Рішення від 31.05.2022 по справі 160/23865/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2022 року Справа № 160/23865/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, в якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягає у непроведенні перерахунку поновленої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, з 01.10.2021;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2021 перерахунок поновленої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частин статті 63 Закону №2262, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад) деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначене відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнені військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ 13.02.2008 № 45, та починаючи з 01.10.2021 виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованим розміром пенсії та раніше виплаченими сумами за цей період.

В обгрунтування позову зазначено, що позивач є колишнім співробітником Державної пенітенціарної служби України і має право на пенсію за вислугу років, яку отримує з 1999 року. За цей час вона декілька раз переводилась з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Остаточно перевелась на пенсію за вислугу років в жовтні 2021 року. Проте, відповідач здійснив неправильний, на її думку, перерахунок пенсії, що призвело до її заниження. Позивач зазначає, що відповідач використав розміри грошового забезпечення, які не були дійсними. Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим звернулася до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 06.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Від відповідача до суду відзив на позовну заяву не надходив.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, колишнім співробітником Державної пенітенціарної служби України і отримує пенсію за вислугу років в розмірі 61% грошового забезпечення.

Позивач 01.10.2021 звернулася до відповідача із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію за вислугу років.

Відповідач здійснив таке переведення та повідомив наступне.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, Звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Зазначена Постанова була підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII. Відповідно до пункту 3 Постанови № 103 з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перераховуються за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати,1 підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт З Постанови № 103.

Кабінетом Міністрів України 24.12.2019 прийнято постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (далі - Постанова №1088), відповідно до підпункту 2 пункту 1 якої особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 року перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним: розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 1088 пункти 1-3 Постанови № 103 виключено.

Враховуючи зазначене, на підставі заяви позивача від 01.10.2021 поновлено виплату пенсії за вислугу років з грошового забезпечення, яке визначено постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і. начальницького складу». Перерахунок проведено за нормами чинної редакції Закону № 2262-XII в розмірі"50% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія з наступних видів грошового забезпечення:

посадового окладу: 750,00 грн;

окладу за спеціальним званням: 125,00 грн;

30% надбавки за вислугу років: 262,50 грн;

10% надбавка за службу в умовах режимних обмежень: 75,00 грн.;

42% надбавки за особливі умови служби : 477,75 грн.;

17% премії: 287,34 грн.

Всього грошове забезпечення: 1977,59 грн.

Розмір пенсії 61% від грошового забезпечення складає 1206,33 грн.

Відповідно до статті 14 Закону № 2262 мінімальний розмір пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до цього Закону, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 1 липня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено нарівні 1854,00 грн.

Таким чином, основний розмір пенсії за вислугу років склав 1854,00 грн.

Також відповідач повідомив, що з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі -Постанова № 713).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 713 з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію "до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Пунктом 2 Постанови 713 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, .таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій. З 01.10.2021 загальний розмір пенсійної виплати позивача складає 3854,00 грн.

Не погодившись з таким перерахунком, позивач звернулась за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Стаття 63 Закону № 2262-XII встановлює порядок перерахунку пенсій військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

Відповідно до положень цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Перерахунок пенсії позивача відповідач провів згідно посадових окладів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

При цьому, дана постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 704 від 30.08.2017 з урахуванням змін, внесених Постановами КМ № 1052 від 27.12.2017, № 103 від 21.02.2018.

Отже, з серпня 2017 року перерахунок пенсій військовим пенсіонерам здійснюється за правилами постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Вказаними постановами встановлені нові посадові оклади замість тих, які були встановлені постановою № 1294.

Як встановлено судом, позивач займала відповідну посаду мала спеціальне звання -майор внутрішньої служби.

У додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 наведено схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, згідно якої для військового (спеціального) звання «майор внутрішньої служби» встановлюється тарифний коефіцієнт 0,76.

Отже, згідно посади позивача перерахунок її пенсії за вислугу років має проводитись згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, оскільки саме вона була чинною на момент звернення позивача за перерахунком пенсії.

При новому перерахунку пенсії, відповідач зобов'язаний діяти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».

Відповідно до пунктів 2-3 цієї постанови Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, відповідач порушив алгоритм дій при здійсненні перерахунку пенсії позивача за вислугу років застосувавши нечинний нормативно-правовий акт, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягає у непроведенні з 01.10.2021 перерахунку поновленої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2021 перерахунок та виплату поновленої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частин статті 63 Закону №2262, постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького склад) деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначене відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнені військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ 13.02.2008 № 45, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Олена МАКОВСЬКА