справа№380/21346/21
про залишення позовної заяви без розгляду
25 травня 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в судовому засіданні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі № 380/21346/21 за
позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт», представник - не з'явився
до Головного управління Держгеокадастру України у Львівській області, представник - Терлак М.М.
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Львівської міської ради, представник - не з'явився
про про визнання протиправними дій,-
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Львівської міської ради, в якому просив:
- Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019 м. Львів, пр. В.Чорновола, 4, ЄДРПОУ 39769942) щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Механічна, 2 у м. Львові (кадастровий номер 4610137200:08:002:0040) в якості складових сукупного коефіцієнту КмЗ локальних коефіцієнтів «місцезнаходження земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення» - 1,10 і «земельна ділянка знаходиться у зоні історичного ландшафту, що охороняється» - 1,07, та незастосування інженерно-інфраструктурних факторів - «земельна ділянка примикає до вулиці без твердого покриття» - 0,95 і «земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням» - 0,95.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у вересні 2020 року товариство звернулося до ГУ Держгеокадастру у Львівській області із запитом щодо отримання витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку зазначеної земельної ділянки. У відповідь, ТОВ «Галтрансопт» отримало витяг №1384 від 05.10.2020 із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки по вул. Механічна, 2, кадастровий номер 4610137200:08:002:0040, сформований відділом у місті Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області, згідно якого НГО даної земельної ділянки склала 3823400,40 грн.
Із вказаного витягу вбачається, що при визначенні нормативно грошової оцінки зазначеної земельної ділянки органом Держгеокадастру застосовано сукупний коефіцієнт місцезнаходження земельної ділянки КмЗ із значенням 1,00045. При цьому, в порушення вимог Додатку 9 до «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженого наказом Мінагрополітики України №489 від 25.11.2016, у відповідній графі витягу не зазначено локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки, а лише їх сукупний коефіцієнт КмЗ.
Протягом декількох місяців товариство неодноразово зверталося до органів Держгеокадастру із численними запитами і скаргами стосовно з'ясування питання обґрунтування значень сукупного коефіцієнту місцезнаходження земельної ділянки КмЗ та його складових (локальних коефіцієнтів місцезнаходження).
Однак, лише 13.05.2021 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на чергову скаргу товариства від 19.04.2021 листом-відповіддю за №28-28-0.222- 5577/2-21 позивачу було повідомлено, що за інформацією відповідача для земельної ділянки з кадастровим номером 4610137200:08:002:0040, зокрема, «..сукупний коефіцієнт КмЗ становить 1,00045 згідно добутків локальних коефіцієнтів.»
Отже, з огляду на дійсне розташування земельної ділянки, фактично Держгеокадастр посилаючись на відповідача офіційно підтвердив, що при розрахунку для неї сукупного коефіцієнту місцезнаходження КмЗ, його органом неправильно застосовано підвищуючі локальні коефіцієнти.
Разом з тим, відповідач проігнорував та не застосував понижуючі локальні коефіцієнти хоча товариство у своїх зверненнях до відповідача, зокрема, від 28.01.2021 і від 05.04.2021, зазначало про необхідність застосування таких понижуючих коефіцієнтів.
Крім того, Львівською міською радою надіслано позивачу копії витягів №1364 від 02.10.2020 і №1172 від 14.05.2021 із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки по вул. Механічна, 2, які також містять неправильне значення 1,00045 сукупного коефіцієнту місцезнаходження земельної ділянки КмЗ і, відповідно, неправильне значення НГО земельної ділянки, що безпосередньо впливає на розмір належних до сплати орендних платежів за користування нею, чим зумовлено звернення позивача до суду для захисту своїх прав.
Відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, з наступних підстав:
Вказаний позов мав бути поданий до суду в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 122 КАС України. Позивач стверджує, що лише в другій половині травня 2021 року йому стало відомо про порушення його прав відповідачем. З матеріалів справи вбачається, що у 2020 році Головним управління Держгеокадастру у Львівській області неодноразово видавалися витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка перебуває в оренді Позивача. Також на адресу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надходили численні звернення від Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» щодо нормативно грошової оцінки земельної ділянки (27.10.2020 року, 12.01.2021 року, 28.01.2021 року, 24.02.2021 року). Рішенням Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова» затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Львова. Локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки у межах економікопланувальної зони визначено відповідно до схем впливу локальних факторів, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті Львові, які є складовою частиною технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Львова. Згідно п.п. 2, 4, 5, 6 рішення Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова» встановлено, що: визначення кожного з локальних факторів для окремої земельної ділянки проводиться на основі схем зон впливу локальних факторів оцінки. Нормативна грошова оцінка земель м. Львова, затверджена пунктом 1 цієї ухвали, вводиться у дію з 01.01.2017. На відповідача покладено обов'язок забезпечити видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з врахуванням індексації нормативної грошової оцінки земель відповідно до вимог законодавства України.
Позивач укладав договір оренди з Львівською міською радою земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Механічна, 2 (кадастровий номер 4610137200:08:002:0040), був згідний з рішенням Львівської міської ради № 631 від 30.06.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Львова», якою затвердили технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Львова, в тому числі локальні коефіцієнти, але не вжив заходів для встановлення локальних коефіцієнтів вищезгаданої земельної ділянки при укладенні договору оренди з Львівською міською радою (примірник технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Львова знаходився також у Львівської міської ради). Таким чином, Позивач про порушення своїх прав та законних інтересів повинен був дізнатися ще в 02.10.2020 року, що підтверджує отриманий витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Львів, вул. Механічна, 2 (кадастровий номер 4610137200:08:002:0040), але аж ніяк не в другій половині травня 2021 року, проте звернувся з позовом лише 12 листопада 2021 року.
При постановленні ухвали суд виходить з наступного:
Згідно із ч.ч. 2-3 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строку звернення із адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і сприяє реалізації прав у встановлені законодавством терміни.
Предметом спору до даній справі є саме протиправні на думку позивача дії відповідача щодо розрахунку нормативної грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки, які фактично були вчиненні відповідачем до 05.10.2020 року, про що позивач дізнався при отримання витягу від цього ж числа за № 1384.
Також суд звертає увагу на те, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки відповідача при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Визначення у витязі коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), є обов'язковим і розмір цього коефіцієнту має відповідати Порядку N 489 (вказана позиція суду узгоджується із позицією ВС викладеною у Постанові від 24 листопада 2021 року по справі N 817/1780/17).
Відтак порушенні на думку позивача його права по суті ще були 30.06.2016, про які він мав дізнатись та дізнався при укладені договору оренди земельної ділянки з Львівською міською радою та при отриманні 05.10.2020 року витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку, однак до суду звернувся лише 24.11.2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду без поважних причин.
Таким чином, клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.
Практика Європейського суду з прав людини, яка згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (рішення від 22.10.1996р., 27.02.1980р.).
Оскільки факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - задоволити.
Позовну заяву по справі № 380/21346/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» (79024, м. Львів, вул. Механічна, 2) до Головного управління Держгеокадастру України у Львівській області (79019, м. Львів, пр. В.Чорновола, 4), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1) про визнання протиправними дій, - залишити без розгляду.
Судовий збір сплачений Товариством з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» (ЄДРПОУ 31804172, 79024, м. Львів, вул. Механічна, 2) згідно платіжного доручення № 98 від 12.1.2021 року в сумі 2270,00 грн. повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала складена в повному обсязі 30.05.2022 року.
Суддя Гавдик З.В.