Постанова від 23.05.2022 по справі 755/2503/22

Справа № 755/2503/22

Провадження №: 3/755/1866/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2022 р. Дніпровського районного суду м. Києва

головуючого судді Федосєєва С.В.

при секретарі Зіменко М.Б., Кацап В.

за участю прокурора Андрєєва Я.А.

особи відносно якої розглядається справа ОСОБА_1

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №200 від 15.02.2022 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк №2», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст. 45 даного Закону, 01.10.2021 року о 14 год. 46 хв. несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу №201 від 15.02.2022 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк №2», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст. 45 даного Закону, 01.10.2021 року о 14 год. 47 хв. несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу №199 від 15.02.2022 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк №2», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст. 45 даного Закону, 01.10.2021 року о 14 год. 44 хв. несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу №198 від 15.02.2022 року, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк №2», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст. 45 даного Закону, 01.07.2021 року о 20 год. 43 хв. несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні порушення визнав.

Прокурор в судовому засіданні обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримав, наполягав на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, мотивуючи наявністю доказів відсутності поважності несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій, вважав можливим застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Зазначив, що датою виявлення порушень є дата складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Дослідивши протоколи про адміністративне правопорушення з доданими документами, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи прокурора, суд дійшов наступного висновку.

Наказом філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк №2» від 24.11.2015 №282-к ОСОБА_1 прийнято на роботу на посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування з 25.11.2015 року.

Статутом Комунального підприємства «Київпастранс» визначено, що підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, печатку зі своїм найменуванням, інші печатки, штампи, бланки. Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м. Києва і підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Засновником та власником підприємства є територіальна громада міста Києва, від імені якої виступають Київська міська рада та уповноважені нею органи. Підприємство створене відповідно до рішень Київської міської ради від 30.11.2001 № 101/1078 «Про реорганізацію Київського міського територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту та комунального підприємства «Київелектротранс» шляхом реорганізації Комунального підприємства «Київелектротранс», Київського міського територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту та комунальних підприємств, які входять до його складу. До складу підприємства входять філії та відокремлені підрозділи. Однією із філій є Автобусний парк №2.

Посадовою інструкцією майстра дільниці Філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк № 2», з якою ознайомлений ОСОБА_1 , визначено, що останній належить до професійної групи «Керівники». Майстер дільниці здійснює керівництво всіх підрозділів дільниці (ремонтної зони, кузовного, балонного, обозного відділення) по своєчасному виконанню ремонтних робіт рухомого складу підприємства, в своїй роботі керується наказами та розпорядженнями керівництва підприємства та дійсною посадовою інструкцією.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра дільниці щоденного і технічного обслуговування філії КП «Київпастранс» «Автобусний парк № 2», яке є юридичною особою публічного права, здійснюючи організаційно- розпорядчі функції, є посадовою особою та відповідно суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобіганню виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 №530-ІХ внесено зміни до Закону, а саме: розділ XIII «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

«2-1 Встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

ОСОБА_1 декларацію за 2017 рік мав подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2018 року.

Разом із тим, декларація подана ОСОБА_1 о 14 год. 44 хв. 01.10.2021 року, тобто з порушення визначеного строку.

ОСОБА_1 декларацію за 2018 рік мав подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2019 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2019 року.

Разом із тим, декларація подана ОСОБА_1 о 14 год. 46 хв. 01.10.2021 року, тобто з порушення визначеного строку.

ОСОБА_1 декларацію за 2019 рік мав подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2020 року до 00 год. 00 хв. 01.06.2020 року.

Разом із тим, декларація подана ОСОБА_1 о 14 год. 47 хв. 01.10.2021 року, тобто з порушення визначеного строку.

ОСОБА_1 декларацію за 2020 рік мав подати в період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2021 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2021 року.

Разом із тим, декларація подана ОСОБА_1 о 20 год. 43 хв. 01.07.2021 року, тобто з порушення визначеного строку.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

У відповідності до частини 1 статті 65 даного Закону за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

За змістом ст.ст. 245, 252, 280 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності, та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КпАП України є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

15 лютого 2022 року оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Геращенко В.С. складено протоколи №198, №199, № 200, №201 про вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, тобто - за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2017, 2018, 2019, 2020 роки.

Частиною 2 ст. 49 Закону України "Про запобігання корупції" передбачено, що державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності, відповідних громадських рад, рад громадського контролю, утворених при державних органах), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Порядок перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій затверджений рішенням НАЗК від 06.09.2016 року №19.

Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ такого органу (далі - відповідальний підрозділ (особа)), визначений керівником органу.

Керівник відповідного органу, визначає порядок взаємодії відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб'єктів декларування, у яких виник обов'язок подати декларації відповідно до вимог Закону.

Водночас, строки перевірки факту подання декларацій передбачені п. 4 цього ж Порядку. Зокрема в пп. 1 п. 4 визначено, що відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, перевіряє факт подання щорічних декларацій суб'єктів декларування протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій.

Також пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб'єкти декларування, перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Відповідно до п. 6 цього положення, у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб'єкти декларування, повідомляє про це Національне агентство упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).

Таким чином, антикорупційним законодавством чітко встановлено обов'язок державного органу (уповноважений підрозділ/особа) перевіряти факт подання щорічних декларацій суб'єктами декларування, які в них працюють протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині ЄДР декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Судом встановлено, що уповноваженим працівником, який повинен був перевірити факт подання декларації ОСОБА_1 у передбачений законодавством строк, тобто до 01 квітня 2018 року, факт неподання або несвоєчасного подання декларації за 2017 рік, до 01 квітня 2019 року, факт неподання або несвоєчасного подання декларації за 2018, до 01 квітня 2019 року, факт неподання або несвоєчасного подання декларації за 2018, до 11 червня 2020 року, факт неподання або несвоєчасного подання декларації за 2019, до 11 червня 2021 року, факт неподання або несвоєчасного подання декларації за 2020 рік, останнім встановлено не було з невідомих для суду причин, оскільки матеріали справи таких даних не містять і здобуто таких не було в ході судового розгляду.

Також матеріали провадження не містять будь якої інформації про повідомлення Національного агентства упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту несвоєчасного подання декларації, як передбачено п. 6 Положення.

Протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 складено 15 лютого 2022 року, також зазначено, що датою виявлення правопорушення є дата складення протоколу.

Разом з тим, у протоколі №198 зазначено датою вчинення правопорушення слід вважати 01 липня 2021 року (дату подання електронної декларації).

При цьому у протоколі №199, №200, №201 зазначено датою вчинення правопорушень слід вважати 01 жовтня 2021 року (дату подання електронної декларації).

Натомість, суддя вважає, що дату складання протоколу неможливо вважати датою виявлення правопорушення, оскільки складання протоколу це остаточний, завершальний етап складання процесуального документу на підставі раніше виявлених фактів щодо встановлених порушень, які підпадають під встановлені заборони у сфері боротьби з корупцією.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КпАП України адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Між тим, відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП (в редакції, яка діяла станом на момент вчинення адміністративних правопорушень) адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14 ,212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно з п. 7 ст. 247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Враховуючи вищевказані норми антикорупційного законодавства та положення КУпАП України, а також беручи до уваги встановлені вище обставини, суд вважає, що кінцевим днем виявлення факту неподання ОСОБА_1 декларації за 2017 рік уповноваженими на те органами, слід вважати саме 11 квітня 2018 року, тобто десятий робочий день з граничної дати подання такої декларацій - 01 квітня 2018 року.

Кінцевим днем виявлення факту неподання ОСОБА_1 декларації за 2018 рік уповноваженими на те органами, слід вважати саме 11 квітня 2019 року, тобто десятий робочий день з граничної дати подання такої декларацій - 01 квітня 2019 року.

Кінцевим днем виявлення факту неподання ОСОБА_1 декларації за 2019 рік уповноваженими на те органами, слід вважати саме 11 червня 2020 року, тобто десятий робочий день з граничної дати подання такої декларацій - 01 червня 2020 року.

Кінцевим днем виявлення факту неподання ОСОБА_1 декларації за 2020 рік уповноваженими на те органами, слід вважати саме 11 квітня 2021 року, тобто десятий робочий день з граничної дати подання такої декларацій - 01 квітня 2021 року.

При цьому правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України не належать до категорії триваючих.

Враховуючи викладене, вимоги ст. 38, ст. 247 КУпАП, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, необхідно закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись статтями 38, 40-1, 172-6, 247, 284 КУпАП України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП закрити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя