Рішення від 30.05.2022 по справі 160/5185/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2022 року Справа № 160/5185/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/5185/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

07.04.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо проведення мені перерахунку за рішенням №912280120921 від 16.02.2022 року та виплати з 01.09.2021 року пенсії у меншому розмірі призначеної з 11.03.2021 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області виплачувати мені з 01.09.2021 року призначену пенсію шахтаря згідно з ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% заробітної плати визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки з індивідуальним коефіцієнтом для обчислення пенсії після оптимізації за період заробітної плати з 01.07.1995 року по 01.11.2007 року, з 01.02.2008 року по 30.06.2008 року, визначеним Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 11.03.2021 року до проведеного перерахунку пенсії з 16.02.2022 року.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 07.04.2022 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

Ухвалою суду від 13.04.2022 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 13.04.2022 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- пенсійної справи позивача;

- звернення позивача про перерахунок пенсії;

- рішення пенсійного органу № 912280120921 від 16.02.2022 року;

- відомості/інформацію, що стали підставою для відмови позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії;

- листи/відмови Пенсійного органу та інші наявні докази щодо суті спору.

12.05.2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву позивача, разом із витребуваними судом доказами по справі.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 30.05.2022 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 02.11.2007 року отримує пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

З 11.03.2021 року отримує призначену пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 % заробітної плати, що станом на 18.06.2021 р., згідно з рішенням органу ПФУ № 912280120921 становило 18540 грн., а з 01.12.2021 року 19340 грн., про що також свідчать роздруківка Першотравенського об'єднаного управління ПФУ про розрахунок пенсії від 18.06.2021 р. та довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про доходи від 23.03.2022 року.

Вказує, що згідно з роздруківкою органу ПФУ щодо алгоритму розрахунку пенсії, його розмір пенсії було розраховано виходячи з заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 01.11.2007 року та з 01.02.2008 року по 01.06.2008 року, за яким індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії був визначений після оптимізації у розмірі 2,76142.

21.02.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом за № 0400-010310-8/28745 позивачу було повідомило, що його пенсійну справу приведено у відповідність до діючого законодавства України, оскільки помилково було застосовано середню заробітну плату по Україні - 118,81 грн., замість - 5426,60 грн., і розмір його пенсії з 11.03.2021 р. становить 11903,05 грн., у зв'язку з чим пенсійну справу приведено у відповідність з 11.03.2021 року.

Вказане вище, також підтверджується роздруківкою рішення органу ПФУ №912280120921 від 19.02.2021 р., з якої видно, що розмір пенсії позивача за віком з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 % заробітної плати, після перерахунку та приведення пенсії у відповідність відповідачем станом на 01.11.2021 р. становило 11988,10 грн., що є менше ніж було призначено та виплачувалось позивачу відповідно до норм закону до 01.09.2021 року.

Позивач, з такими діями відповідача не погоджується, вважає їх протиправними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення.

З огляду на викладене звернувся до суду із цією позовною заявою.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідачем суду надано відзив на позовну заяву позивача, у якому зазначено про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Просили у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Починаючи з 02.11.2007 року позивач отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Починаючи з 11.03.2021 року отримує призначену пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 % заробітної плати, що також не заперечується позивачем.

Розмір пенсії позивача, згідно з рішенням органу ПФУ № 912280120921 становило - 18540 грн., а з 01.12.2021 року - 19340 гривень.

Зазначене вище також підтверджується роздруківкою Пенсійного органу про розрахунок пенсії від 18.06.2021 року та довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про доходи від 23.03.2022 року.

Згідно з роздруківкою органу ПФУ щодо алгоритму розрахунку пенсії, його розмір пенсії було розраховано виходячи з заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 01.11.2007 року та з 01.02.2008 року по 01.06.2008 року, за яким індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії був визначений після оптимізації у розмірі 2,76142.

Згідно листа від 21.02.2022 року за №0400-010310-8/28745 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу повідомлено про те, що при повторній перевірці пенсійної справи позивача було виявлено, що при переході на пенсію за віком не вірно було застосовано середню заробітну по Україні для розрахунку пенсії, що призвело до виникнення переплати пенсії (помилково застосовано середню заробітну плату по Україні - 9118,81, а потрібно - 5426,60). Пенсійну справу приведено у відповідність з 11.03.2021 року. Розмір пенсії становить з 11.03.2021р.-11903,05 грн., з 01.03.2022р.-13569,47 гривень.

Також було повідомлено про те, що переплата пенсії за період з 11.03.2021 року по 31.10.2021 року становить - 34644,79 гривень.

Позивач, з такими діями відповідача не погоджується, вважає їх протиправними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду із цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ч.3 ст.45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Частиною 2 ст.40 Закону №1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частин 1, 2 ст.24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Згідно матеріалів справи, 11.03.2021 року позивачем до Пенсійного органу було подано заяву про переведення його з пенсії по інвалідності III група профзахворювання на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), визначеного з урахуванням положень частини другої статті 42 та пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону.

Згідно ст.65 Закону №1788, середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до п.4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Судом встановлено, що при розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (дохід) визначеного з урахуванням положень ч.2 ст.42 та п.4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону.

Вказане вище також підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача.

Як вже зазначалося вище, позивача, згідно його заяви було переведено на інший вид пенсії, а саме його було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Між тим, при повторній перевірці пенсійної справи позивача Пенсійним органом було виявлено, що при переході на пенсію за віком не вірно було застосовано середню заробітну по Україні для розрахунку пенсії, що призвело до виникнення переплати пенсії, а саме помилково застосовано середню заробітну плату по Україні - 9118,81, а потрібно - 5426,60.

Пенсійну справу приведено у відповідність з 11.03.2021 року.

Таким чином, враховуючи наведене вище, Пенсійним органом пенсійну справу позивача було приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

Враховуючи наведене в таких діях Пенсійного органу відсутні протиправні діяння.

Так, частиною 4, 5 ст.45 Закону №1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Пенсійний орган мав право здійснити перерахунок пенсії без звернення особисто позивача, оскільки виявлено невідповідність пенсійної справи нормам чинного законодавства України про що було попереджено позивача.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дослідивши матеріали справи, слід зазначити, що відповідачем було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності своїх дій

За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати на користь позивача відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати не розподіляти.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 30.05.2022 року.

Суддя В.В. Ільков