Справа № 476/35/22
Провадження № 1-в/476/6/2022
26.05.2022 року Єланецький районний суд
Миколаївської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
дільничного офіцера поліції ОСОБА_3 , засудженого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Єланець справу за поданням начальника відділення поліції № 1 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4
27.01.2022 року начальник відділення поліції № 1 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області звернувся в суд з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
Своє подання мотивує тим, що раніше судимий ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став та протягом незначного проміжку часу неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності у зв'язку з чим 23.08.2021 року та 26.08.2021 року йому винесено офіційне попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
Посилаючись на те, що на бесіди профілактичного характеру ОСОБА_4 не реагує, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, просив встановити останньому адміністративний нагляд терміном на 12 (дванадцять) місяців із встановленням наступних обмежень: знаходитись вдома кожного дня з 21:00 до 05:00 години наступного дня; заборонити відвідувати кафе, які знаходяться на території Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив; заборонити виїзд за межі Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області по особистим та службовим справам без дозволу ОВС; з'являтися на реєстрацію 05, 12, 27 числа кожного місяця в СПД №1 ВП №1 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області.
Представник відділення поліції у судовому засіданні подання підтримав, з підстав вказаних у ньому, просив його задовольнити.
В судовому засіданні ОСОБА_4 проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду не заперечував.
Вислухавши дільничного офіцера поліції, ОСОБА_4 , суд приходить до слідуючого.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" від 01.12.1994 року адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно п. "в" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється над особами, засудженими до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 2 статті 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, вироком Єланецького районного суду Миколаївської області від 31.05.2016 року ОСОБА_4 засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України до 8 (вісім) років 6 (шість) місяців позбавлення волі.
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 став на облік в сектор поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Вознесенського РУП ГУ НП в Миколаївській області.
Протягом незначного проміжку часу ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності 23.08.2021 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді попередження, 26.08.2021 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн., 29.09.2021 року за ст. 173 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн., 05.01.2022 року за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді попередження.
Із матеріалів справи вбачається, що дільничним офіцером поліції 23.08.2021 року та 26.08.2021 року ОСОБА_4 винесено офіційні попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Так, відповідно до роз'яснень, наданих в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду, судам необхідно перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Враховуючи вищевикладене, а також особу, по відношенню до якої встановлюється адміністративний нагляд, яка проживає в іншому населеному пункті та не має заробітку через відсутність роботи, суд вважає, що подання начальника відділення поліції № 1 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області підлягає задоволенню, однак в частині обмеження з'являтися на реєстрацію 05, 12, 27 числа кожного місяця в СПД №1 ВП №1 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області суд вважає за необхідне встановити ОСОБА_4 в цій частині днем реєстрації лише 05 число кожного місяця, оскільки через відсутність коштів останній не зможе регулярно виконувати таке обмеження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, що звільнилися з місць позбавлення волі", суд
Подання начальника відділення поліції №1 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 строком на 12 (дванадцять) місяців із застосуванням наступних обмежень:
1. Знаходитись вдома кожного дня з 22:00 до 06:00 години ранку наступного дня.
2. Заборонити відвідувати кафе, бари та інші заклади, які знаходяться на території Єланецької селищної ради, де здійснюється продаж спиртних напоїв на розлив;
3. Заборонити виїзд за межі Єланецької селищної ради по особистим та службовим справам без дозволу сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Вознесенського РУП ГУ НП в Миколаївській області;
4. З'являтися на реєстрацію 05 числа кожного місяця в сектор поліцейської діяльності №1 відділення поліції №1 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу на протязі 7 діб з дня її проголошення до Миколаївського апеляційного суду через Єланецький районний суд Миколаївської області.
Повний текст ухвали буде оголошено о 10.00 годині 27.05.2022 року.
Суддя ОСОБА_1