Справа № 127/10868/22
Провадження № 3/127/3575/22
"30" травня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шлапак Д.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, займаючого посаду головного сержанта інформаційно-телекомунікаційного вузла батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
20.05.2022 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, відносно військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 штаб-сержанта ОСОБА_1 .
Штаб-сержант ОСОБА_1 проходить військову у військовій частині НОМЕР_1 на посаді головного сержанта інформаційно-телекомунікаційного вузла батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення з 14.12.2018.
19.05.2022 о 19 год. 00 хв. штаб - сержант ОСОБА_1 будучи одягненим у військову форму одягу, в порушення вимог Статутів внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи біля буд. 16, що по вул. Олега Антонова, у м. Вінниця вжив алкогольний напій міцністю 40 градусів «Горілка» об'ємом 0,3 л. В подальшому, 19.05.2022 близько 19 год. 30 хв. співробітники Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку виявили штаб сержанта ОСОБА_1 , який перебуваючи біля буд. 16, що по вул. Олега Антонова, у м. Вінниця розпивав алкогольний напій та перебував у стані алкогольного сп'яніння.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак в матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 про розгляд справи про адміністративне правопорушення без його участі, провину у вчиненому правопорушенні визнає в повному обсязі, просить суд суворо його не карати.
В зв'язку з цим на підставі ст. 268 КУпАП, та враховуючи строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 277 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 19.05.2022 о 19 год. 00 хв. штаб - сержант ОСОБА_1 будучи одягненим у військову форму одягуперебуваючи біля буд. 16, що по вул. Олега Антонова, у м. Вінниця вжив алкогольний напій горілку об'ємом 0,3 л. В подальшому, співробітники Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку виявили штаб сержанта ОСОБА_1 , який перебуваючи біля буд. 16, що по вул. Олега Антонова, у м. Вінниця розпивав алкогольний напій та перебував у стані алкогольного сп'яніння.
За результатами медичного огляду встановлено, що штаб - сержант ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння середнього ступеню, медична довідка про проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 0918 від 19.05.2022, алкотест 6820 - 1,72 %о, алкотест 6820 - 1,83%о.
Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, після продовжень воєнний стан діє по теперішній час.
Згідно вимог п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
24.02.2022 ОСОБА_2 видано наказ та доведено до кожного підлеглого військовослужбовця щодо цілодобової заборони вживання алкогольних та наркотичних речовин упродовж усього періоду дії воєнного стану з метою підтримання постійної боєздатності та готовності кожного військовослужбовця до виконання завдань військової служби у будь який момент за виникненням службової необхідності.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 доводиться протоколом про адміністративне правопорушення від 20.05.2022, медичною довідкою про проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 0918 від 19.05.2022, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких ОСОБА_1 зазначає, що він ознайомлений з наказом Командування Вінницького гарнізону щодо цілодобової заборони вживання алкогольних та наркотичних речовин упродовж усього періоду дії воєнного стану, свою провину у вчиненні адмінправопорушення визнає в повному обсязі, та іншими матеріалами справи.
Згідно ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їхсукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, з матеріалів справи слідує, що вони містять переконливі та беззаперечні докази, порушення штаб - сержантом ОСОБА_1 вимог Статуту внутрішньої служби ЗСУ та наказу Командування Вінницького гарнізону від 24.02.2022 щодо цілодобової заборони вживання алкогольних та наркотичних речовин упродовж усього періоду дії воєнного стану, що свідчить про недбале ставлення штаб - сержанта ОСОБА_1 до військової служби,в умовах особливого періоду.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суд враховує обставини скоєного правопорушення, відношення ОСОБА_1 до вчиненого, його вік, стан здоров'я, сімейні обставини та інші обставини в їх сукупності.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією цієї статті.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.ст. 33, 172-15, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 145 (ста сорока п'яти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя