Справа № 560/4748/22
іменем України
26 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до трудового стажу:
-періоду роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки;
-періоду проживання за кордоном (Німеччина) разом з чоловіком військовослужбовцем, з грудня 1986 року по липень 1991 року;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до трудового стажу:
-період роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки та здійснити перерахунок пенсії з врахуванням зарахованого трудового стажу з часу призначення пенсії за віком, з 18.11.2021 року;
-період з грудня 1986 року по липень 1991 року, отриманий під час перебування за кордоном (Німеччина) разом з чоловіком військовослужбовцем та здійснити перерахунок пенсії з врахуванням зарахованого трудового стажу з часу призначення пенсії за віком, з 18.11.2021 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 18.11.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області їй призначена пенсія за віком.
При призначенні позивачу пенсії, пенсійний орган не зарахував до її страхового стажу період роботи на посаді технолога з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі ім. Лесі Українки, утвореної на базі колгоспу імені Леніна с. Ганнопіль Славутського району згідно із рішенням загальних зборів № 4 від 15.11.1992 року.
Агрофірма ім. Лесі Українки в свою чергу реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки згідно із рішенням загальних зборів № 3 від 20.07.1997 року, та на підставі рішення загальних зборів № 1 від 21.01.2000 року реформована в сільськогосподарський кооператив імені Лесі Українки, який ліквідований в квітні 2004 року.
Також пенсійний орган не зарахував до страхового стажу позивача час її проживання з чоловіком в період проходження ним військової служби з грудня 1986 року по липень 1991 року, у місцевості де не було можливості для працевлаштування позивача.
28.01.2022 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила зарахувати вказані періоди часу до її страхового стажу, але листом від 11.02.2022 року їй у цьому було відмовлено.
Позивач вважає відмову у зарахуванні до страхового стажу вказаних періодів роботи та часу проживання з чоловіком військовослужбовцем за кордоном протиправною, оскільки позбавляє її отримувати належний розмір пенсійних виплат, тому звернулася до суду із даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2022 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подала до суду клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Шепетівський районний ТЦК та СП, вважаючи, що рішення суду за даним спором може вплинути на його права, свободи, інтереси або обов'язки.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Суд вважає, що у задоволенні вказаного клопотання необхідно відмовити, оскільки відсутні будь-які докази того, що вказане рішення може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Шепетівського районного ТЦК та СП.
Також відсутні підстави для розгляду справи з викликом сторін, оскільки справа є незначної складності, тому у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з викликом сторін, необхідно відмовити.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву в якому відповідач позовні вимоги не визнає, у задоволенні позову просить відмовити.
Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що позивач з 18.11.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком.
При призначенні пенсії до страхового стажу позивача не враховано період роботи з 01.05.1992 по 12.01.1999 в агрофірмі ім. Лесі Українки згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 22.09.1979, оскільки запис про дату прийняття на роботу дописаний іншим чорнилом, що є порушенням пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.
Пенсійний орган при обчисленні страхового стажу позивача не взяв до уваги архівну довідку від 16.12.2021 № 01-34/1408 про відпрацьовані людинодні та заробітну плату за період роботи з 1992 по 1998 роки в сільськогосподарському кооперативі ім. лесі Українки с. Ганнопіль Славутського району, виданої Трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області, оскільки в довідці зазначено ОСОБА_1 , тобто не вказано по-батькові особи та копію сторінки з книги обліку трудового стажу та заробітку колгоспників сільськогосподарського кооперативу ім. Лесі Українки с. Ганнопіль Славутського району, на підставі якої видано довідку від 16.12.2021 № 01-34/1408, де також зазначено ОСОБА_1 .
Крім того позивач при зверненні про призначення їй пенсії за віком надала довідку від 13.07.1991 року № 138, видану в/ч польова пошта НОМЕР_2 та від 19.01.2022 № 1/127, видану Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області про проходження військової служби ОСОБА_2 , у в/ч п/п НОМЕР_3 в період з 19.09.1986 по 15.08.1991.
Підстави для врахування періоду проживання з чоловіком військовослужбовцем в місцевостях, де не було можливості для працевлаштування відсутні, оскільки довідка, видана в/ч п/п НОМЕР_4 не містить підстави видачі, не відповідає вимогам додатку № 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме: не містить інформації про перетин позивачем державного кордону, а довідка, видана Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не містить інформації щодо позивача.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує такі обставини.
Судом встановлено, що 05.01.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
За результатами розгляду заяви, відповідач своїм рішенням призначив позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003року №1058-IV з 18.11.2021 року.
Згідно із розрахунком призначення пенсії від 13.01.2022 року, страховий стаж позивача становить 32 роки 2 місяці 18 днів.
При поданні заяви про призначення пенсії позивач крім інших надала такі документи:
-довідку про зміну назви організації від 16.12.2021 року № 01-04/1410;
-документи про стаж від 16.12.2021 року № 01-34/1408; № 01-34/1409; від 13.07.1991 року № 138;
-трудову книжку НОМЕР_1 .
20.01.2022 року позивач подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву про перерахунок призначеної пенсії та додала до неї довідку від 19.01.2022 року № 1/27.
Обчислюючи страховий стаж при призначенні пенсії, відповідач не врахував період роботи позивача з 01.05.1992 по 12.01.1999 в агрофірмі ім. Лесі Українки (СГК ім. Лесі Українки) згідно із трудовою книжкою НОМЕР_1 від 22.09.1979, оскільки запис про дату прийняття на роботу дописаний іншим чорнилом, що на думку пенсійного органу є порушенням пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.
При розрахунку розміру страхового стажу відповідач не взяв до уваги архівну довідку від 16.12.2021 № 01-34/1408 про відпрацьовані людинодні та заробітну плату за період роботи з 1992 по 1998 роки в сільськогосподарському кооперативі ім. Лесі Українки с. Ганнопіль Славутського району, виданої Трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області, оскільки в довідці зазначено ОСОБА_1 , тобто не вказано по-батькові особи та копію сторінки з книги обліку трудового стажу та заробітку колгоспників сільськогосподарського кооперативу ім. Лесі Українки с. Ганнопіль Славутського району, на підставі якої видано довідку від 16.12.2021 № 01-34/1408, де також зазначено ОСОБА_1 .
Крім того при визначенні страхового стажу пенсійний орган не врахував довідку від 13.07.1991 року № 138, видану в/ч польова пошта 50432 та від 19.01.2022 № 1/127, видану Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області про проходження військової служби ОСОБА_2 , у в/ч польова пошта НОМЕР_3 в період з 19.09.1986 по 15.08.1991.
Пенсійний орган вважає, що відсутні підстави для врахування періоду проживання позивача з чоловіком військовослужбовцем в місцевостях, де не було можливості для працевлаштування, оскільки довідка, видана в/ч польова пошта 50432 не містить підстави видачі, не відповідає вимогам додатку № 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а саме: не містить інформації про перетин позивачем державного кордону, а довідка, видана Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки взагалі не містить інформації щодо позивача.
До страхового стажу позивача зараховано період догляду за дитиною до 3-х річного віку з 02.11.1986 по 27.05.1987 та з 08.05.1993 по 07.05.1996, в зв'язку із чим відповідач вважає, що за дані періоди часу спір щодо страхового стажу відсутній.
Інших документів які б підтверджували необхідність включення до страхового стажу спірних періодів роботи, позивач до пенсійного органу не надала.
На заяву позивача щодо правильності обчислення страхового стажу при призначенні пенсії за віком, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 28.01.022 вх. № 1300/С-200-22, відповідач надіслав лист від 11.02.2022 № 1861-1300/С-03/8-2200/22.
Із змісту листа вбачається, що до страхового стажу не враховано періоди роботи з 01.05.1992 по 12.01.1999 в агрофірмі ім. Лесі Українки (згодом СГК ім. Лесі Українки), оскільки в записах трудової книжки наказ про прийняття на роботу дописаний іншим чорнилом. Відсутні правові підстави для врахування зазначеного періоду роботи згідно довідки від 16.12.2021 № 01-34/1408, виданої трудовим архівом Крупецької сільської ради та копії Книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника, оскільки в первинних документах значиться ОСОБА_1 (не зазначено по-батькові).
Справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі не збігаються з прізвищем, ім'ям, по-батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті, розглядаються в судовому порядку згідно із статтею 315 ЦПК України.
Для дружини військовослужбовця, звільненого з військової служби, період проживання до 1 січня 2004 року з чоловіком у місцевостях де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками які видаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відповідач вважає, що за таких обставин відсутні підстави для врахування до страхового стажу періоду проживання позивача з чоловіком військовослужбовцем з грудня 1986 року по липень 1991 року згідно довідки від 13.07.1991 року № 138, виданої військовою частиною польова пошта НОМЕР_4 та довідки від 19.01.2022 № 1/27, виданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області, оскільки вони не відповідають додатку № 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Позивач, вважаючи, що їй протиправно відмовлено в обчисленні розміру страхового стажу із врахуванням періоду роботи з 01.05.1992 по 12.01.1999 в агрофірмі ім. Лесі Українки (СГК ім. Лесі Українки) згідно із записами в трудовій книжці НОМЕР_1 від 22.09.1979, та періоду проживання позивача з чоловіком військовослужбовцем з грудня 1986 року по липень 1991 року згідно довідки від 13.07.1991 року № 138, виданої військовою частиною польова пошта № НОМЕР_4 , та довідки від 19.01.2022 № 1/27, виданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області, звернулася до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі-Закон №1058-IV).
Вказаний Закон набрав чинності з 1 січня 2004 року.
Частиною 1 статті 5 Закону України №1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до пункту 1) частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб-члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1) частини 1 статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі, окрім інших виплат призначається така пенсійна виплата як пенсія за віком.
Відповідно до частин 1-3 статті 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Пунктом 2.1 розділу II встановлено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, які додаються до заяви про призначення пенсії.
Згідно із пунктом 3.3 розділу III Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, надає:
-роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій;
-у разі необхідності-бланки документів;
-допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.
Згідно із пунктом 1.9 розділу I Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж-це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV, передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До 01 січня 2004 року страховий стаж працівників обраховувався відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, який набрав чинності 01.01.1992 року на підставі постанови ВР України від 6 грудня 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).
Відповідно до частини 1, пунктів ж), з) частин 3, 4 статті 56 цього Закону, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також:
ж) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;
з) період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років.
При збільшенні розміру пенсії за віком за кожний рік роботи (стаття 19) поряд з роботою враховуються також періоди, передбачені пунктами "а" - "ж" цієї статті і статтями 57-61 цього Закону.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі Порядок № 637).
Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно із пунктом 13 Порядку № 637, період проживання дружини військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками (додаток № 4), виданими командирами (начальниками) військових частин, військових навчальних закладів на підставі документів, які підтверджують зазначений період.
При цьому для дружини військовослужбовця, звільненого з військової служби, період проживання до 1 січня 2004 року з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками, які видаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за період проживання:
-у гарнізонах, розташованих за кордонами колишнього СРСР та України,-на підставі особової справи звільненого військовослужбовця та документів про перетин державного кордону дружиною військовослужбовця;
-у гарнізонах, розташованих у межах колишнього СРСР, України та країн-членів Співдружності незалежих держав,-на підставі особової справи звільненого військовослужбовця, довідки місцевих органів влади про період фактичного проживання (реєстрації, прописки) дружини військовослужбовця у відповідній місцевості та довідки установи державної служби зайнятості про неможливість працевлаштування дружини військовослужбовця за спеціальністю у відповідній місцевості.
Період проживання дружини військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) після 1 січня 2004 року з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, зараховується до страхового стажу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пунктів 23, 24, 26, 27 Порядку № 637, документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Якщо ім'я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім'ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку.
У тих випадках, коли в поданому документі про стаж указано лише роки без зазначення точних дат, за дату береться 1 липня відповідного року, а якщо не зазначено число місяця, то ним вважається 15 число відповідного місяця.
Аналіз змісту наведених норм права Закону № 1058-IV, Закону № 1788-XII, Порядку № 637 дає право суду зробити такі висновки, а саме:
-основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка;
-необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також документів виданих архівними установами виникає та можливе лише у випадку відсутності трудової книжки або відсутності в ній відповідних записів, у разі наявності трудової книжки та відповідних записів у ній про трудову діяльність особи, відпадає необхідність у наданні особою яка звернулася із заявою про призначення пенсії за віком інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також документів виданих архівними установами;
-до стажу роботи пенсійним органом зараховується період проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше 10 років, у разі подання дружиною військовослужбовця до пенсійного органу довідок, які видаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, про період проживання дружини військовослужбовця у гарнізонах, розташованих за кордонами колишнього СРСР та України до 1 січня 2004 року з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, на підставі особової справи звільненого з військової служби військовослужбовця та документів про перетин державного кордону дружиною військовослужбовця.
Відносно зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі ім. Лесі Українки (СГК ім. Лесі Українки), суд бере до уваги таке.
Із змісту трудової книжки НОМЕР_1 від 22 вересня 1979 року, виписаної на ім'я позивача вбачається, що за № 10 та № 11 в ній проведенні такі записи про її трудову діяльність:
-з 01.05.1992 року прийнята на роботу на посаду технолога м'ясопереробного підприємства в агрофірму ім. Лесі Українки, наказ № 1 від 31.01.1993 року, запис в графі 4 трудової книжки (номер та дата наказу про прийняття на роботу), здійснений іншим почерком та іншим чорнилом. В цілому запис завірений підписом посадової особи та печаткою підприємства;
-12.01.1999 року звільнена з роботи згідно поданої заяви за власним бажанням, наказ № 1 від 30.01.1999 року із спілки селян власників ім. Лесі Українки, (запис завірений печаткою підприємства).
Інструкцією "Про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 від 20.06.1974 року в редакції постанови від 2 серпня 1985 року № 252, передбачено внесення у трудову книжку відомостей про працівника, а саме: прізвища ім'я, по батькові, дати народження, освіти, професії, спеціальності, а також відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Інструкцією "Про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, також передбачено, що до трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Разом з тим, чинним законодавством України, яким регулюється питання пенсійного забезпечення громадян, не передбачено будь-яких правових підстав для того щоб не враховувати до страхового стажу працівника періодів його роботи, зазначених у трудовій книжці в зв'язку із певними недоліками у вчиненні записів щодо відомостей про роботу, зокрема вчинення запису щодо номеру та дати наказу про прийняття на роботу іншим чорнилом, враховуючи, що такий запис завірений підписом уповноваженої особи та мокрою печаткою підприємства.
На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки з вини адміністрації підприємства.
Отже, суд вважає, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи при проведенні обрахунку стажу при призначенні пенсії, (аналогічна правова позиція зазначена у пункті 29 постанови Верховного Суду від 24 травня 2018 року по справі № 490/12392/16-а).
Суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17 (пункт 14 постанови), відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
За наявності належним чином оформленої трудової книжки, запис у ній щодо наказу про прийняття на роботу, здійснений у трудовій книжці іншим кольором чорнила, не може бути підставою для виключення вказаного періоду роботи з трудового стажу позивача, що дає їй право на призначення пенсії за віком та підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист, оскільки працівник не може відповідати за правильність, повноту оформлення та неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки.
Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення відповідача відносно того, що при обчисленні страхового стажу позивача пенсійний орган не взяв до уваги довідку від 16.12.2021 № 01-34/1408, видану трудовим архівом Крупецької сільської ради та копію Книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника, оскільки в первинних документах значиться ОСОБА_1 , (не зазначено по-батькові), оскільки за наявності належно оформленої трудової книжки та запису у ній про трудову діяльність позивача, завірену підписом уповноваженої особи та печаткою підприємства, не було необхідності у наданні додаткових документів для підтвердження страхового стажу позивача за період її трудової діяльності з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки та встановлення факту приналежності цих документів позивачу у судовому порядку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року на посаді технолога м'ясопереробного підприємства в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки є протиправною, тому необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати такий періоди роботи до страхового стажу позивача.
Відносно зарахування до страхового стажу позивача періоду її проживання як дружини військовослужбовця з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, з грудня 1986 року по липень 1991 року, зокрема під час перебування за кордоном (Німеччина), суд бере до уваги таке.
