справа № 380/5745/22
30 травня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (Позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (Відповідач), в якому просить ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідача Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити мені субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 28 грудня 2021 року уклала з Комунальним підприємством «Левандівка» договір про реструктуризацію заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги у розмірі 2896,34 грн з умовою погашення боргу з січня 2022 року щомісячно протягом 24 місяців. 29 грудня 2021 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про відновлення житлової субсидії з 01 грудня 2021 року, до якої долучила декларацію про доходи, договір про реструктуризацію заборгованості. Згідно повідомлення про надання субсидій № 618091, яке позивачка отримала 04 лютого 2022 року, їй не призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року з підстав наявності заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги понад 40 мінімальних неоподатковуваних мінімумів.
З таким рішенням відповідача позивачка не погоджується, оскільки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 247 «Про особливості надання житлових субсидій» заборонено на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, припинення надання житлових субсидій у випадках, передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок) або у разі смерті одинокої особи.
Також у пункті 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій» зазначено: «Забезпечити інформування громадян, які отримують субсидію в 2020-2021 роках про необхідність повідомити до 01 вересня 2021 року органам соціального захисту про наявність умов, за яких субсидія не надається (не призначається)». Однак позивачку про це ніхто не повідомив.
Крім того, позивачка зазначає, що 29 грудня 2021 року звернулася до відповідача із заявою про відновлення житлової субсидії з 01 грудня 2021 року, до якої долучила декларацію про доходи, договір про реструктуризацію заборгованості, а тому відповідно до пунктів 82, 83 Положення вона має право на отримання житлової субсидії з 01 грудня 2021 року.
Позивачка вважає, що бездіяльність відповідача щодо не призначення їй субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг порушує її законні права та інтереси, а тому просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов). Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Тобто, Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не може призначити позивачці житлову субсидію з 01 грудня 2021 року, оскільки відповідно до вищезазначеного з місяця, що настає за тим, у якому надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, а саме лише з 01 січня 2022 року. З огляду на це відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні позивачці житлової субсидії з 01 грудня 2021 року у зв'язку з наявністю у неї заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги. Положенням не передбачено автоматичний перегляд заяви про призначення житлової субсидії після прийняття рішення про відмову у її призначенні. А з січня 2022 року позивачка не зверталася до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії.
Відповідач підсумовує, що вжив усіх передбачених Положенням дій щодо належного розгляду заяви позивачки від 29 грудня 2021 року про призначення житлової субсидії, а тому просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 04 квітня 2022 року у задоволенні клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору відмовлено.
Ухвалою судді від 04 квітня 2022 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 12 квітня 2022 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту третього частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір»; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін; витребувано у Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради: інформацію щодо заборгованості позивачки з оплати ЖКП понад 20 МНД згідно повідомлення про надання субсидій № 618091 станом на 01 травня 2021 року; інформацію щодо заборгованості позивачки з оплати ЖКП понад 40 МНД згідно повідомлення про надання субсидій № 618091 станом на 01 грудня 2021 року.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Згідно з повідомленням про надання субсидій № 618091 ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2021 року з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД.
Позивачка звернулася до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою від 29 грудня 2021 року про призначення та надання житлової субсидії.
До цієї заяви позивачка долучила:
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 грудня 2021 року;
- договір про погашення заборгованості від 28 грудня 2021 року, укладений між Комунальним підприємством «Левандівка» та боржником ОСОБА_1 згідно з яким боржник визнає в повному обсязі заборгованість за спожиті послуги з надання житлово-комунальних послуг перед ЛКП «Левандівка», що утворилася станом на 28 грудня 2021 року на суму 2896,34 грн та зобов'язується, починаючи з січня 2022 року щомісячно протягом 24 місяців перераховувати на розрахунковий рахунок ЛКП «Левандівка» грошові кошти в рахунок погашення заборгованості, за якою наступив строк сплати.
Згідно з повідомленням про надання субсидій № 618091 ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 40 МНД.
Уважаючи таке повідомлення протиправним, позивачка звернулася з цим позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов'язання відповідача призначити позивачці субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року згідно поданої нею заяви від 29 грудня 2021 року.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807) (тут - в редакції, чинній на момент звернення позивачки із заявою про призначення житлової субсидії).
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
За змістом пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 9 Положення призначення житлових субсидій здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.
Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Абзацами першим - четвертим пункту 22 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства:
які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку);
які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.
Згідно з пунктом 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Відповідно до пункту 43 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву;
декларацію;
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);
рішення суду (в разі наявності);
інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
За змістом пунктів 60-62 Положення структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:
призначення житлової субсидії;
непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);
відмову в призначенні житлової субсидії.
У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія).
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до пункту 64 Положення заявник має право оскаржити до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.
Як слідує з матеріалів справи позивачка звернулася до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою від 29 грудня 2021 року про призначення та надання житлової субсидії.
До цієї заяви позивачка долучила:
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29 грудня 2021 року;
- договір про погашення заборгованості від 28 грудня 2021 року, укладений між Комунальним підприємством «Левандівка» та боржником ОСОБА_1 згідно з яким боржник визнає в повному обсязі заборгованість за спожиті послуги з надання житлово-комунальних послуг перед ЛКП «Левандівка», що утворилася станом на 28 грудня 2021 року на суму 2896,34 грн та зобов'язується, починаючи з січня 2022 року, щомісячно протягом 24 місяців перераховувати на розрахунковий рахунок ЛКП «Левандівка» грошові кошти в рахунок погашення заборгованості, за якою наступив строк сплати.
Згідно з повідомленням про надання субсидій № 618091 ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 40 МНД.
Оцінюючи наведену підставу для відмови у призначенні позивачці субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року суд зазначає таке.
Підстави для відмови у призначенні житлової субсидії (у тому числі на наступний період) визначені пунктом 14 Положення.
Так, відповідно до абзацу першого підпункту 5 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 5 пункту 14 Положення житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Аналіз наведеної норми права дає підстави дійти висновку, що житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим підпункту 5 пункту 14 Положення може бути призначена особі за умови укладення нею договору про реструктуризацію заборгованості протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону. У такому випадку субсидія призначається особі з початку опалювального (неопалювального) сезону.
В іншому випадку (зокрема, неукладення особою договору про реструктуризацію заборгованості протягом двох місяців з початку опалювального сезону) субсидія призначається особі з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження укладення договору про реструктуризацію заборгованості.
Разом з тим відповідно до пунктів 70-79 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:
у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення);
у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.
Як підтверджується листом Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 06 грудня 2021 року № 260306-8731 позивачка одержувала готівкову субсидію до 30 квітня 2021 року. Для призначення позивачці житлової субсидії на новий термін з 01 травня 2021 року відповідач скерував запити, зокрема, до організацій - надавачів житлово-комунальних послуг щодо заборгованості за житлово-комунальні послуги. На підставі отриманої інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищила 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340,00 грн), з 01 травня 2021 року позивачці не призначено житлову субсидію на неопалювальний - опалювальний періоди 2021-2022 років.
Так, згідно з повідомленням про надання субсидій № 618091 ОСОБА_1 не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2021 року з таких підстав: заборгованість з оплати ЖКП понад 20 МНД.
Відповідно до пункту 81 Положення у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина у порядку, визначеному пунктом 62 цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
В той же час пунктом 83 Положення передбачено, що якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця подання нових заяви і декларації.
Аналіз наведеної норми права дає підстави дійти висновку, що якщо громадянин уклав договір про реструктуризацію заборгованості в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця подання нових заяви і декларації.
У позовній заяві позивачка стверджує, що СМС-повідомлення про автоматичне не призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг вона отримала 14 червня 2021 року.
Договір з Комунальним підприємством «Левандівка» про погашення заборгованості позивачка уклала 28 грудня 2021 року, тобто, у строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про автоматичне не призначення житлової субсидії на наступний період.
Із новою заявою та декларацією, а також договором про погашення заборгованості позивачка звернулася до органу соціального захисту населення 29 грудня 2021 року.
Таким чином, на підставі пункту 83 Положення позивачка має право на призначення житлової субсидії з грудня 2021 року, тобто з місяця подання нових заяви та декларації.
Натомість відповідач, відмовляючи позивачці у призначенні житлової субсидії з 01 грудня 2021 року, безпідставно оминув пункт 83 Положення, покликаючись на абзац четвертий підпункту 5 пункту 14 Положення, який є менш сприятливим для особи, оскільки у випадку неукладення особою договору про реструктуризацію заборгованості протягом двох місяців з початку опалювального сезону надає право на призначення житлової субсидії з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження укладення договору про реструктуризацію заборгованості. Натомість пункт 83 Положення надає право на призначення житлової субсидії з місяця подання нових заяви та декларації.
Суд відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56), згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, суд зауважує, що навіть за умови застосування відповідачем абзацу четвертого підпункту 5 пункту 14 Положення, останній не мав правових підстав для не призначення позивачці житлової субсидії, оскільки у такому випадку відповідач за наявності укладеного позивачкою договору про реструктуризацію заборгованості мав перевірити часовий проміжок укладення такого договору, який обраховується з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Якщо такий проміжок становить менше двох місяців, то житлова субсидія мала б бути призначена позивачці з початку опалювального (неопалювального) сезону; у випадку перевищення таким часовим проміжком двох місяців житлова субсидія мала б бути призначена позиваці з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження укладення договору про реструктуризацію заборгованості.
Поряд з цим підстав для не призначення житлової субсидії особі, яка уклала договір про реструктуризацію заборгованості, ні абзац четвертий підпункту 5 пункту 14 Положення, ні пункт 83 Положення не містять.
За таких обставин відповідач своїм повідомленням про надання субсидій № 618091 протиправно не призначив позивачці житлову субсидію з 01 грудня 2021 року, тобто, з дати подання нових заяви та декларації, а також договору про реструктуризацію заборгованості.
Разом з тим у позовній заяві позивачка не заявляє позовних вимог про визнання протиправним та скасування такого повідомлення.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту порушених прав позивачки суд уважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнавши протиправним та скасувавши повідомлення про надання субсидій № 618091, яким позивачці не призначено житлову субсидію з 01 грудня 2021 року.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, суд враховує таке.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на висновок суду про протиправність повідомлення про надання субсидій № 618091, яким позивачці не призначено житлову субсидію з 01 грудня 2021 року суд уважає, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивачки у спірному випадку є зобов'язання відповідача призначити позивачці субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Ухвалою суду від 12 квітня 2022 року позивачку звільнено від сплати судового збору на підставі пункту третього частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», а тому його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.
Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Виговського, 34, м. Львів, 79022) про зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про надання субсидій № 618091, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 01 грудня 2021 року.
Зобов'язати Залізничний відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2021 року.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 30 травня 2022 року.
Суддя Клименко О.М.