30 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3267/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 травня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, отримуючи пенсію за віком з 2010 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), 01 травня 2020 року перейшла на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Для розрахунку розміру пенсії було взято показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки, а не згідно до норм частини другої статті 40 Закону №1058-1IV, визначеної для призначення нової пенсії. Позивач, з такими діями відповідача не погоджується, вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному її заробітній платі та стажу, оскільки в даному випадку мало місце призначення пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону, так як за призначенням пенсії по нормам Закону №1058-IV вона звернулась вперше. Відповідно мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону. За таких обставин відповідач невірно застосував для обчислення розміру пенсії показник середньої заробітної плати по Україні.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В поданому до суду відзиві відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що положення статті 40 Закону №1058-IV застосовуються саме при призначенні пенсії. В даному випадку мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, яке врегульовано частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.
У зв'язку з вищевказаним, при застосуванні показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки управління діяло правомірно та на виконання приписів частини третьої ст.45 Закону №1058-IV, так як ці відомості вже містилися в матеріалах пенсійної справи позивача.
Крім того, відповідач вказує, що позивач пропустила строк звернення до суду, оскільки про застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки їй було відомо починаючи з травня 2020 року.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 02 липня 2010 року було призначено пенсію (за віком) відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується копією протоколу від 29 липня 2010 року №8185.
З 01 травня 2020 року позивача автоматично переведено на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
На звернення позивача, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 30 березня 2022 року №3690-2357/Н-02/8-0300/22 повідомило ОСОБА_1 , що прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких розрахований за матеріалами пенсійних справ за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки (3 764,40 грн) та величини оцінки одного року страхового стажу - 1%, буде більший, проводиться автоматичне (без їхнього звернення) переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому такі пенсіонери у будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спеціальним законом із встановленням розміру пенсії, одержуваної до переведення на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Повернутися на пенсію за спеціальним законом, вони матимуть змогу з першого числа місяця, наступного за тим, у якому надійшла від них відповідна заява. Для розмежування джерел фінансування при призначенні пенсії було враховано заробітну плату за періоди роботи з 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року та з 01 липня 2000 року по 31 травня 2010 року (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,69024). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1% - 0,3 5167.
Так, з 01 травня 2020 року розмір пенсії розрахований за матеріалами пенсійної справи за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) 4 888,83грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11) та величини оцінки одного року страхового стажу - 1%, склав 4 870, 91 грн, що був більшим від отримуваного. Враховуючи викладене, з 01 березня 2022 року проведено перерахунок пенсії із використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 6 186,32 грн (5 426,60 грн х 1,14) (а. с. 8-9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом №1058-IV визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.
Згідно зі статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Виходячи з системного аналізу норм Закону №1058-IV, виплата пенсії за Законом №3723-ХІІ не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом №3723-ХІІ, оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
За змістом абзацу четвертого частини другої статті 40 Закону №1058-IV середня заробітна плата (дохід) в Україні (Зс), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного на підставі Закону №1058-IV, на інший.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, в 2010 році позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Водночас 01 травня 2020 року ОСОБА_1 автоматично переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV вперше.
Таким чином, у даному випадку позивач має право на призначення іншої пенсії за іншим Законом.
Тобто, для визначення розміру пенсії позивача мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше відповідно до Закону №1058-IV.
Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-IV.
Таким чином, відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки та не враховано приписи частини другої статті 40 Закону №1058-ІV.
За наведених обставин слідує, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
Вказані вище висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 12 червня 2020 року у справі №400/293/19.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV у 2020 році має застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, а не здійснюватися перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням вищенаведеного та того, що позивача переведено на інший вид пенсії 01 травня 2020 року, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності дій при призначенні пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, а тому з метою належного способу захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити шляхом визнання таких дій відповідача протиправними, зобов'язання відповідача провести з 01 травня 2020 року перерахунок призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому суд не бере до уваги доводи відповідача про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки про порушення своїх прав позивач дізналась з отриманого листа ГУ ПФУ у Волинській області позивач про порушення своїх прав дізналась із листа від 30 березня 2022 року (а. с. 8-9), а позов подано до суду 12 квітня 2021 року, тобто в межах визначеного строку. Доказів того, що позивач була обізнана з проведеним розрахунком перерахованої пенсії саме травня 2020 року матеріали справи не містять.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 судовий збір в розмірі 992,40 грн, сплачений згідно з квитанцією від 08 квітня 2022 року №9265-3499-8394-5457 (а. с. 6).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 травня 2020 року перерахунок призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Суддя Ф.А. Волдінер