м. Вінниця
31 травня 2022 р. Справа №120/18993/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах ОСОБА_1 звернувся його представник до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року у справі №120/2774/21-а пенсійним органом призначено ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", проте під час призначення застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
Не погоджуючись із застосуванням такого показника середньої заробітної плати, позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2018-2020 роки відповідно до положень статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Проте, листом від 20 серпня 2021 року відповідач повідомив заявника, що 23 червня 2021 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшло рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року у справі №120/2774/21-а, яке набрало законної сили 15 липня 2021 року. На виконання вказаного судового рішення пенсійним органом призначено пенсію позивачу відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", адже таке рішення не покладає обов'язок на пенсійний орган застосовувати при призначенні ОСОБА_1 пенсії показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки.
Представник позивача вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим і звернувся з даним адміністративним позовом до суду із вимогами визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії за віком його довірителю із застосуванням середньої заробітної плати за 2018-2020 роки відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також зобов'язати здійснити відповідний перерахунок пенсії.
Ухвалою від 28 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
17 лютого 2022 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 04 березня 2016 року по 03 березня 2021 року отримував пенсію за віком як водій міського пасажирського транспорту і великовагових автомобілів. 23 червня 2021 року на адресу відповідача надійшло рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року у справі №120/2774/21-а, що набрало законної сили 15 липня 2021 року. На виконання вказаного судового рішення Головним управлінням призначено пенсію позивачу відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, оскільки таке судове рішення не покладало на пенсійний орган обов'язок застосувати показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, тому відповідачем було застосовано такий показник за 2014-2016 роки. За наведених обставин представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
З 04 березня 2016 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком як водію міського пасажирського транспорту і великовагових автомобілів, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закону №1788-ХІІ).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 та виплачувати пенсію за віком згідно із статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 березня 2021 року.
На виконання зазначеного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначило ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04 березня 2021 року.
В подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просив обчислити призначену пенсію, застосувавши показник середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки відповідно до положень статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не за 2014-2016 роки, як це зробив відповідач.
Відповідач листом від 20 серпня 2021 року вих. №9511-8339/Р-02/8-0200/21 повідомив заявника, що з 04 березня 2021 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року, ухвалене за результатами розгляду справи №120/2774/21-а, не зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області застосувати при призначенні позивачу пенсії показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, а тому пенсію обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Конституції України).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом із тим, відповідно до частини 1 статті 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас, частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV. Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Отже, враховуючи те, що позивачу було призначено пенсію з 04 березня 2016 року за віком як водію міського пасажирського транспорту і великовагових автомобілів відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому призначення пенсії на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має відбутися вперше.
Відтак, відповідачеві при призначенні ОСОБА_1 пенсії слід було врахувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-IV.
Вирішуючи даний спір, суд враховує правову позицію Верховного Суду, що викладена у постанові від 03 жовтня 2018 року у справі №428/450/17, згідно з якою, якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV як вперше призначена.
Вказана правова позиція Верховного Суду підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року за результатами розгляду справи №876/5312/17.
З огляду на викладене суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо застосування при обчисленні розміру пенсії позивача за віком з 04 березня 2021 року показника середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015, 2016 роки.
Відтак, задоволенню підлягає і вимога щодо зобов'язання відповідача застосувати середню заробітну плату (дохід) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки при обчисленні з 04 березня 2021 року позивачеві пенсії за віком.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з позовною заявою сплатив судовий збір в розмірі 908 гривень, що підтверджується квитанцією від 21 вересня 2021 року.
Відтак, на користь позивача слід стягнути витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 908 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94,139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо застосування середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014, 2015, 2016 роки при обчисленні 04 березня 2021 року розміру пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України застосувати середню заробітну плату (дохід) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки при обчисленні з 04 березня 2021 року ОСОБА_1 пенсії за віком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Повний текст рішення суду складено 31.05.2022
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович