Дата документу 19.05.2022
Справа № 334/1342/22
Провадження № 3/334/1069/22
19 травня 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Філіпова І.М., розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою м. Дніпропетровськ, тимчасово не працюючою, проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 27.07.2013 виданий органом 1211, РНОКПП НОМЕР_2 , за статтею 471 Митного кодексу України,
встановив:
18.01.2022, о 12 год. 20 хвилині в зоні митного контролю, залу «приліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя, під час оформлення у митному відношенні пасажирів авіарейсу № 6282 «Шарм-Ель-Шейх - Запоріжжя» ОСОБА_1 самостійно обрала для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку.
Після перетину громадянкою «зеленої смуги» та після відповідного реагування (спрацювання) службового собаки «ЛЕО», на підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування ОСОБА_1 .
На запитання співробітника митниці щодо наявності в її багажі предметів для декларування ОСОБА_1 повідомила, що не має з собою таких предметів.
Під час проведення митного огляду встановлено, що у дорожній валізі, серед особистих речей, без ознак приховування, знаходився лікарський засіб «POWER CAPS» у кількості 11 (одинадцять) блістерів по 10 пігулок в кожному, загалом 110 пігулок, які містять прекурсор «псевдоефедрин» сумарною вагою 4,95 г. Зазначений прекурсор, віднесений до списку 1 таблиці ІV Постанови Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770.
Громадянка ОСОБА_1 митну декларацію не заповнювала, до інспекторів митниці з приводу декларування не зверталась. На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вищевказаних товарів (лікарських засобів) ОСОБА_1 не надала.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю, а саме перемістила через «зелений коридор» товари, обмежені до переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Від надання пояснень ОСОБА_1 відмовилась, а також в судові засідання не з'являлась, до суду з клопотання про відкладення розгляду справи не зверталась, була повідомлення належним чином про що свідчать поштові повідомлення про отримання судових повісток ОСОБА_1 особисто.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України,порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч. 1ст. 365 МК України, громадяни за умови дотримання вимог цього Кодексу та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 366 МК України встановлено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до Постанови КМУ №770 від 06.05.2000 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», прекурсор «псевдоефедрин» відноситься до психотропних препаратів, обіг яких є обмеженим і стосовно якого встановлено заходи контролю.
Відповідно до ч. 2ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору "зелений коридор", призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Факт вчинення громадянкою ОСОБА_1 порушення митних правил підтверджується матеріалами адміністративної справи про порушення митних правил №0014/11200/22.
Зібрані докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_1 вчинила дії, якими порушила порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістила через «зелений коридор» предмети обмежені до переміщення через митний кордон, чим вчинила порушення митних правил, передбачене ст. 471 Митного кодексу України.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 471МК України.
Враховуючи характер правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
Суд зазначає, що станом на дату вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, санкція ст. 471 Митного кодексу України передбачала адміністративну відповідальність у вигляді адміністративного штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.
Однак, у відповідності до Рішення Конституційного суду від 21.07.2021 №3-р(ІІ)/2021, окремі положення абзацу другого статті 471, в частині конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил, визнано неконституційними.
Відповідно до ст. 487 Митного кодексу України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
У відповідності до ст. 265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Враховуючи те, що у відповідності до Постанови КМУ №770 від 06.05.2000 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», прекурсор «псевдоефедрин» відноситься до психотропних препаратів, обіг яких є обмеженим і стосовно якого встановлено заходи контролю, вилучений протоколом про ПМП № 0014/11200/22 лікарський засіб «POWER CAPS» у кількості 11 (одинадцять) блістерів по 10 пігулок в кожному, загалом 110 пігулок, які містять прекурсор «псевдоефедрин», підлягає знищенню.
Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.
Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0014/11200/22, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 19.01.2022 становить - 0,002 Євро.
Кошти на відшкодування витрат на зберігання майна у справі про порушення митних правил № 0014/11200/22, необхідно перерахувати на рахунок: р/рахунок: UA858201720313281001201183127, отримувач: Запорізька митниця, код ЄДРПОУ 44005647, банк: Держказначейська служба України м. Київ.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 471 Митного Кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, суд
Визнати винною громадянку України ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.
Вилучений у громадянки України ОСОБА_1 протоколом про ПМП № 0014/11200/22 лікарський засіб «POWER CAPS» у кількості 11 (одинадцять) блістерів по 10 пігулок в кожному, загалом 110 пігулок, який містить прекурсор «псевдо ефедрин», знищити.
На підставі ст. 519, 520 Митного кодексу України стягнути з ОСОБА_1 на користь Запорізької митниці понесені митним органом витрати в сумі 7(сім) гривень 37 копійок.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 судовий збір у сумі 496,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Філіпова І. М.