Справа № 2-356/10
12 липня 2010 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді: - Оксенюк М.М.
при секретарі: - Пазій Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козельщині цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області про стягнення невиплаченої щомісячної соціальної допомоги дитині війни за 2009-2010 рік, -
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в Козельщинському районі про поновлення пропущеного строку , про визнання дій відповідача неправомірними, про стягнення із відповідача на користь позивача недоплачену позивачу щомісячну соціальну державну допомогу за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2010 року
Далі, в позові позивач зазначив, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком. Відповідач всупереч Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі й щодо зупинення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не здійснив йому нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії.
Далі, позивач зазначив, що з 01 січня 2009 року по 31 травня 2010 рік відповідачем не виплачувалася йому щомісячна державна соціальна допомога, у зв'язку з чим утворилася заборгованість за вищезазначений період.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились, про час та місце слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступне:
Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни відповідно до ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується відміткою у пенсійному посвідченні та довідкою про суму отриманої надбавки де зазначено, що позивач перебуває на обліку в пенсійному фонді як отримувач пенсії, має статус «дитина війни».
Відповідно до довідки про суму отриманої надбавки "дітям війни", яка виплачується одночасно з пенсією вбачається, що з 01 січня 2008 року позивачу виплачується зазначене підвищення в розмірі з 01.01.2008 року - 47 грн., з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн. з 01.10.2008 року і по даний час 49,80 грн.
Згідно з ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»(у редакції від 18.11.2004, чинний у 2010 році), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Відповідно до ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.п. 41 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вбачається, що текст ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в наступній редакції: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року, у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно ст. 54 ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік», в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься для основних соціальних та демографічних груп населення, встановлено в розмірах, що діяли в грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Отже, відповідач з 22.05.2008 року по 31.12.2009 рік мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями, що діяв на час зазначених виплат, розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 01 січня - 470 грн., з 01 квітня - 481 грн., з 01 липня - 482 грн., з 01 жовтня - 498 грн.
Відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з січня місяця - 498 грн., а із 01 листопада 2009 року становить 573 грн.
Також в 2010 році є чинною ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції від 18.11.2004 року.
Згідно з ст. 64 Конституції України вбачається, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що виплата щомісячної надбавки до пенсії «дітям війни» має проводитися у розмірі, встановленому п. 8 постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Також, суд не бере до уваги твердження відповідача, яке міститься в запереченнях відповідача стосовно того, що по справі також повинно бути залучено в якості співвідповідача «Держказначейство», оскільки згідно абз. 1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади на який покладено обов'язок щодо: призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням - забезпечення призначення та виплати пенсії.
Обов'язок по нарахуванню та виплати доплати до пенсії, яка передбачена ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», покладено саме на органи Пенсійного фонду України, а тому суд вважає безпідставними посилання відповідача стосовно залучення в якості співвідповідача «Держказначейство», оскільки УПФУ в Козельщинському районі є належним відповідачем по справі.
Отже, суд виходить з того, що УПФУ в Козельщинському районі при виплаті соціальної допомоги в супереч вимогам ст. 58 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік", ст. 54 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" не здійснював в повному обсязі доплату до пенсії позивачу, позивачем за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року недоотримано із врахуванням довідки про суму отриманої надбавки грошові кошти в розмірі 1240,2 грн. (( з січня місяця 2009 року по жовтень місяць 2009 року включно 498х30%=149,4 грн. Ч10 = 1494 грн.) + (з листопада місяця 2009 року по грудень місяць 2009 року 171,9 грн. Ч 2=343,8 грн.)= 1837,8 грн.; 49,8 грн. ( надбавка яка виплачувалася в 2009 році)Ч12(місяців)=597,6 грн.; 1837,8 грн.-597,6 грн. =1240,2 грн.)), та з 01 січня 2010 року по 31.05.2010 року в розмірі 610,5 грн. ((171,9 грн. Ч 5 =859,5 грн.); 49,8 грн. ( надбавка яка виплачувалася в 2010 році)Ч5 (місяців)=249 грн.; 859,5 грн. - 249 грн.=610,5 грн.)), які підлягають донарахуванню та виплаті, які підлягають донарахуванню та виплаті.
З огляду на викладене, позовна вимога позивача щодо зобов'язати УПФ України в Козельщинському районі нарахувати їй щомісячне підвищення до пенсії відповідно ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за період з 01 січня 2010 року по 31 травня 2010 року підлягає до задоволення .
Разом з тим, суд виходить з того, що перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України в порядку, встановленому чинним законодавством, на підставі документів, наявних у пенсійній справі, з урахуванням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії, покладену законодавством на зазначені органи, і не може зобов'язати управління нарахувати позивачу підвищення до пенсії у визначеному розмірі, а може зобов'язати лише здійснити дії щодо перерахунку пенсії з урахуванням вимог законодавства.
З огляду на викладене, позовна вимога щодо стягнення конкретної суми з відповідача на користь позивача задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 16 ЦК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересу можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає за необхідно задовольнити позовні вимоги позивача в частині визнання дії відповідача неправомірними, оскільки відповідач порушуючи норми вищезазначених нормативних актів не вчинив жодних дій для нарахування цих коштів та їх виплаті позивачу, не виконав своїх повноважень без поважних причин.
Суд також не бере до уваги доводи позивача щодо пропущення строку звернення до суду за захистом своїх порушених прав, оскільки відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі 85 грн . 50 коп . (а.с. 1,2).
Також, суд бере до уваги, що позивач при зверненні до суду не в повному обсязі сплатила судові витрати, а тому необхідно стягнути з позивача на користь держави недоплачене держмито в сумі 42,50 грн., а також на користь ГУДКУ в Полтавській області стягнути недоплачені витрати за інформаційне технічне забезпечення у розмірі - 83 грн. (а.с. 1,2).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 3, 11, 14-16, 22 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 15, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області про стягнення невиплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни - задовольнити частково .
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, за 2010 рік з 01 січня 2010 року по 31 травня 2010 року - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 рік з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за 2010 рік з 01 січня 2010 року по 31 травня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 85 грн . 50 коп.
В іншій частині в позові відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави недоплачене держмито в сумі 42,5 грн., а також на користь ГУДКУ в Полтавській області стягнути недоплачені витрати за інформаційне технічне забезпечення у розмірі - 83 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження і протягом послідуючих двадцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Полтавської області через Козельщинський районний суд.
Рішення набуває чинності після спливу строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо така заява не подана.
Повне рішення виготовлено 13.07.2010 року.
Суддя
Козельщинського районного суду: М.М.Оксенюк