ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
26.05.2022Справа № 910/9905/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Вершиніної Д.О., розглянувши заяву Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню у господарській справі
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна"
до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"
про стягнення 6 879 120, 79 грн.,
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача (заявника): Найденко І.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - відповідач) про стягнення 6 879 120, 79 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач повністю не виконав свої грошові зобов'язання за договором № 53-129-01-21-02235 від 03.03.2021.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 (суддя Кирилюк Т.Ю.) позов задоволено частково. Стягнуто з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" 5 515 953 (п'ять мільйонів п'ятсот п'ятнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 62 коп. - основного боргу, 84 815 (вісімдесят чотири тисячі вісімсот п'ятнадцять) грн. 27 коп. - 3 % річних, 108 273 (сто вісім тисяч двісті сімдесят три) грн. 71 коп. - інфляційних втрат та 103 186 (сто три тисячі сто вісімдесят шість) грн. 81 коп. - судового збору.
Закрито провадження у справі в частині стягнення з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" 100 000 (сто тисяч) грн. 00 коп. - основного боргу. У задоволенні заяви Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про відстрочення виконання судового рішення у справі № 910/9905/21 відмовлено повністю.
18.10.2021 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 видано наказ.
13.12.2021 через відділ автоматизованого документообігу суду від Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" надійшла заява, в якій відповідач (боржник) просить суд:
- до розгляду даної заяви зупинити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/21 та виконавчого документа виданого на його виконання (наказ Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21);
- визнати наказ Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 таким, що не підлягає виконанню.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду міста Києва від 13.12.2021 № 05-23/2139/21 у зв'язку з відпусткою судді Кирилюк Т.Ю. проведено повторний автоматичний розподіл заяви, за результатами якого заяву передано на розгляд судді Щербакова С.О.
Згідно бази діловодства Господарського суду міста Києва, супровідним листом №910/9905/21/8491/2021 від 27.10.2021 матеріали справи № 910/9905/21 скеровані до Північного апеляційного господарського суду у зв'язку із надходженням апеляційної скарги на рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі №910/9905/21.
Ухвалою Господарського суду міста Києва 14.12.2021 відкладено вирішення питання про прийняття до розгляду заяви Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню до повернення матеріалів справи № 910/9905/21 до Господарського суду міста Києва.
Так, постановою Північного апеляційного господарського суду міста Києва від 06.12.2021 рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/21 залишено без змін. Відмовлено Державному підприємству «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Централізовані закупівлі» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» у задоволенні клопотання про відстрочення виконання рішення суду.
15.02.2022 матеріали справи № 910/9905/21 надійшли до Господарського суду міста Києва з Північного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.02.2022 прийнято до розгляду заяву Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання наказу Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 таким, що не підлягає виконанню. Розгляд заяви призначено на 03.03.2022.
Судове засідання призначене на 03.03.2022 не відбулося у зв'язку із запровадженням Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану з 5:30 год. 24.02.2022.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.04.2022 розгляд заяви призначено на 26.05.2022.
У цьому судовому засіданні представник відповідача (заявник) підтримав подану заяву про визнання наказу Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 таким, що не підлягає виконанню.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, однак про час та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням по вручення поштового відправлення.
Статтею 338 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Відповідно до ч. 3 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Отже, розглянувши заяву Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, суд відзначає наступне.
Обґрунтовуючи подану заяву, відповідач зазначає, що останнім днем строку для подання апеляційої скарги на рішення Господарського суду міста від 21.09.2021 у справі № 910/9905/20 (повний текст якого складено 28.09.2021) є 18.10.2021 включно, 13.10.2021 відповідачем було подано апеляційну скаргу до Північного апеляційного господарського суду на рішення суду від 21.09.2021, проте 18.10.2021 судом першої інстанції було видано наказ.
Статтею 328 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Про виправлення помилки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу. Якщо стягнення за таким виконавчим документом уже відбулося повністю або частково, суд одночасно з вирішенням вказаних питань на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за виконавчим документом (ч. 4 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, у розумінні Господарського процесуального кодексу України, підставами для визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, зокрема є наступні обставини: якщо його видано помилково; якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, які свідчать про відсутність зобов'язання боржника.
18.10.2021 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/21 видано наказ.
Суд зазначає, що апеляційна скарга Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/20 надійшла безпосередньо на адресу Північного апеляційного господарського суду 13.10.2021.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.10.2021 відкрито апеляційне провадження у справі № 910/9905/21 за апеляційною скаргою Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Централізовані закупівлі» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» №10971/51 від 12.10.2021 на рішення Господарського суду міста Києва від 21 вересня 2021 року.
Зокрема, зобов'язано Господарський суд міста Києва направити до Північного апеляційного господарського суду матеріали справи № 910/9905/21.
23.10.2022 до Господарського суду міста Києва надійшов запит Північного апеляційного господарського суду про направлення матеріалів справи № 910/9905/21 до Північного апеляційного господарського суду.
Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.
Таким чином, враховуючи що апеляційна скарга на рішення суду була подана відповідачем безпосередньо до суду апеляційної інстанції та до суду першої інстанції не надходила, приймаючи до уваги що запит Північного апеляційного господарського суду про направлення матеріалів справи № 910/9905/21, у зв'язку з надходженням апеляційної скарги надійшов до суду 23.10.2022, тож станом на 18.10.2021 у суду були відсутні відомості про подання апеляційної скарги, відповідно судом першої інстанції було видано наказ.
Разом з тим, відповідно до ст. 38 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню). Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою головного державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 04.11.2021 ВП № 67322639 виконавче провадження з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва від від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 про стягнення з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Україна" 5 515 953, 62 грн. основного боргу, 84 815, 27 грн. 3 % річних, 108 273, 71 грн. інфляційних втрат та 103 186, 81 грн. судового збору. - зупинено.
Крім того, суд зазначає, що постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.12.2021 рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/21 залишено без змін.
Таким чином, враховуючи що рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2021 у справі № 910/9905/21 переглядалося в апеляційному порядку та за результатами розгляду залишене без змін апеляційним судом, тобто є чинним та обов'язковим до виконання, суд не вбачає підстав для визнання наказу Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 таким, що не підлягає виконанню.
Враховуючи викладене, суд визнає подану заяву Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання наказу Господарського суду міста Києва від від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 таким, що не підлягає виконанню, необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 232-235, 328 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
У задоволенні заяви Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Централізовані закупівлі" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про визнання наказу Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 у справі № 910/9905/21 таким, що не підлягає виконанню - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 31.05.2022.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України, ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, протягом десяти днів з дня її проголошення, з урахуванням вимог ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Щербаков С.О.