31 травня 2022 року
м. Хмельницький
Справа № 686/7783/22
Провадження № 33/4820/300/22
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду Бережний С.Д., з участю секретаря судового засідання Якимець М.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за апеляційною скаргою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25 квітня 2022 року,-
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25 квітня 2022 року,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 454 грн. судового збору.
ОСОБА_1 визнано винним у тому, що 20.04.2022 року о 21 год.30 хв., по вул. Шептицького,109 в м. Хмельницький, керував транспортним засобом Hyundai Sonata д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, який зафіксований за результатами огляду у КНП «ХОЗНПД» ХОР. Висновок № 341, складений 22 год. 25 хв. Своїми діями ОСОБА_1 , порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржувану постанову скасувати, провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 КУпАП.
Вважає, що постанова суду є незаконною, необґрунтованою і невмотивованою, під час її винесення допущено неповноту судового розгляду, висновки суду, викладені у судовому рішенні не відповідають фактичним обставинам справи про адміністративне правопорушення в основу якої покладено висновки які ґрунтуються на неналежних, недопустимих та недостовірних доказах. При проведені огляду його на стан сп'яніння лікарем закладу охорони здоров'я не було дотримано передбаченої законом процедури, адже лабораторне дослідження біологічного середовища на визначення наркотичного засобу, яке згідно Інструкції є обов'язковим, не проводилося. Також стверджує, що на місці зупинки транспортного засобу пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння поліцейські не пропонували.
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дослідивши зібрані у справі докази, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Вимоги ст. ст. 252, 280 КУпАП регламентують, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Аналіз матеріалів даної справи свідчить, що суд при її розгляді, зокрема за ч. 1 ст. 130 КУпАП, дотримався зазначених вимог закону.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до положень п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Висновок суду першої інстанції про те, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи та підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів, яким суддя дав належну оцінку і навів у постанові, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення; висновком щодо результатів медичного огляду № 341 від 20.04.2022 року; відеозаписом події, яка відображає факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом; факт визнання ним вживання наркотичних засобів за 1,5 тижні до події, а також процедуру огляду на стан наркотичного сп'яніння, в ході якої виявлено позитивну реакцію на три види наркотичних засобів.
Твердження апелянта про недотримання працівниками поліції порядку проходження медичного огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння є необґрунтованими.
Підстави, умови та порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначені ст. 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735.
Відповідно до п. 12 розділу 2 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МОЗ та МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу 1 цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Таким чином, огляд на стан наркотичного сп'яніння проводиться лише в закладах охорони здоров'я.
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що він не погоджувався з медичним висновком, оскільки останній будь-яких заперечень щодо процедури огляду не висловлював, з результатом огляду згідно відеозапису погодився.
Відсутність лабораторного аналізу крові не спростовує результати дослідження та факту керування автомобілем особою яка перебуває в стані наркотичного сп'яніння. Крім того, факт більшого вмісту заборонених речовин у крові досліджуваного об'єкта, аніж в ході тестового методу, є науково обгрунтованим.
Як вбачається з відеозапису ОСОБА_1 підтвердив що вживав наркотичні засоби за тиждень - півтори тижня назад до факту зупинки поліцейським, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 235510 від 20.04.2022 року власноручно зазначив, що вживав наркотичні засоби за 2,5 тижні до вказаної події.
Суддею першої інстанції зверталася увага на те, що вміст наркотичних речовин у крові або сечі обстежуваного зберігається від двох тижнів до двох місяців, в залежності від виду вживаної речовини. Вказане свідчить про те, що в разі незгоди з результатами тесту ОСОБА_1 не був позбавлений права провести лабораторний аналіз з метою спростування попереднього висновку лікаря, однак таким не скористався.
При розгляді справи щодо ОСОБА_1 порушень процесуального чи матеріального закону, що могли б стати підставою для скасування постанови суду з наведених апелянтом в апеляційній скарзі мотивів, допущено не було.
Оскільки всі наявні в матеріалах справи докази в своїй сукупності доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи, підстав для скасування постанови суду з мотивів, наведених в апеляційній скарзі та закриття провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП апеляційний суд не вбачає, постанова суду є законною та обгрунтованою.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік накладене відповідно до санкції ч.1 ст. 130 КУпАП.
Підстави для скасування чи зміни постанови місцевого суду відсутні.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суддя,-
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25 квітня 2022 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП - залишити без зміни, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду С.Д. Бережний