Справа ‡‚ 2-209/10
20 липня 2010 року Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді ДЕНИСЕНКО Н.О.
при секретарі ЖЕЛАЗІ Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в смт.Згурівка справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій суб”єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 9 червня 2010 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись не те, що вона є дитиною війни та згідно зі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (далі - Закон) має право на щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку з 1 січня 2008 року відповідач виплачує їй у розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, тому просить визнати дії відповідача щодо ненарахування та невиплати їй щомісячного підвищення (державної допомоги) до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 Закону з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ‡‚ 1058 (далі - Закон ‡‚ 1058) за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року незаконними, зобов'язати його здійснити їй нарахуваня та виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст.6 Закону за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
В судове засідання сторони не з'явилися, направили суду клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, позивачка позов підтримує повністю, відповідач позов не визнає повністю.
Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні в судовому засіданні доказів, наявних у справі, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років (а.с.10 - копія паспорта серії НОМЕР_2), відповідно до вимог ст.1 Закону, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, набула статусу дитини війни (а.с.9 - копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3), тому на підставі ч.1 ст.6 Закону в редакції від 19 грудня 2006 року ‡‚ 489-У, що діяла з 1 січня 2007 року, має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, є пенсіонеркою, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області та отримує пенсію по віку, в тому числі, підвищення дитині війни відповідно до ст. 6 Закону в розмірі: з 1 січня 2008 року - по 47 грн. 00 коп. щомісячно, з 1 квітня 2008 року - по 48 грн. 10 коп. щомісячно, з 1 липня 2008 року - по 48 грн. 20 коп. щомісячно, з 1 жовтня 2008 року - по 49 грн. 80 коп. щомісячно (а.с.7-8 - довідка Управління). Управління діє на підставі Положення про управління, є юридичною особою, призначає і виплачує пенсії відповідно до чинного законодавства (а.с.19 ? копія Положення). Позивачка при зверненні до суду сплатила судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи (а.с.2, 3 - квитанції).
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно з ч.2 ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни.
Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно з ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Положення ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії) до обрахування підвищення пенсії дитині війни , пов'язаного із мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Законами України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” і “Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України” обмежені права позивачки як дитини війни на отримання встановленого ст.6 Закону підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка є складовою конституційного права позивачки на соціальний захист (ст.46 Конституції України).
Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Конституційний Суд України своїм рішенням від 9 липня 2007 року ‡‚ 6-рп/2007 року у справі про соціальні гарантії громадян ‡‚ 1-29/2007 року визнав положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” - п.12 ст.71, яким призупинено дію ст.6 Закону, такими, що не відповідають Конституції України та зазначив, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
2
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ‡‚ 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України ‡‚ 1-28/2008 року визнано положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України” - п.41 Розділу ІІ, яким ст.6 Закону викладено в новій редакції, такими, що не відповідають Конституції України, з підстав, аналогічних, що зазначені в рішенні від 9 липня 2007 року.
Законами України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” та “Про Державний бюджет України на 2010 рік” не передбачено звуження прав громадян порівняно з 2008 роком.
Згідно зі ст.71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, зі ст.70 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 та 2010 роках встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної зарплати, в той же час, Кабінету Міністрів України не надано право встановлювати розміри пенсії за віком, із розміру якої вираховується 30% підвищення до пенсії дітям війни.
Основне завдання держави - гарантувати права і свободи людини і громадянина. Основний Закон України надає Конституційному Суду України широкі контролюючі повноваження щодо дотримання конституційних приписів, а саме, згідно зі ст.2 Закону України “Про Конституційний Суд України” завданням Конституційного Суду України є гарантування верховенства Конституції України як основного Закону на всій території України. Рішення Конституційного Суду України, котрими були захищені права громадян та які мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, не виконуються.
З огляду на вищевикладене, дитині війни належало виплачувати щомісячне підвищення до пенсії, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачці повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 квітня 2007 року та з 1 жовтня 2008 року, збільшений на 1 відсоток відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.28 Закону ‡‚ 1058-ІУ, тобто, відповідно 410 грн. 06 коп. та 415 грн. 11 коп., ст.58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” - з 1 січня 2008 року ? 470 грн., з 1 квітня 2008 року ? 481 грн., з 1 липня 2008 оку ? 482 грн., з 1 жовтня 2008 року - 498 грн., ст.54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” - у 2009 році в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік”” від 6 листопада ‡‚ 1715-УІ з 1 листопада 2009 року ? 573 грн., ст.52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” - з 1 січня 2010 року - 695 грн., з 1 квітня 2010 року ? 706 грн.
Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст.75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Згідно зі ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, так як в судовому засіданні доведено, що відповідач в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року , ігноруючи норми матеріального права, порушив право позивачки на призначення та виплату підвищення до пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та відмовив у його відновленні, тому такі його дії є незаконними.
Враховуючи вищевикладене, Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року ‡‚ 6-рн/2007 та від 22 травня 2008 року ‡‚ 10-рп/2008 року , на відповідача необхідно покласти обов'язок здійснити позивачці нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст.6 Закону за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням фактично виплачених сум.
З 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року ст.6 Закону була чинна в новій редакції від 28 грудня 2007 року , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року дана норма була визнана неконституційною, тому вбачається, що автоматично з 22 травня 2008 року ст.6 Закону в редакції від 28 грудня 2007 року є нечинною та набирає чинності стара редакція.
В ідповідно до вимог ч.2 ст.3 Конституції України, за якою права і свободи людини, їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Ст.7 Закону передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
3
Ст.88 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” установлено, що в разі недостатності виділених із Державного бюджету коштів за бюджетними програмами, пов'язаними з розмежуванням джерел виплати пенсій між Державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України. Тобто цією нормою по-іншому врегульовано питання щодо фінансування забезпечення такої гарантії, як підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. І оскільки ця норма прийнята пізніше, то вона має пріоритет над нормою, закладеною у ст.7 Закону.
Ст.57 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України” установлено, що тимчасові касові розриви Пенсійного фонду України, пов'язані з виплатою пенсій в межах його фактичного дефіциту коштів на цю мету, покриваються за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами.
Ст.58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” надано право Міністерству фінансів України надавати Пенсійному фонду України позички на термін до дванадцяти календарних місяців на покриття тимчасових касових розривів, пов'язаних із виплатою пенсій в межах фактичного дефіциту коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами у сумах, визначених на підставі розрахунків Пенсійного фонду України.
Ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” надано право Державному казначейству України надавати Пенсійному фонду України позики на термін до дванадцяти календарних місяців на покриття тимчасових касових розривів, пов'язаних із виплатою пенсій в межах фактичного дефіциту коштів на цю мету, за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами у сумах, визначених на підставі розрахунків Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивача, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача та відповідач у справі є належним.
Підлягають стягненню із відповідача на користь позивача сплачені судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року ‡‚ 6-рп/2007 року у справі про соціальні гарантії громадян ‡‚ 1-29/2007 року та від 22 травня 2008 року ‡‚ 10-рп/2008 року у справі щодо предмета та змісту закону, ст.257 ЦК України, Законами України “Про соціальний захист дітей війни”, “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, “Про Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів України” та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.4, 8, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України,-
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області про визнання дій суб”єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення (державної допомоги) до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області, ідентифікаційний код НОМЕР_4, здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, нарахування та виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути із управління Пенсійного фонду України у Згурівському районі Київської області на користь ОСОБА_1 сплачені судовий збір в розмірі 8 (вісім) грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) грн.
Рішення суду набирає законної сили згідно зі ст.223 ЦПК України.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ Н.О.ДЕНИСЕНКО