Ухвала від 27.05.2022 по справі 591/8/22

Справа №591/8/22

Провадження № 2/591/1174/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді - Северинової А.С.,

з участю секретаря судового засідання - Тимченко Н.В.,

представника позивача - Шматко О.А.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу № 591/8/22 за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2022 року Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з позовом до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги в сумі 1309 грн 50 коп.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 18 січня 2022 року відкрито провадження у даній справі та призначено судове засідання на 09 березня 2022 року.

Ураховуючи, що Верховною Радою України 24 лютого 2022 року на позачерговому засіданні було запроваджено воєнний стан через вторгнення Росії в Україну, беручи до уваги ситуацію, що склалась у м. Суми на день запровадження такого стану, на підставі п. 1 рішення зборів суддів Зарічного районного суду м. Суми від 24 лютого 2022 року № 5, з метою запобігання загрози життю та здоров'ю учасників судового процесу і працівників суду, з 24 лютого 2022 року дану справу було знято з розгляду до стабілізації ситуації в країні.

Рішенням зборів суддів від 02 травня 2022 року № 11 відновлено здійснення розподілу та розгляд усіх категорій справ, у тому числі цивільних, які перебували в провадженні судді станом на 24 лютого 2022 року. Справу призначено до розгляду на 25 травня 2022 року.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, наступне.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вказав зареєстрованим місцем проживання відповідача ОСОБА_1 адресу: АДРЕСА_1 .

За нормами частини 6 статті 187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Відповідно до частини 9 статті 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31цього Кодексу.

Водночас, як передбачено частиною 10 статті 187 ЦПК України, якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

За інформацією управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради місце проживання відповідача ОСОБА_1 по м. Суми не зареєстровано (а.с. 20).

У зв'язку з неможливістю встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача ухвалою суду від 18 січня 2022 року на підставі частини 10 статті 187 ЦПК України було відкрито провадження у даній справі та призначено судове засідання.

Однак, як повідомив відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні від 25 травня 2022 року, за адресою АДРЕСА_1 він ніколи зареєстрований не був, оскільки з 04 серпня 2015 року і на даний час зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується також даними паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого на ім'я відповідача з відміткою про реєстрацію місця його проживання за вказаною адресою (а.с. 43-44).

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Як роз'яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (стаття 1 ЦПК України).

Параграф третій другої глави ЦПК України регулює інститут територіальної юрисдикції (підсудності).

Відповідно до частини 1 статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

З матеріалів справи вбачається, що спір виник з приводу стягнення тимчасової державної допомоги, отже, підсудність у даній категорії справ визначається за правилами статті 27 ЦПК України, тобто, за місцем проживання відповідача.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Слід також врахувати, що недотримання судом правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, що є підставою для скасування судового рішення з направленням справи для розгляду до належного суду за встановленою підсудністю (частина 1 статті 378 ЦПК України).

Згідно з частиною 3 статті 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

Таким чином, ураховуючи обставини того, що зареєстроване місце проживання відповідача знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , що відноситься до території юрисдикції Білопільського районного суду Сумської області, тому справу слід передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) за місцем реєстрації відповідача до Білопільського районного суду Сумської області.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 27, 31, 260, 261 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення тимчасової державної допомоги передати на розгляд до Білопільського районного суду Сумської області за встановленою підсудністю.

Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з моменту складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повне судове рішення складено 27 травня 2022 року.

Суддя А.С. Северинова

Попередній документ
104490656
Наступний документ
104490658
Інформація про рішення:
№ рішення: 104490657
№ справи: 591/8/22
Дата рішення: 27.05.2022
Дата публікації: 30.05.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Зарічний районний суд м. Сум
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них; про відшкодування шкоди, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (04.01.2022)
Дата надходження: 04.01.2022
Предмет позову: про стягнення тимчасової державної допомоги
Розклад засідань:
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
12.03.2026 05:36 Зарічний районний суд м.Сум
09.03.2022 09:30 Зарічний районний суд м.Сум