Рішення від 19.07.2010 по справі 2-2354-2010

Справа № 2-2354-2010 рік

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2010 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої - судді Самсонової В.В..

при секретарі Калініченко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районні м. Дніпропетровська про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2009 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати неправомірними дії відповідача по відмові в перерахуванні йому державної та додаткової пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок державної та основної щомісячних пенсій у відповідності до ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 січня 2002 року по сьогодні з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого в Законах України «Про Державний бюджет України на відповідний рік в сумі 102492,55 грн. та забезпечити виплату цієї суми, також позивач просив визнати за ним право і зобов'язати посадових осіб УПВУ в Красногвардійського району м. Дніпропетровська нарахувати, сплатити та проводити виплату державної пенсії йому, ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру основної пенсії не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії з розрахунку 50 % розміру мінімальної пенсії за віком.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року. Віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Йому встановлено III групу інвалідності в зв'язку із захворюванням, пов'язаним з його участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Це підтверджується довідкою МСЕК № 039082 серії МСЕ - ДНА-01, експертний висновок Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру № 043601660021 від 17.04.1997 року. Також позивач має посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, серії НОМЕР_1 виданого 10 лютого 1998 року. З 1 січня 2002 року йому виплачується державна та додаткова пенсія по інвалідності на підставі ст. ст. 49, 50, 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 1.01.2008 року розмір пенсії складав 2223,11 грн., а з 01.01.2010 року розмір пенсії складає 2955,23 грн.. Будучи незгодним із сумою нарахованої пенсії, позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська із заявою про проведення перерахунку пенсії і нарахування її відповідно до вимог ст.ст. 49, 50, 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 17.06.1993 р. В перерахунку пенсії йому було відмовлено на тій підставі, що по документам пенсійної справи розмір пенсії встановлений і виплачується вірно. Законом України ?ро державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до статті 54 ЗУ ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Для інваліда 2 групи пенсія не повинна бути нижчою 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 р. ?ро підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" починаючи з 1 липня 2008 року встановлено доплату до пенсій окремим категоріям громадян, зокрема інвалідам 2 групи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, з тим, щоб вона досягала розміру 1090 грн. Про це позивача було повідомлено листом за № Д-26 від 10.04.2009 р. У зв'язку з викладеним, позивач вимушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав, передбачених Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».

У судове засідання позивач не з'явився, раніше надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позов, справу розглянути у його відсутність.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська в судове засідання не з'явився, але надав суду заперечення на позовну заяву, в якому він просив розглянути справу без його участі, позовну заяву не визнав та просив відмовити в її задоволенні. В обґрунтуванні заперечення зазначив, що з 01.01.2008 року ОСОБА_1. переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ». Для розрахунку пенсії позивача взято заробіток відповідно до ст. 57 вказаного Закону, а саме за період з 01.07.1987 року по 29.07.1987 року. З 01.11.2009 року розмір пенсії складав - 2951,75 грн. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до статті 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи »: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також представник відповідача в своїх запереченнях зазначив, що 16.07.2008 року прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», згідно якої з 01 липня 2008 року доплату окремим категоріям осіб із тим, щоб їхні пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством) досягли таких розмірів: в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 - 1989 роках в інвалідів 3 групи - 980 грн. Згідно документів пенсійної справи розмір пенсії встановлений і виплачується вірно.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню по наступним підставам.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4. Ст. 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Отже, позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).

Відповідно до пп. 12, 13, 14, 15, 17 п. 28 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" з 1 січня 2008 року внесені зміни, зокрема, до ст. 50, ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 пп. 12, 13, 14, 15, 17 п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тому перерахунок пенсії позивачу повинен розраховуватися із розмірів, передбачених ст. 50, 54 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 N 796-XII.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ч. 3 ст. 67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року N 966-XIV, а також Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року N 2017-III. згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.

Статтею 65 Закону України "Про Державний бюджет на 2006 рік" затверджено на 2006 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 350 грн., з 1 квітня - 359 грн., з 1 жовтня - 366 грн.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, з розрахунку на місяць в розмірі з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн.

Частиною 3 зазначеної статті встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп. та 415 грн. 11 коп.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.

Таким чином, для позивача як інваліда II трупи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не наведена в запереченнях відповідача постанова Кабінету Міністрів України № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» , яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на ч. 5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.

Відповідно до ст. ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, суд не приймає до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлене ст. ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з ч. 3 ст. 67 вказаного Закону, яка набрала чинності 31.10.2006 р., у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України та отримує пенсію по інвалідності, так як є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року. Віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Йому встановлено III групу інвалідності в зв'язку із захворюванням, пов'язаним з його участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. З 1 січня 2002 року йому виплачується державна та додаткова пенсія по інвалідності на підставі ст. ст. 49, 50, 54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 1.11.2009 р. розмір його пенсії складає 2951,75 грн.

Згідно роз'яснення Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 15.03.2010 року № К-12, ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку та виплаті доплат до пенсії, та вказано, що з 01.01.2010 року розмір пенсії складає - 2955,23 грн. (2581,75 грн.- розмір пенсії + 85,95 грн. - додаткова пенсія інваліду + 171,9 - підвищення інваліду війни 3 групи + 50 грн. цільова грошова допомога інвалідам війни), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно документів пенсійної справи розмір пенсії встановлений і виплачується вірно.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2002 року по 01.07.2009 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.01.2002 року по 01.07.2009 року , оскільки відмова позивачу у перерахунку та виплаті даної пенсії за вказаний період є незаконною.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами і доповненнями), Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 пп. 12, 13, 14, 15, 17 п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. ст. 10, 60, 81, 88, 212 ЦПК України,, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Красногвардійському районні м. Дніпропетровська про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі в м. Дніпропетровську в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком у період з 01.01.2006 року по 01.07.2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком у період з 01.01.2002 року по 01.07.2009 року, розрахованої відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Самсонова