30 травня 2022 р. № 400/2386/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки від 12.01.2022 №9/1/220 про розмір грошового забезпечення, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; зобов'язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та здійснити виплату пенсії позивачу на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220 про розмір грошового забезпечення, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019 та непроведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Відповідач надав відзив на позовну заяву просив в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на правомірність та законність дій пенсійного органу.
У зв'язку з відсутністю заяв сторін про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
12.01.2022 Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформив довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 9/1/220 та направив її до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що підтверджується копією цієї довідки. Відповідач не заперечує обставину отримання ним зазначеної довідки.
У відповідь на звернення позивача відповідач листом від 08.02.2022 повідомив позивачу про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії (в тому числі на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 12.01.2022 № 9/1/220 про розмір грошового забезпечення позивача відповідач не провів.
Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з непроведенням відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентує стаття 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пункт 1 Порядку № 45 передбачає, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзац 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Проте зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 - діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленному статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема Постанова № 704 установлює такі додаткові види грошового забезпечення:- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з
урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Зокрема, у зазначеній постанові Великої Палати Верховного Суду міститься правовий висновок, за змістом якого з 05.03.2019 (з дати набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати особи, яким призначені пенсії за вислугу років за цим Законом, мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідного державного органу в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки
щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суд встановив, що довідка від 12.01.2022 №9/1/220 про розмір грошового забезпечення позивача підготовлена Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 з урахуванням розміру складових грошового забезпечення позивача, визначених відповідно до Постанови № 704.
Матеріали справи свідчать та сторони не заперечують, що довідка від 12.01.2022 № 9/1/220 про розмір грошового забезпечення позивача надійшла до відповідача.
Відповідач не висловив заперечень щодо відповідності наданої довідки вимогам Постанови № 704 або вимогам статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З урахуванням вищенаведених висновків Верховного Суду, суд вважає, що, отримавши від Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідач повинен був провести перерахунок пенсії позивача. Оскільки такий перерахунок проведений не був, суд дійшов висновку, що відповідач допустив бездіяльність.
Суд визнає обґрунтованою вимогу позивача про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 01.04.2019.
Оскільки право позивача на пенсійне забезпечення порушене саме внаслідок бездіяльності відповідача, що полягає у непроведенні перерахунку пенсії (а не дій з відмови у проведенні перерахунку, як зазначає позивач), суд, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати відповідну бездіяльність відповідача протиправною.
Отже, позовні вимоги належить задовольнити.
Судові витрати у справі становить судовий збір, сплачений позивачем за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 992,40 грн, який на підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати на правову допомогу адвоката в сумі 2 000 грн, на підтвердження понесення яких надав суду копію договору про надання професійної правової (правничої) допомоги від 21.01.2022, копію акта від 21.01.2022 № АП-0003 приймання-передачі наданих послуг, квитанцію до прибуткового касового ордера від 21.01.2022 №3, копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордер на надання правничої (правової) допомоги.
Жодний з наданих суду документів не містить посилань на предмет спору у цій справі - про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220 про розмір грошового забезпечення, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та зобов'язання відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та здійснити виплату пенсії позивачу на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220 про розмір грошового забезпечення, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Зокрема, у пункті 1 договору про надання професійної правової (правничої) допомоги від 21.01.2022 зазначено, що адвокат, серед іншого, прийняв на себе зобов'язання надавати професійну правову допомогу, яка полягає в представництві інтересів клієнта, підготовці, підписанні та подачі позовних заяв, відзивів, заперечень, клопотань, зустрічних заяв та інших процесуальних документів, пов'язаних з врегулюванням спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії, а також інших судових справ, які виникли, або можуть виникнути із
спірних правовідносин. За пунктом 5 цього договору, вартість послуг, які надаються за цим договором, узгоджена сторонами у розмірі 2 000 грн.
Виходячи із зазначеного, у суду відсутні підстави, що кошти в сумі 2 000 грн сплачені за надану адвокатом правову допомогу саме у цій справі.
Ураховуючи вищенаведене, сплачені позивачем адвокату 2000 грн не належить стягувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягає у непроведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 12.01.2022 № 9/1/220, виданої Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А. П. Фульга