12 січня 2022 року Справа № 160/24735/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання бездіяльності протиправною,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в якій позивач просить:
визнати протиправну бездіяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме: порушення права на інформацію, яке полягає в несвоєчасному наданні запитуваної інформації та відповіді на запит від 25.06.2021 року.
В обгрунтування позову зазначено, що відповідачем порушено строк надання публічної інформації, який передбачений ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому зазначено, що запит позивача був помилково зареєстровано як відповідь на відзив у справі №160/7123/21, в подальшому запит було вилучено з матеріалів справи та зареєстровано як запит окремо.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, на адресу відповідача 25.06.2021 року листом АТ «Укрпошта» №7901201144950 позивачем направлено інформаційний запит в якому просив надати інформацію щодо судової практики на яку посилався відповідач у відповіді на одне із звернень.
Відправлення вручене 29.06.2021 року, що підтверджується роздруківкою із сайту «Укрпошта».
Відповідь №30.1/396.14/823.13/21/31 від 02.09.2021 року на запит від 25.06.2021 року надійшла до електронної адреси.
Статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Отже, строк для надання розпорядником інформації відповіді на запит становить 5 робочих днів.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що оскільки відповідач самостійно надав позивачу запитувану інформацію, проте, не у встановлений Законом №2939-VI двадцятиденний строк, останній допустив протиправну бездіяльність, тож захистити порушене право позивача на своєчасне отримання інформації можливо лише шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №800/369/17 та від 26.02.2021 у справі №460/1684/19.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст.243-246,250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме: порушення права на інформацію, яке полягає в несвоєчасному наданні запитуваної інформації та відповіді на запит від 25.06.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова