Ухвала від 30.05.2022 по справі 420/14680/20

Справа № 420/14680/20

УХВАЛА

30 травня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у письмовому провадженні звіт Державної податкової служби України про виконанням рішення по справі №420/14680/20,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року, яке залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2021 року: адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» задоволено; визнано протиправними та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.10.2020 року: № 2060626/39188812; № 2060627/39188812; № 2060635/39188812; № 2060636/39188812; № 2060630/39188812; № 2060632/39188812; № 2060634/39188812; № 2060642/39188812; № 2060629/39188812; № 2060633/39188812; № 2060628/39188812; № 2060639/39188812; № 2060631/39188812; № 2060637/39188812; № 2060638/39188812; № 2060640/39188812; № 2060643/39188812; № 2060644/39188812; зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №320 від 16.12.2019 року, № 321 від 16.12.2019 року, № 365 від 17.12.2019 року, № 380 від 18.12.2019 року, № 381 від 18.12.2019 року, № 382 від 18.12.2019 року, № 383 від 18.12.2019 року, № 397 від 19.12.2019 року, № 401 від 18.12.2019 року, № 402 від 18.12.2019 року, № 403 від 18.12.2019 року, № 437 від 19.12.2019 року, № 448 від 19.12.2019 року, № 449 від 19.12.2019 року, № 455 від 19.12.2019 року, № 456 від 19.12.2019 року, № 469 від 19.12.2019 року, № 470 від 19.12.2019 року датою їх фактичного отримання; стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОКАР ТРЕЙДІНГ» судовий збір у розмірі 37836,00 грн.

Вказане рішення набрало законної сили 11.05.2021 та 22.10.2021 по справі видано виконавчі листи.

Ухвалою суду від 04 лютого 2022 року заяву представника товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОКАР ТРЕЙДІНГ" задоволено частково, зобов'язано Державну податкову службу України у 15-денний строк з дати отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 22.02.2021 по справі № 420/14680/20, в іншій частині вимог заяви відмовлено.

21 квітня 2022 року ухвалою суду встановлено Державній податковій службі України новий строку подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20 протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

До суду 19 травня 2022 року від представника Державної податкової служби України за вх. №16913/22 надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому посилаючись на встановлення на території України воєнного стану у зв'язку зі збройною агресією російської федерації та встановлення наказом ДПС віл 24.02.2022 №243-о простою у роботі Державної податкової служби України, строк дії якого не закінчився, відповідач вказує про об'єктивну неможливість виконати рішення суду та просить суд встановити новий строк подання звіту.

Суд зазначає, що враховуючи те, що справа №420/14680/20 розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, судом вирішено розглядати звіт Державної податкової служби України про виконанням рішення по справі №420/14680/20 у письмовому провадженні.

Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун'єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.

Відповідно до ч.ч.2,4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд вважає, що вважає доводи на обґрунтування поважності невиконання Державною податковою службою України рішення суду у даній справі безпідставними та необґрунтованими виходячи з такого.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з п.1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

ДПС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 7 Положення визначено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).

Таким чином, відповідач по справі є органом державної влади, суб'єктом владних повноважень.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022, затвердженого Законом України №7168 від 16.03.2022 року воєнний стан продовжений до 25.04.2022 року.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №2212-IX від 21.04.2022, воєнний стан продовжений до 25.05.2022.

Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затвердженого Законом України № 2263-IX від 23.05.2022, воєнний стан продовжений з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Таким чином, в умовах воєнного стану Державна податкова служба України здійснює повноваження, надані їй Конституцією України та законами України, зокрема щодо реєстрації податкових накладних суб'єктів підприємницької діяльності.

Щодо доводів відповідача про те, що наказом ДПС України від 24.02.2022 №243-о «Про встановлення простою у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах» було встановлено простій у роботі ДПС України який на даний час не закінчився, суд зазначає, що ДПС України 10.03.2022 було прийнято наказ №168 «Про припинення простою у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органів».

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).

На підставі викладеного, беручи до уваги ненадання відповідачем доказів на підтвердження виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20, яке набрало законної сили, суд приходить до висновку про доцільність встановлення Державній податковій службі України нового строку подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20 шляхом зобов'язання Державну податкову службу України подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20 протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

При цьому, у випадку ненадання відповідачем доказів виконання судового рішення суд відповідно до ч.2 ст.382 КАС України судом буде вирішуватись питання накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. 241-245, 248, 256, 295, 382, 383 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Встановити Державній податковій службі України новий строку подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20.

Зобов'язати Державну податкову службу України подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 по справі №420/14680/20 протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко