Рішення від 17.05.2022 по справі 924/1291/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"17" травня 2022 р. Справа № 924/1291/21

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Крупській В.В., розглянувши матеріали

за позовом Керівника Волочиської окружної прокуратури м. Волочиськ в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" Хмельницька область, Хмельницький район, с. Гвардійське

до 1. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький

до 2. Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Хмельницького району Хмельницької області

про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.06.2018р. №22-3351-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" в частині передання в комунальну власність Наркевицькій селищній раді земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га;

- скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345;

- скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, припинивши право комунальної власності Наркевицької селищної ради та всі обтяження, зареєстровані на вказану земельну ділянку;

- зобов'язання Наркевицької селищної ради повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації земельну ділянку лісового фонду, площею 6,0305га, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га

За участю представників учасників справи:

від прокуратури: Рибачук О.Г. згідно посвідчення № 059953 від 25.02.2021р.;

від позивача: Чухась О.О. згідно виписки ЄДР

від відповідача 1: Коруняк Л.В. згідно довіреності № 0-22-0.62-37/62-22 від 13.01.2022р.;

від відповідача 2: Чорна Г.Б. згідно довіреності від 01.02.2022р.;

від третьої особи: не з'явився

Рішення ухвалюється 17.05.2022р., оскільки в судових засіданнях 04.04.2022р., 26.04.2022р. та 10.05.2022р. оголошувались перерви.

Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

17.05.2022р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.

ВСТАНОВИВ:

29.12.2021р. на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Керівника Волочиської окружної прокуратури м. Волочиськ в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що під час опрацювання даних Публічної кадастрової карти України та інформації Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства прокуратурою встановлено порушення вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок лісового фонду, розташованих на території Хмельницького (колишній Волочиський) району Хмельницької області. Так, згідно даних Публічної кадастрової карти (з використанням функціоналу "Лісовий кадастр") та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі наказу від 06.06.2018р. №22-3351-СГ Наркевицькій селищній раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1540,2272га, якi розташовані (за межами населених пунктів) на території Наркевицької селищної об'єднаної територіальної громади Волочиського району (тепер Хмельницького) Хмельницької області. Згідно додатку до даного наказу до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності включено земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га (землі запасу). Наркевицькою селищною радою право комунальної власності на зазначену ділянку зареєстровано 23.08.2018р. Разом із цим, відповідно до інформації Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП "Проскурівське лісове господарство", а також схеми розташування спірної земельної ділянки, виготовленої Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням ВО "Укрдержліспроект", встановлено, що земельна ділянка знаходиться в межах земель державного лісового фонду, які перебувають в постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство" (колишні землі ДП "ХОСЛАП Хмельницькоблагроліс"). Крім того, прокурор стверджує, що ВО "Укрдержліспроект" створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони i захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО "Укрдержліспроект" здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності i відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування. Тому, як стверджує прокурор, інформація надана ВО "Укрдержліспроект" щодо розташування спірної земельної ділянки в межах державних земель лісогосподарського призначення, які перебувають в постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство" є допустимим доказом, оскільки надана уповноваженим суб'єктом, який безпосередньо володіє необхідними знаннями та технічними можливостями для обробки інформації з державних лісового та земельного кадастрів.

Прокурор зазначає, що право постійного користування державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" та приналежність земельної ділянки до лісогосподарського призначення підтверджується матеріалами лісовпорядкування.

З урахуванням наведених обставин, прокурор вважає, що наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області вiд 06.06.2018р. №22-3351-СГ, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га та реєстрація права комунальної власності на неї підлягають скасуванню, а земельна ділянка площею 6,0305га поверненню у власність держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації.

Крім цього, у позовній заяві керівник прокуратури просив суд залучити до участі у розгляді даної справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство "Проскурівське лісове господарство" с. Гвардійське Хмельницького району Хмельницької області, оскільки вказане підприємство є постійним користувачем лісової ділянки площею 6,0305, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2021р., позовну заяву передано для розгляду судді Кочергіній В.О.

Ухвалою суду від 04.01.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/1291/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ДП "Проскурівське лісове господарство", а також призначено підготовче засідання у справі на 12:20год. 26.01.2022р.

24.01.2022р. на адресу суду через службу діловодства від представника відповідача 1 надійшов відзив на позов (вх.№05-22/507/22) із запереченнями. У відзиві зазначає про те, що до позовної заяви не додано Державний акт на право постійного користування, який би посвідчував це право або інший правовстановлючий документ. Вказує на те, що згідно листа Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 21.01.2022р. за №184/421-22, відповідно до книг реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів на території Волочиського району Державний акт на право постійного користування ДП "Проскурівське лісове господарство" не видавався. У відзиві також зазначає, що до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надходило будь-якої інформації від Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства щодо віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 до лісового фонду. Віднесення спірної земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення підтверджується Схемою поділу земель колективної власності колгоспу ім. Кірова Бубнівської сільської ради Волочиського району. На вказаному планово-картографічному матеріалі на спірній земельній ділянці зазначається: "люцерня", тобто землі сільськогосподарського призначення. Також відповідач 1 у відзиві зазначає, що ним правомірно в порядку визначеному ч. 1 ст. 117 ЗК України на підставі акта приймання-передачі земельної ділянки було передано спірну земельну ділянку у комунальну власність. До відзиву додано докази в підтвердження викладених обставин та заперечень, а також докази надсилання відзиву на адреси інших учасників процесу.

26.01.2022р. в підготовчому засіданні оголошено перерву на 11:00год. 03.02.2022р. із занесенням до протоколу судового засідання. Присутній прокурор та представник відповідача 1 повідомлені під розписку, позивач та відповідач 2 повідомлені ухвалою суду від 27.01.2022р.

26.01.2022р. на електронну адресу суду від керівника Волочиської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив відповідача 1 (вх.№05-22/572/22), в якій додатково обгрунтовує позовні вимоги та просить суд їх задовольнити. У відповіді зазначає, зокрема, що аргумент відповідача 1 про відсутність у державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" правовстановлюючих документів на землю є необґрунтованим, оскільки право постійного користування третьою особою та приналежність земельної ділянки до лісогосподарського призначення підтверджується матеріалами лісовпорядкування. Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. До відповіді додано докази її надсилання на адреси інших учасників справи.

03.02.2022р. в підготовчому засіданні оголошено перерву на 11:00год. 21.02.2022р. із занесенням до протоколу судового засідання. Присутній прокурор та представник відповідача 1 повідомлені під розписку, позивач, відповідач 2 та третя особа повідомлені ухвалою суду від 03.02.2022р.

14.02.2022р. на адресу суду через службу діловодства від представника відповідача 2 надійшов відзив на позов (вх. №05-22/1069/22) із запереченнями. У відзиві зазначає, що земельна ділянка, кадастровий номер 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866 га з цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення, до розпаювання земель згідно Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 (Указ № 720/95), перебувала у колективній власності КСП ім. Кірова с. Бубнівка, розташованого на території обслуговування Бубнівської сільської ради, правонаступником якої є Наркевицька селищна рада (рішення другої позачергової сесії Наркевицької селищної ради №1 2/2015 "Про реорганізацію шляхом приєднання Наркевицької селищної ради" від 22 грудня 2015р. У відзиві вказує на те, що прокурором не вказано відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, а також не надано належних та допустимих доказів про прийняття рішення щодо віднесення спірної земельної ділянки до категорії земель лісогосподарського призначення. Згідно наказу №22-3351-СГ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06 червня 2018 року спірна земельна ділянка, кадастровий номер 6820981500:04:011:0345, площею 15,3866 га з цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення, передана Наркевицькій селищній територіальній громаді на підставі статей 15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" від 31.01.2018р. У відзиві звертає увагу суду на те, що прокурор посилається на положення п. 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України в редакції, чинній станом на дату державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку, трактуючи вказане положення на власний розсуд. До відзиву додано докази в підтвердження викладених обставин та заперечень, а також докази надсилання відзиву на адреси інших учасників процесу.

21.02.2022р. на адресу суду через службу діловодства від третьої особи надійшли письмові пояснення (вх.№05-22/1214/22), в яких повністю підтримує позовні вимоги. В обґрунтування своєї позиції представником третьої особи зазначено, що згідно даних Публічної кадастрової карти (із накладенням шарів "Ліси") вбачається, що на території земельної ділянки лісового фонду, яка перебуває в постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство" (відповідно до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування) наявна сформована ділянка комунальної вланості з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 з цільовим призначенням 16.00 Землі запасу (земельні ділянки) кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам. Відповідно до укладеного договору на виготовлення документації із землеустрою 388 від 13.06.2018р. з ПП "Хмельницькгеопроект", даним підприємством під час підготовки документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, для ведення лісового господарства квартал 7, виділи 13,14 на території Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області було виявлено накладення меж земельної ділянки, що перебуває у користуванні підприємства із земельною ділянкою з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 повністю включає в себе земельну ділянку, що перебуває в користуванні ДП "Проскурівське ЛГ", виділ 13, 14 кварталу 7. ДП "Проскурівське ЛГ" був направлений лист від 30.10.2020р. №27-10 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо внесення змін в Публічну кадастрову карту у зв'язку із неможливістю подальшого виготовлення підприємством технічної документації на земельну ділянку державного лісового фонду, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 (квартал 7 виділи 13, 14 Волочиського лісництва). До пояснень додано додаткові докази по справі.

21.02.2022р. прокурором подано до суду заяву (вх.№05-08/394/22), в якій просить суд продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.

21.02.2022р. в підготовчому засіданні постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання, якою продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів за заявою прокурора та оголошено перерву на 10:30год. 01.03.2022р. Присутні прокурор, а також представники відповідача 1 та відповідача 2 повідомлені під розписку, позивач та третя особа повідомлені ухвалою суду від 21.02.2022р.

23.02.2022р. на електронну адресу суду від керівника Волочиської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив відповідача 2 (вх.№05-22/1316/22), в якій додатково обгрунтовує позовні вимоги та просить суд їх задовольнити. У відповіді зазначає, що відповідно до інформацій Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП "Проскурівське лісове господарство", а також схеми розташування спірної земельної ділянки, виготовленої Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням ВО "Укрдержліспроект" встановлено, що земельна ділянка знаходиться в межах земель державного лісового фонду, які перебувають в постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове Господарство (колишні землі ДП "ХОСЛАП Хмельницькоблагроліс"). Інформація надана ВО "Укрдержліспроект" щодо розташування спірної земельної ділянки в межах державних земель лісогосподарського призначення, які перебувають в постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство", є допустимим доказом у розумінні ст. 77 ГПК України, оскільки надана уповноваженим суб'єктом, який безпосередньо володіє необхідними знаннями та технічними можливостями для обробки інформації з державних лісового та земельного кадастрів. У відповіді вказує також на те, що пунктом 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України визначено, що до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування (в редакції станом на час реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку). Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки у користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України. До відповіді додано докази її надсилання на адреси інших учасників справи.

У зв'язку із введенням воєнного стану на території України з 24.02.2022р., з метою збереження життя та здоров'я представників учасників судового процесу, дотримання процесуальних прав на участь у судовому засіданні, судом в підготовчому засіданні 01.03.2022р. оголошено перерву на 10:30год. 28.03.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання. Учасники справи повідомлені ухвалою суду від 01.03.2022р.

Ухвалою суду від 28.03.2022р. закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 11:00год. 04.04.2022р.

У зв'язку із введенням воєнного стану на території України з 24.02.2022р., з метою збереження життя та здоров'я представників учасників судового процесу, у зв'язку із неявкою окремих представників учасників справи, дотримання процесуальних прав на участь у судовому засіданні, судом в судовому засіданні 04.04.2022р. оголошено перерву на 10:00год. 26.04.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання. Прокурор повідомлений під розписку, представники учасників справи повідомлені ухвалою суду від 04.04.2022р.

18.04.2022р. на адресу суду через службу діловодства від представника відповідача 1 надійшли додаткові письмові пояснення по справі (№05-22/1983/22). В поясненнях зазначає про те, що віднесення спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 до земель сільськогосподарського призначення підтверджується Схемою поділу земель колективної власності колгоспу ім. Кірова Бубнівської сільської ради Волочиського району. На вказаному планово-картографічному матеріалі на спірній земельній ділянці зазначається: "люцерня", тобто землі сільськогосподарського призначення. Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.10.2021р. №10-22-0.2-5173/2-21, за даними з Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 18.04.2018р. на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розробленої Хмельницькою регіональною філією ДП Центр ДЗК. Площа ділянки 15,3866 га, цільове призначення - 16.00 (землі запасу), землі сільськогосподарського призначення. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 її державна реєстрація відбулася 18.04.2018р., категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки - землі запасу. Державна реєстрація вказаної земельної ділянки відбулася на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель 10.04.2018р., виготовленої Хмельницькою регіональною філією ДП Центр ДЗК. До пояснень додано додаткові докази в підтвердження викладених обставин.

26.04.2022р. в судовому засіданні, за клопотанням прокуратури щодо необхідності подання пояснень на подані відповідачем 1 додаткові пояснення та додаткові докази, оголошено перерву на 11:00год. 10.05.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання. Присутній прокурор та представники від відповідача 1 та відповідача 2 повідомлені під розписку, позивач та третя особа повідомлені ухвалою суду від 26.04.2022р.

09.05.2022р. третьою особою подано до суду через службу діловодства додаткові пояснення (вх.№05-08/870/22) з доданими додатковими доказами по справі. В поясненнях просить суд визнати поважними причини неподання доказів у встановлений строк, поновити строк на подання доказів та долучити їх до матеріалів справи.

10.05.2022р. в судовому засіданні, судом постановлено ухвалу якою поновлено третій особі строк для подання додаткових доказів та долучено їх до матеріалів справи, про що відображено в протоколі судового засідання.

10.05.2022р. в судовому засіданні, з метою виклику представника Хмельницької обласної державної адміністрації для надання пояснень по справі, подання учасниками процесу оригіналів доказів для огляду, оголошено перерву на 11:00год. 17.05.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання. Присутні прокурор, представники від відповідача 1, відповідача 2 повідомлені під розписку, третя особа повідомлена ухвалою суду від 10.05.2022р.

Крім цього, ухвалою суду від 10.05.2022р. викликано повноважного представника Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання для дачі пояснень по справі.

17.05.2022р. представником відповідача 1 подано до суду заяву (вх.№05-22/2506/22), в якій просить суд долучити до матеріалів справи копію Державного акту, зокрема План зовнішніх меж земельної ділянки, яка передана у колективну власність. Подані докази судом оглянуто та долучено до матеріалів справи.

17.05.2022р. представником позивача подано до суду лист (вх.№05-22/2507/22) про долучення до матеріалів справи витребуваних судом доказів по справі. Подані документи судом оглянуто та долучено до матеріалів справи.

Присутні в судовому засіданні 17.05.2022р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.

Крім цього, представник відповідача 1 в судове засідання 17.05.2022р. не подав для огляду витребуваного судом оригіналу плану внутрігосподарського землеустрою колгоспу ім. Кірова (копія а.с.70-71), повідомивши, що вказаний оригінал відсутній. Зважаючи на встановлені обставини відсутності оригіналу плану внутрігосподарського землеустрою колгоспу ім. Кірова (копія а.с.70-71), просив суд не приймати до уваги пояснення відповідача 2 в частині, яка стосується посилань на те, що віднесення спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 до земель сільськогосподарського призначення підтверджується Схемою поділу земель колективної власності колгоспу ім. Кірова Бубнівської сільської ради Волочиського району.

Представники від відповідача 1 та відповідача 2 в судовому засіданні 17.05.2022р. проти позову заперечували, просили суд відмовити у його задоволенні.

Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.

24.12.2008р. Головою Хмельницької обласної державної адміністрації прийнято розпорядження № 633/2008-р, яким державному підприємству Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" передано у постійне користування земельні ділянки лісогосподарського призначення Волочиського району площею 2045га, у тому числі полезахисні смуги 222га, Старокостянтинівського району площею 2373га, у тому числі полезахисні 288га, Хмельницького району площею 2937га, у тому числі полезахисні смуги 89га, з подальшою розробкою проектної документації.

Наказом державного агентства лісових ресурсів України № 346 від 15.08.2017р. змінено найменування державного підприємства "Хмельницьке обласне спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Хмельницькоблагроліс" на державне підприємство "Проскурівське лісове господарство".

Відповідно до листа Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.07.2018р. Мінприроди опрацювало матеріали лісовпорядкування та протоколи нарад з їх розгляду для державних підприємств (в тому числі ДП "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс") та враховуючи вимоги ст. 48 Лісового кодексу України і керуючись Положенням про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженим постановою № 32 від 21.01.2015р., погоджує згадані вище матеріали лісовпорядкування, і не заперечує їх використання для організації ведення лісового господарства, планування, прогнозування, використання лісових ресурсів.

Згідно наказу №22-3351-СТ від 06.06.2018р. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та додатку до нього, з державної власності у комунальну власність Наркевицькій селищній раді об'єднаної територіальної громади Волочиського району Хмельницької області було передано земельну ділянку - кадастровий номер 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га (16.00 землі запасу).

На підставі акту приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної в комунальну власність від 06.06.2018р. Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відповідно до наказу від 06.06.2018р. №22-3351-СГ передано із державної власності, а Територіальною громадою в особі Наркевицької селищної ради прийнято у комунальну власність земельну ділянку кадастровий номер 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га. Цей акт разом із вказаним наказом є підставою для державної реєстрації права комунальної власності Територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради на вказану земельну ділянку.

Листом №51-3429вих-21 від 25.10.2021р. керівник Волочиської окружної прокуратури звернувся до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області з проханням повторно у строк до 29.10.2021р. детально поінформувати про підстави вилучення для нелісогосподарських потреб земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, яка віднесена до земель лісогосподарського призначення та внесення до Державного земельного кадастру відомостей про вищевказану земельну ділянку і віднесення її до земель запасу, додавши копії підтверджуючих документів.

У відповідь, листом №10-22-0.2-5173/2-21 від 28.10.2021р. ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило Волочиську окружну прокуратуру, що за даними Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, зареєстрована в Державному земельному кадастрі 18.04.2018р., на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розробленої Хмельницькою регіональною філією ДП Центр ДЗК. Площа ділянки 15,3866га, цільове призначення - 16.00 (землі запасу), землі сільськогосподарського призначення. Разом з тим, в порядку обміну інформацією при інформаційній взаємодії органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру та суб'єктів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, 23.08.2018р. отримано відомості, щодо реєстрації права комунальної власності за Територіальною громадою в особі Наркевицької селищної ради.

Листом №99/34-06.1-7850/2021 від 15.12.2021р. Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила Волочиську окружну прокуратуру, про те, що адміністрацією не приймались рішення щодо вилучення із земель лісогосподарського призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, з цільовим призначенням - землі запасу (код КВЦПЗ - 16.00), що знаходиться за межами населеного пункту с. Бубнівка на території Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №291299233 від 20.12.2021р. на підставі наказу №22-3351-СГ від 06.06.2018р. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, акта від 06.06.2018р. приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної в комунальну власність 23.08.2018р. за Територіальною громадою в особі Наркевицької селищної ради зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 6820981500:04:011:0345, площею 15,3866га.

У матеріалах справи також наявні належним чином завірені копії: фрагмента з публічної кадастрової карти України станом на 29.11.2021р. з нанесенням кварталу №7 Волочиського лісництва ДП "ХОСЛАП "Хмельницькагроліс" за даними базового лісовпорядкування 2015р., кадастровий номер 6820981500:04:011:0345, площа перетину 6,0305га.; Проекту організації та розвитку лісового госоподарства ДП "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс" Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства (Волочиське лісництво).; копію листа ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" №748 від 07.08.2008р., адресованого Хмельницькій обласній державній адміністрації.

Згідно наданого відповідачем 1 до матеріалів справи Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6800140702022 від 19.01.2022р. земельна ділянка з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, площею 15,3866га розташована за адресою: Хмельницька область, Волочиський район, Бубнівська сільська рада, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання - землі запасу, форма власності - комунальна, дата реєстрації земельної ділянки - 18.04.2018р.

Відповідно до листа від 21.01.2022р. №184/421-22 Управлінням надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомлено, що відповідно до Книг реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів станом на 01.01.2013р. на території Волочиського району Державний акт на право постійного користування Державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" не видавався.

Відповідачем 1 до матеріалів справи також надано належним чином завірені копії: Схеми поділу земель колективної власності колгоспу ім. Кірова Бубнівської сільської ради Волочиського району; Кадастрового плану земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345; Плану зовнішніх меж земельної ділянки, яка передана у колективну власність; Державного акту на право колективної власності на землю колишнього КСП ім. Кірова с. Бубнівка Волочиського району серії ХМ від 14.09.1995р., зареєстрованого в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю №45; Фрагменту з Технічної документації по передачі земельних часток (паїв) в натурі з виготовленням державних актів на право приватної власності на землю громадянам на території Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, виготовленої ПП "Аспазія" від 2002р.; Фрагменту із проекту організації території земельних часток (паїв) Бубнівської сілської ради Волочиського району Хмельницької області.

Матеріали справи містять надані третьою особою належним чином завірені копії: листа ДП "Проскурівське лісове господарство" №27к від 30.10.2020р., адресованого ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області. В листі підприємство зазначає про те, що в ході виготовлення технічної документації по Бубнівській сільській раді ДП "Проскурівське лісове господарство" стикнулось із проблемою по земельній ділянці лісогосподарського призначення з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, яка в кадастрі значиться як землі комунальної власності із цільовим призначенням "16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)". В листі, упрвління просить внести зміни в кадастрову карту, у зв'язку із недостовірним кадастровим поділом території і неможливістю подальшого виготовлення технічної документації на земельні ділянки державного лісового фонду.

Матеріали справи містять надані третьою особою копії листа ПП "Хмельницькгеопроект" №171 від 06.07.2018р., адресованого ДП "Проскурівське лісове господарство"; Схеми розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 на землях Державного лісового фонду, що перебувають в користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство", квартал 7, виділ 13, 14 Бубнівська сільська рада Волочиського району.

Керівник Волочиської окружної прокуратури посилаючись на незаконність передання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га відповідачу 2, звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом береться до уваги таке.

Предметом позову у даній справі є вимоги керівника Волочиської окружної прокуратури м. Волочиськ в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" Хмельницька область, Хмельницький район, с. Гвардійське до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький та до Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Хмельницького району Хмельницької області про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.06.2018р. №22-3351-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" в частині передання в комунальну власність Наркевицькій селищній раді земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га; - скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345; скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, припинивши право комунальної власності Наркевицької селищної ради та всі обтяження, зареєстровані на вказану земельну ділянку; зобов'язання Наркевицької селищної ради повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації земельну ділянку лісового фонду, площею 6,0305га, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га

В обгрунтування позовних вимог прокурор вказує на незаконність передання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га відповідачу 2.

Щодо представництва прокуратури судом враховується, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст. 53 ГПК України).

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення (Правові висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Листом №51-3012вих-21 від 28.09.2021р. керівник окружної прокуратури звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства з проханням детально поінформувати чи будуть вживатись заходи для повернення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 до земель лісового фонду постійному лісокористувачу, у тому числі в судовому порядку, з метою вирішення питання про наявність підстав для представництва прокуратурою інтересів держави в суді відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

У відповідь, листом №5019 від 20.10.2021р. Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила Волочиську окружну прокуратуру про відсутність коштів для пред'явлення позову, а також просила вжити Волочиську окружну прокуратуру заходи представницького характеру відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Листом №03-1219 від 19.10.2021р. Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства повідомило Волочиську окружну прокуратуру, про те, що оскільки управління є бюджетною установою, тому планом управління не передбачено коштів на сплату судового збору, з огляду на що, управління не зможе самостійно вжити заходів для повернення земельної ділянки до земель лісового фонду, відповідно не заперечує щодо застосування органами прокуратури представницьких повноважень на захист інтересів держави.

Листом №51-3013вих-21 від 28.09.2021р. керівник окружної прокуратури звернувся до ДП "Проскурівське лісове господарство" з проханням у строк до 08.10.2021р. надати належним чином завірені копії матеріалів лісовпорядкування, якими віднесено частину земельної ділянки, розміщеної в межах ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, до лісового фонду, документи щодо передачі земельної ділянки в постійне користування, зазначивши площу, яка перейшла в таке користування та площу, яка відповідно до даних Публічної кадастрової карти, вибула із користування підприємства. Окрім того, прокуратура просила зазначити чи буде ДП "Проскурівське лісове госоподарство" вживати заходів, спрямованих на повернення вказаної земельної ділянки до земель лісового фонду постійному користувачу, у тому числі в судовому порядку. У разі вжиття заходів, просила повідомити які саме та коли вжито (додавши копії підтверджуючих документів).

У відповідь, листом №207/1 від 08.10.2021р. ДП "Проскурівське лісове господарство" повідомило Волочиську окружну прокуратуру, що дійсно в межах вказаної нижче земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 (квартал 7 виділи 13, 14 Волочиського лісництва); знаходиться земельна ділянка лісового фонду, яка перебуває в користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство" згідно матеріалів лісовпорядкування, при цьому фінансовим планом не передбачено коштів на сплату судового збору, з огляду на зазначене, підприємство не зможе самостійно вжити заходів для повернення вказаної вище земельної ділянки до земель лісового фонду та підтримує застосування прокуратурою представницьких функцій з метою захисту інтересів держави.

Листом №51-3429вих-21 від 25.10.2021р. керівник Волочиської окружної прокуратури звернувся до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області з проханням повторно у строк до 29.10.2021р. детально поінформувати про підстави вилучення для нелісогосподарських потреб земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345, яка віднесена до земель лісогосподарського призначення та внесення до Державного земельного кадастру відомостей про вищевказану земельну ділянку і віднесення її до земель запасу, додавши копії підтверджуючих документів.

У відповідь, згідно листа №10-22-0.2-5173/2-21 від 28.10.2021р. ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області надіслало Волочиській окружній прокуратурі в сканованому вигляді копію Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Наркевицької селищної об'єднаної територіальної громади Волочиського району Хмельницької області.

Листом №51-4088вих-21 від 09.12.2021р. керівник Волочиської окружної прокуратури звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації з проханням у строк до 15.12.2021р. надати інформацію про те, чи погоджувалося Хмельницькою ОДА вилучення для нелісогосподарських потреб вказаної вище земельної ділянки державної власності, що віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство". Окрім того, прокуратура просила поінформувати чи будуть вживатись заходи для повернення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 до земель лісового фонду постійному користувачу, у тому числі в судовому порядку. У разі вжиття заходів, просила повідомити які саме та коли вжито (додавши копії підтверджуючих документів).

У відповідь, листом №99/34-06.1-7850/2021 від 15.12.2021р. Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила Волочиську окружну прокуратуру, про те, що адміністрацією не приймались рішення щодо вилучення із земель лісогосоподарського призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866, з цільовим призначенням - землі запасу (код КВЦПЗ - 16.00), що знаходиться за межами населеного пункту с. Бубнівка на території Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області. Враховуючи відсутність в облдержадміністрації коштів на заявлення позову, не заперечила щодо представництва прокуратурою захисту інтересів держави, у разі наявності підстав для цього, в тому числі подачі позовної заяви до суду для повернення до земель лісового фонду зазначеної у листі земельної ділянки.

Листом №51-3854вих-21 від 23.11.2021р. керівник окружної прокуратури звернувся до ПП "Поділляінвентарбюро" з проханням у строк до 26.11.2021р. надати інформацію про вартість 1 га землі лісового фонду в межах координат земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345.

У відповідь, листом №35 від 23.11.2021р. ПП "Поділляінвентарбюро" повідомило Волочиську окружну прокуратуру про те, що вартість 1га складає 2000000грн. 00коп.

Листом №51-4251вих-21 від 21.12.2021 керівник Волочиської окружної прокуратури повідомив Хмельницьку обласну державну адміністрацію про намір здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом звернення до Господарського суду Хмельницької області із позовною заявою в інтересах держави в особі Хмельницької ОДА до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Наркевицької селищної ради про скасування реєстрації земельної ділянки площею 15,3866га, права комунальної власності на неї та повернення у власність держави земельної ділянки, площею 6,0305га.

При цьому, Хмельницькою обласною державною адміністрацією протягом розумного строку не були вжиті жодні заходи для усунення порушення інтересів держави, зокрема, самостійно не звернулась до суду з позовом в інтересах держави, що є достатнім аргументом для підтвердження її бездіяльності та достатньою підставою для звернення прокурора до суду із позовом в інтересах держави.

У питаннях дотримання прокурором приписів ст.23 Закону "Про прокуратуру" суд виходить з того, що критерій "розумності" строку має визначатися з урахуванням великого кола чинників і не може бути оцінений виключно темпорально. Обчислення розумного строку для реагування відповідного органу повинно враховувати не лише останні повідомлення прокурора про звернення до суду, а й попередні листування щодо виявленого порушення.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19.

Зважаючи на викладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації.

Відтак, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором інтересів держави у даній справі.

Надаючи оцінку доводам прокурора та позивача щодо віднесення до земель лісового фонду частини земельної ділянки площею 6,0305га, розміщеної в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, суд виходить з наступного.

В матеріалах справи наявна копія оглядового плану запроектованих завдань колгоспу ім. Кірова Волочиського району лісоустрій 1991р. загальна площа 167га.

В судовому засіданні 10.05.2022р. судом оглянуто оригінал вказаного плану. У плані значиться виділ 11 площа 6,1 (визначена виборочна санітарна рубка вказаної ділянки), виділ 12 площа 1га.

Судом враховується, що Лісовий кодекс УРСР 1978 року (втратив чинність згідно з Постановою Верховної Ради України від 21 січня 1994 року N 3853-XII) встановлював виключну державну власність на ліси, які надавались тільки в користування (ст.3).

Відповідно до ст.4 Лісового кодексу УРСР 1978 року єдиний державний лісовий фонд складався із лісів державного значення, та колгоспних лісів, що знаходились на землях, наданих колгоспам в безстрокове користування (ст.4).

Статтею 139 Земельного кодексу УРСР (1970р.) землями державного лісового фонду визнаються землі, вкриті лісом, а також не вкриті лісом, але призначені для потреб лісового господарства.

За змістом ст.140 Земельного кодексу УРСР (1970р.) землі державного лісового фонду використовуються лісогосподарськими підприємствами, організаціями, установами, колгоспами і радгоспами за цільовим призначенням для ведення лісового господарства.

Аналогічного змісту ст.76 та ст.76 Земельного кодексу УРСР 561-XII введений в дію з 15.03.1991р.)

Відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік землями державного лісового фонду визнаються землі, вкриті лісом, а також не вкриті лісом, але призначені для потреб лісового господарства. Межі земель державного лісового фонду, які відокремлюють їх від земель інших категорій, визначаються в установленому порядку.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення. Відтак, вирішуючи питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати пункт 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" ЛК України (висновок Верховного Суду України, викладений в постанові від 21 січня 2015 року у справі № 6-224цс14).

Зважаючи на приписи чинного станом на 1991р. законодавства та інформативні відомості, наведені у оглядовому плані запроектованих завдань колгоспу ім. Кірова Волочиського району лісоустрій 1991р. суд доходить висновку, що земельна ділянка площею 6.1га (виділ 11) та земельна ділянка площею 1га (виділ 12) станом на 1991р. належали до державної власності та перебували в користуванні колгоспу ім. Кірова.

Згідно Державного акту на право колективної власності від 14.05.1995р. КСП ім. Кірова передано у колективну власність 3516,0га землі в межах згідно плану.

В судовому засіданні 10.05.2022р. судом оглянуто оригінал державного акту та долучено до матеріалів справи належним чином завірену кольорову копію плану зовнішніх меж земель переданих у колективну власність.

Надавши оцінку плану зовнішніх меж земель переданих у колективну власність згідно акту від 14.05.1995р., проаналізувавши та порівнявши кількість земельних ділянок, їх площу з загальною площею земельних ділянок переданих згідно акту - 3516га, колір позначення земельних ділянок переданих у постійне користування на плані (світло бежевий) суд дійшов висновку, що земельна ділянка площею 6.1га (виділ 11) та земельна ділянка площею 1га (виділ 12) станом на 1991р., не увійшли до складу земель переданих у колективну власність КСП ім. Кірова згідно Державного акту на право колективної власності від 14.05.1995р., отже залишилась у державній власності.

При цьому судом враховується, що належність озхначених земельних ділянок до земель лісового фонду також підтверджується проектом організації та розвитку лісового господарства СЛКП "Волочиськліс" Хмельницької області (Ірпінь 2004) виділ 9 площа 6,1га, виділ 10 площа 1,0га галявина.

Як стверджується наданим ВО "Укдержлісгосп" фрагментом з публічної кадастрової карти України з нанесеними межами його таксаційних виділів відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2015 року та межами земельної ділянки згідно поданим кадастровим номером відбувається вкраплення площею 6,0305га земельної ділянки лісового фонду в межі земельної ділянки з кадастровим номером6820981500:04:011:0345 площею15,3866га.

Доводи відповідача 2 щодо того, що до розпаювання КСП ім.Кірова земельна ділянка площею 6,1га перебувала у колективній власності означеного КСП не знайшли свого підтвердження зважаючи встановлені під час розгляду справи обставини та приписи чинного на той час законодавства, а саме:

- Земельного кодексу 1992 року (проголосив державну, колективну і приватну власність на землю. Право розпорядження землею залишається у Рад народних депутатів. Землі лісового фонду не можуть передаватися у колективну та приватну власність, за винятком невеликих (до 5 га) ділянок лісів . Суб'єктам права колективної власності , що організовані на базі розформованих колгоспів, землі лісового фонду надаються у постійне користування. Положення про право тимчасового користування ділянками лісового фонду у кодексі відсутні);

- Лісового кодексу України1994 року (відновлено виключну державну власність на ліси (ст. 6). Всупереч Земельному кодексу положення про передачу лісів у приватну власність із Лісового кодексу виключене. Лісогосподарським підприємствам та громадянам надається право користування ділянками лісового фонду, яке може бути постійним (до 5 га для громадян) або тимчасовим . Лісовим кодексом право тимчасового користування (в тому числі на умовах оренди) поширене на землі лісового фонду. Розпоряджаються лісовим фондом різного рівня Ради - в межах своїх повноважень від місцевих до Верховної. Правоспроможність володіння лісовим фондом у кодексі ігнорується.

Аналіз чинного законодавства в період з 1991 по 2001 роки свідчить, що законодавчо землі лісового фонду практично весь час знаходилися у державній власності, окрім можливості передачі у приватну власність протягом проміжку часу з 1992 по 1994 роки, між прийняттям Земельного кодексу 1991р. та Лісового кодексу 1994р.

Також суд зазначає, що земельні ділянки лісового фонду також відображені в матеріалах лісовпорядкування за 2004 та 2015роки, а саме в проекті організації та розвитку лісового гсоподарства СЛКП "Волочиськліс" Хмельницької області таксаційний опис, відомості поквартальних підсумків 2004р. та оглядовому плані запроектованих господарських заходів ДП "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс" Волочиське лісництво (лісовпорядкування 2015р.), що додатково підтверджує належність вказаних земельних ділянок до лісового фонду.

Згідно з частиною 1 статті 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Частини 1 та 2 статті 84 Земельного кодексу України передбачають, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Частинами 1 та 2 статті 56 Земельного кодексу України встановлено, що землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.

Згідно зі статтею 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Статтею 7 Лісового кодексу України встановлено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до статті 45 Лісового кодексу України лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Статтею 47 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.

Згідно зі статтею 48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Згідно з пунктом 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України (в редакції станом на дату реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку) до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, що до набрання чинності цим Кодексом передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу.

Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами.

Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству від 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Отже, системний аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку про те, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі № 707/2192/15-ц, від 13.06.2018р. у справі № 278/1735/15-ц.

Факт належності до земель лісового фонду частини земельної ділянки площею 6,0305га, розміщеної в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га також підтверджується: Фрагментом з публічної кадастрової карти України станом на 29.11.2021р. з нанесенням кварталу №7 Волочиського лісництва ДП "ХОСЛАП "Хмельницькагроліс" за даними базового лісовпорядкування 2015р., кадастровий номер 6820981500:04:011:0345, площа перетину 6,0305га.; Проектом організації та розвитку лісового госоподарства ДП "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс" Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства (Волочиське лісництво); Схемою розташування земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 на землях Державного лісового фонду, що перебувають в користуванні ДП "Проскурівське лісове господарство", квартал 7, виділ 13, 14 Бубнівська сільська рада Волочиського району.

Також судом взято до уваги, що надані ВО "Укрдержліспроект" планово-картографічні матеріали лісовпорядкування на землі лісогосподарського призначення (на замовлення державного підприємства "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс"), в тому числі щодо розташування спірної земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" (правонаступник державного підприємства "ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс"), є допустимим доказом у розумінні ст. 77 ГПК України, оскільки надані уповноваженим суб'єктом, який безпосередньо володіє необхідними знаннями та технічними можливостями для обробки інформації з державних лісового та земельного кадастрів.

Таким чином, заперечення представника відповідача 1 про відсутність в матеріалах справи належних доказів, які б підтверджували право постійного користування державним підприємством "Проскурівське лісове господарство" спірною земельною ділянкою, зокрема Державного акту на право постійного користування, є безпідставними та з огляду на пункт 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України (в редакції станом на дату реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку) спростовуються наявними у справі матеріалами лісовпорядкування.

Щодо доводів представника відповідача 2 про те, що правові позиції постанов Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі № 707/2192/15-ц, від 13.06.2018р. у справі № 278/1735/15-ц не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах оскільки передача земель лісового фонду відбулась на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 24.12.2008року №633/2008-р., а не до 1994р. (дата набрання чинності Лісовим кодексом України) суд зазначає, що планово картографічними матеріалами підтверджується належність земель до лісового фонду, які у 1995р. не увійшли до складу земель колективної власності КСП ім. Кірова на підставі державного акту від 14.09.1995р., а залишились у державній власності.

Щодо визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Відповідно до частини 5 статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до змісту статті 149 Земельного кодексу України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного наказу) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Згідно ч. 5 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного наказу) районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо) з урахуванням вимог частини восьмої цієї статті.

Частиною 6 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного наказу) визначено, що обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Таким чином, відповідно до наведених положень земельного законодавства вилучення для нелісогосподарських потреб спірної земельної ділянки державної власності, що віднесена земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні державного підприємства "Проскурівське лісове господарство" належить виключно до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду у постановах від 14.11.2018р. у справі № 183/1617/16, від 07.11.2018р. у справі № 488/6211/14-ц, від 07.11.2018р. у справі № 488/5027/14-ц.

Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до листа №99/34-06.1-7850/2021 від 15.12.2021р. Хмельницькою обласною державною адміністрацією повідомлено Волочиську окружну прокуратуру, про те, що адміністрацією не приймались рішення щодо вилучення із земель лісогосподарського призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, з цільовим призначенням - землі запасу (код КВЦПЗ - 16.00), що знаходиться за межами населеного пункту с. Бубнівка на території Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" цільове використання земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Ст. 57 Лісового кодексу України визначає, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 7 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Одночасно, як слідує із наявних матеріалів справи, відсутня будь-яка інформація щодо погодження вилучення та зміни цільового призначення спірної земельної ділянки державної власності лісогосподарського призначення державним підприємством "Проскурівське лісове господарство".

Отже, вказані обставини, з урахуванням наведених норм, вказують на те, що оскаржуваний наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким передано у власність земельну ділянку лісового фонду та змінено її цільове призначення без згоди землекористувача, прийнятий з порушенням норм Земельного кодексу України.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Отже, з'ясувавши, що спірна земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення, а не сільськогосподарського призначення, за відсутності при цьому жодних дій щодо надання згоди на зміну цільового призначення та отримання згоди землекористувача про передання у власність такої земельної ділянки, суд дійшов висновку про необхідність визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.06.2018р. №22-3351-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" в частині передання в комунальну власність Наркевицькій селищній раді земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га.

Щодо правового механізму скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з частиною 2 статті 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до пункту 1 ч. 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Зокрема, частиною 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Оскільки право комунальної власності у Наркевицької селищної ради на спірну земельну ділянку виникло на підставі протиправного наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-3351-СГ від 06.06.2018р., і земельна ділянка лісогосподарського призначення вибула з власності держави з порушенням норм Земельного кодексу України, то відповідне право у Наркевицької селищної ради на законних підставах не виникало.

Отже, так як відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації, усунення порушень закону у даному випадку можливе шляхом скасування державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку.

Зважаючи на те, що у Наркевицької селищної ради право комунальної власності на спірну земельну ділянку зареєстроване у встановленому законом порядку, відновити становище, яке існувало до порушення, можливо лише відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, шляхом визнання недійсним оскаржуваного наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, скасування державної реєстрації права комунальної власності та повернення земельної ділянки на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації.

Щодо правового механізму скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Згідно зі статтею 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки.

Щодо вимоги про зобов'язання повернути земельну ділянку лісового фонду на користь держави.

Слід зазначити, що відповідно до вимог ст. 373 ЦК України, право власності на землю (земельну ділянку) набувається та здійснюється відповідно до закону.

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (стаття 387 ЦК України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (стаття 391 ЦК України, частина друга статті 152 ЗК України). Вказані способи захисту можна реалізувати шляхом подання віндикаційного та негаторного позовів відповідно.

Предметом віндикаційного позову є вимога власника, який не є фактичним володільцем індивідуально-визначеного майна, до особи, яка незаконно фактично володіє цим майном, про повернення його з чужого незаконного володіння.

Разом з цим, негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

У пункті 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020р. у справі № 469/1044/17 зроблено висновок, що зайняття земельної ділянки, яка належить до категорії обмежених в обороті з порушенням Земельного кодексу України, Лісового кодексу України та Водного кодексу України треба розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади. У такому разі позовну вимогу зобов'язати повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки лісового фонду.

Власник земельної ділянки з обмеженим оборотом може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку (абзац 5 пункту 143 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 р. у справі № 487/10128/14-ц, пункт 99 постанови Великої Палати Верховного суду від 11.09.2019 р. у справі № 487/10132/14, пункт 46 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 р. у справі 372/1684/15).

Приписами ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За змістом норм Земельного та Лісового кодексів України землі лісогосподарського призначення мають особливий статус, а тому є обмеженими в обороті, тобто можуть надаватися у власність або користування лише у виняткових випадках.

Зайняття спірної земельної ділянки з порушенням положень Земельного кодексу України та Лісового кодексу України треба розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади. У такому разі позовну вимогу про зобов'язання повернути земельну ділянку лісового фонду слід розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки (постанови Верховного Суду від 04.02.2020р. у справі № 911/3897/17, від 10.06.2020р. у справі № 366/3242/17).

Враховуючи, що відповідачем 2 незаконно зайнято земельну ділянку лісогосподарського призначення з порушенням Земельного кодексу України та Лісового кодексу України, то вказані правовідносини необхідно розглядати як не пов'язані з позбавленням володіння порушення права власності держави та титульного володільця.

Поряд з цим, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю.

Враховуючи, що Хмельницькою обласною державною адміністрацією рішення про вилучення спірної земельної ділянки з державного лісового фонду, зміну її цільового призначення та передачу її у комунальну власність Наркевицькій селищній раді не приймалось, відтак право постійного користувача та дійсного володільця спірної землі - Народу України та державного підприємства "Проскурівське лісове господарство", до цього часу у законний спосіб не припинене, що вказує на те, що право власності спірною земельною ділянкою у відповідача 2, в силу законодавчо встановлених обмежень на оборот земель лісогосподарського призначення, не виникло, тому ефективним способом захисту, спрямованим на повернення земельних ділянок, є негаторний позов (ст. 391 Цивільного кодексу України), який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного власника відповідних земельних ділянок.

Суд констатує, що доказів на заперечення чи спростування обставин незаконності вибуття спірної земельної ділянки з власності держави до матеріалів справи не надано.

За таких обставин, заявлена прокурором вимога про зобов'язання Наркевицьку селищну раду повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації земельну ділянку лісового фонду, площею 6,0305га, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га є доведеною та обґрунтованою.

Судом враховується, що з огляду на положення частини 1 статті 9 Конституції України, ратифікацію Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права. Зокрема, у рішенні Суду у справі Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 року Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, позов керівника Волочиської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької обласної державної адміністрації, суд задовольняє в повному обсязі.

У зв'язку із задоволенням позову, витрати по оплаті судового збору, відповідно до ст. 129ГПК України, покладаються на відповідачів пропорційно.

Керуючись статтями 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.06.2018р. №22-3351-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" в частині передання в комунальну власність Наркевицькій селищній раді земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345.

Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права комунальної власності територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га, припинивши право комунальної власності Наркевицької селищної ради та всі обтяження, зареєстровані на вказану земельну ділянку.

Зобов'язати Наркевицьку селищну раду повернути на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації земельну ділянку лісового фонду, площею 6,0305га, яка розміщена в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6820981500:04:011:0345 площею 15,3866га.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479) на користь Хмельницької обласної прокуратури (Хмельницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р 188201720343120002000002814) 4540грн. 00коп. (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з Наркевицької селищної ради (Хмельницька область, Хмельницький район, смт Наркевичі, вул. Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 04403444) на користь Хмельницької обласної прокуратури (Хмельницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р 188201720343120002000002814) 4540грн. 00коп. (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 27.05.2022р.

Суддя В.О. Кочергіна

Виготовлено 7 примірників:

1-до справи (в паперовому),

2-Волочиська окружна прокуратура (volotchisk@khmel.gp.gov.ua в електр.),

3-позивачу Хмельницька облдержадміністрація (regadm@adm-km.gov.ua в електр.),

4-відповідачу Держгеокадастру у Хмельницькій області (в електр. khmelnytskyi@land.gov.ua),

5-відповідачу Наркевицька селищна рада (в електр. nsr_otg@ukr.net),

6-третій особі ДП "Проскурівське лісове господарство" (в електр. proskurivlis@gmail.com),

7- Хмельницька обласна прокуратура (sekretariat@khmel.gp.gov.ua в електр.).