Справа № 731/76/22
Провадження 1-в/731/2/22
27 травня 2022 року смт. Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області
в складі
судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
особи, щодо якої встановлюється нагляд ОСОБА_3 ,
представника Прилуцького РВП
ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали подання начальника Прилуцького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_5 щодо встановлення адміністративного нагляду стосовно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , уродженця с. Дащенки Варвинського району Чернігівської області, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, непрацюючого, неодруженого, раніше судимого: 1) вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 04 жовтня 2013 року за ч. 3 ст. 185 КК України до трьох років позбавлення волі та на підставі ст. ст. 75, 76 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю два роки, згідно з постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 20 червня 2014 року, на підставі ч. 2 ст. 78 КК України, відбував покарання в місцях позбавлення волі; 2) вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді арешту на строк чотири місяці; 3) вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 28 березня 2018 року, на підставі ч. 4 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, вчинених засудженим за вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року, та за цим вироком, за ч. 2 ст. 185 КК України, до одного року позбавлення волі, -
22 лютого 2022 року до суду надійшло подання начальника Прилуцького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 .
У зв'язку з військовим станом в Україні та на підставі розпорядження голови Верховного Суду № 2/0/9-22 від 08 березня 2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» справу було передано до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області.
Проте справа не приймалася до провадження Корсунь-Шевченківським районним судом Черкаської області та у вказаному суді не розглядалась.
Відповідно до розпорядження голови Верховного Суду від 04 травня 2022 року № 27/0/9-22 «Про відновлення територіальної підсудності судових справ судів Чернігівської області» відновлено територіальну підсудність Варвинського районного суду Чернігівської області.
16 травня 2022 року справу повернуто з Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області до Варвинського районного суду Чернігівської області для розгляду за територіальною підсудністю.
Справу призначено до розгляду Варвинським районним судом Чернігівської області на 27 травня 2022 року.
З подання вбачається, що ОСОБА_3 відбував покарання у місцях позбавлення волі. Після звільнення з місця позбавлення волі він скоював правопорушення, за що неодноразово притягався до адміністративної відповідальності. При цьому за місцем свого проживання він характеризується з нейтральної сторони, із сусідами має нейтральні стосунки, зловживає спиртними напоями. Вважають за необхідне встановити йому адміністративний нагляд за п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» та застосувати до нього певні обмеження.
В судовому засіданні представник Прилуцького РВП ГУНП ОСОБА_4 подання підтримав, просив встановити ОСОБА_3 адміннагляд та застосувати до нього зазначені у поданні обмеження.
ОСОБА_3 проти встановлення йому адміністративного нагляду не заперечував.
Заслухавши пояснення представника Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області та особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, дослідивши матеріали справи, вважаю, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню нових злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Пунктом «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
З доданих до подання документів вбачається, що ОСОБА_3 був засуджений за умисні злочини (а.с. 6-8, 9-10, 31).
Зокрема, вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 04 жовтня 2013 року ОСОБА_3 засуджено за ч. 3 ст. 185 КК України до трьох років позбавлення волі та на підставі ст. ст. 75, 76 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю два роки (а.с. 31).
Проте згідно з постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 20 червня 2014 року, на підставі ч. 2 ст. 78 КК України, скасовано звільнення ОСОБА_3 від відбування покарання з випробуванням (а.с. 42). Після цього ОСОБА_3 реально відбув покарання, визначене вироком від 04 жовтня 2013 року за ч. 3 ст. 185 КК України у виді трьох років позбавлення волі (а.с. 11).
Відповідно до положень ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 3 ст. 185 КК України, є тяжким.
Вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року ОСОБА_3 засуджено за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді арешту на строк чотири місяці (а.с. 6-8).
Вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 28 березня 2018 року, на підставі ч. 4 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, вчинених засудженим за вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 23 листопада 2017 року, та за цим вироком, ОСОБА_3 засуджено за ч. 2 ст. 185 КК України до остаточного покарання у виді одного року позбавлення волі (а.с. 9-10).
Відбувши призначене вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 28 березня 2018 року покарання у період з 12 січня 2018 року до 11 січня 2019 року, ОСОБА_3 звільнений з місць позбавлення волі 12 січня 2019 року, після повного відбуття строку остаточного покарання (а.с. 22).
Згідно з положеннями ст. ст. 89-90 КК України судимість за вироками від 23 листопада 2017 року та від 28 березня 2018 року на сьогоднішній день погашена.
Проте відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 89 та ч. 5 ст. 90 КК України судимість за вироком від 04 жовтня 2013 року, яким ОСОБА_3 засуджено за тяжкий злочин, передбачений ч. 3 ст. 185 КК України, не погашена і не знята.
Відомостей про вчинення ОСОБА_3 нових кримінальних правопорушень після звільнення з місць позбавлення волі немає.
Разом з тим, протягом травня 2021 року - лютого 2022 року ОСОБА_3 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, а саме: 11 травня 2021 року за ст. 177 КУпАП - штраф у сумі 51 грн (а.с. 12); 14 травня 2021 року за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП - штраф у сумі 170 грн(а.с. 14); 16 лютого 2022 року за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП - попередження (а.с. 16); 16 лютого 2022 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП - попередження (а.с. 18), 19 лютого 2022 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП - штраф у сумі 51 гривня (а.с. 20).
Кожного разу після притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 попереджався про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду (а.с. 13, 15, 17, 19).
З довідки-характеристики, виданої Гнідинцівським старостинським округом, вбачається, що ОСОБА_3 ніде не працює, депутатом ради не являється (а.с. 23).
Відповідно до ст. 10 Закону до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація від одного до чотирьох разів на місяць.
Враховуючи, що ОСОБА_3 раніше судимий до позбавлення волі за тяжкий злочин, судимість за яким не погашена і не знята, після відбування покарання систематично протягом травня 2021 року - лютого 2022 року вчиняв адміністративні правопорушення, нейтрально характеризується за місцем проживання, ніде не працює, суд вважає за доцільне застосовувати щодо нього обмеження, передбачені ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі викладеного суд вважає за необхідне встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд та певні обмеження строком на 1 рік.
Керуючись ст. ст. 2-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. ст. 12, 89, 90 КК України, ст. 395 КПК України, -
Подання начальника Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Дащенки Варвинського району Чернігівської області, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , строком на 1 (один) рік.
Встановити ОСОБА_3 такі обмеження:
- заборонити вихід з будинку АДРЕСА_1 в період доби з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин;
- заборонити виїзд в особистих справах за межі Прилуцького району без дозволу органу внутрішніх справ;
- з'являтися на реєстрацію до сектору поліцейської діяльності № 1 Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, що розташований за адресою: смт Варва, вул. Пилипенка, 1, кожної п'ятниці кожного місяця з 9 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення ухвали про його встановлення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на Прилуцький РВП ГУНП в Чернігівській області.
Прилуцькому РВП ГУНП в Чернігівській області роз'яснити ОСОБА_3 обов'язки піднаглядного, а також сповістити про відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду та про встановлені щодо нього обмеження, передбачені статтями 9, 10 і 11 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Ухвала судді може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1