Для підтвердження страхового стажу позивач надала до пенсійного органу такі документи, а саме:
-довідку від 13.07.1991 року № 138, видану військовою частиною польова пошта НОМЕР_4 про те, що старший прапорщик ОСОБА_2 проходив дійсну військову службу у військовій частині польова пошта НОМЕР_4 з вересня 1986 року по липень 1991 року та разом з ним проживала дружина ОСОБА_1 , яка не працювала з грудня 1986 року по липень 1991 року в зв'язку із неможливістю працевлаштування;
-довідку від 19.01.2022 № 1/27, видану Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області старшому прапорщику ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що він проходив військову службу в військовій частині п/п НОМЕР_3 в період з 19.09.1986 року по 15.08.1991 року.
Суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу у зарахуванні до її страхового стажу при призначенні пенсії за віком період її проживання як дружини військовослужбовця з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, з грудня 1986 року по липень 1991 року, зокрема під час перебування за кордоном (Німеччина), за таких обставин:
-військовослужбовець звільнений з військової служби до 1 січня 2004 року;
-у довідці від 13.07.1991 року № 138, виданої військовою частиною польова пошта НОМЕР_4 та довідці від 19.01.2022 № 1/27, виданої Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області зазначені різні військові частини польова пошта, зокрема у довідці від 13.07.1991 року № 138 військова частина польова пошта 50432, а у довідці від 19.01.2022 № 1/27 військова частина польова пошта НОМЕР_3 ;
-із змісту вказаних довідок неможливо встановити де саме та в якому гарнізоні розміщувалася військова частина польова пошта НОМЕР_4 , чи військова частина польова пошта НОМЕР_3 , тобто чи у гарнізоні, розташованому за кордонами колишнього СРСР та України, чи гарнізоні розташованому у межах колишнього СРСР, України та країн-членів Співдружності незалежих держав, так як пунктом 13 Порядку № 637 передбачено різні правові підстави для оформлення та видачі таких довідок;
-у довідці від 19.01.2022 № 1/27, виданої Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області взагалі не вказуються належні підстави її видачі, передбачені Порядком № 637, та взагалі не згадується чи звільнений ОСОБА_2 , із військової служби та якщо звільнений то коли саме;
-у довідці від 19.01.2022 № 1/27, виданої Шепетівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області не згадуються позивач як дружина військовослужбовця та документи про перетин нею державного кордону як дружиною військовослужбовця у разі якщо військова частина польова пошта НОМЕР_4 була розташована за кордонами колишнього СРСР та України, та період проживання до 1 січня 2004 року разом з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для працевлаштування за спеціальністю.
Таким чином, довідки надані позивачем пенсійному органу для зарахування до страхового стажу для призначення пенсії за віком періоду її проживання разом з чоловіком військовослужбовцем за кордоном колишнього СРСР та України з грудня 1986 року по липень 1991 року у місцевостях, де не було можливості для працевлаштування позивача за спеціальністю, не відповідають вимогам Порядку № 637 та його додатку № 4, в зв'язку із чим відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до трудового стажу періоду проживання за кордоном (Німеччина) разом з чоловіком військовослужбовцем, з грудня 1986 року по липень 1991 року та відповідно зобов'язати пенсійний орган зарахувати вказаний період часу до страхового стажу позивача.
Крім того суд при вирішенні спору враховує, що до страхового стажу позивача зараховано період догляду за дітьми до 3-річного віку з 02.11.1986 року по 27.05.1987 року, що частково співпадає з періодом з грудня 1986 року по липень 1991 року, який позивач просить зарахувати до її страхового стажу на підставі вказаних довідок.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в даній ситуації за умови підтвердження трудового стажу, позивач як громадянин України, наділена правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Такого висновку дійшов Верховний Суд зокрема, у таких постановах-від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі №423/3544/16-а та від 31 січня 2019 року у справі №233/1181/17.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Пенсія за віком позивачу призначена з 18.11.2021 року, тому із цієї дати необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із врахуванням зарахованого до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки, здійснити перерахунок пенсії.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований та доведений дослідженими в судовому засіданні належними доказами частково, тому підлягає частковому задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 при призначенні їй пенсії за віком із 18.11.2021 року періоду роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням зарахованого трудового стажу з 01.05.1992 року по 12.01.1999 року в агрофірмі імені Лесі Українки, що була 20.07.1997 року реформована в спілку селян власників імені Лесі Українки, з часу призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, а саме: з 18.11.2021 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 992,40 грн., (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський