Справа № 308/2735/20
3/308/2543/22
20 травня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Закарпатська обл., Мукачівський р-н, тимчасово не працює, місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 04.05.2018 року, огран, що видав - 2101,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України,-
встановив:
10 лютого 2020 року о 22 год. 50 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного посту «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «SKODA», моделі «ОСТАVIA», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , що повертався з Угорщини (м. Ніредьгаза), де перебував у приватних справах, в Україну на адресу: Закарпатська обл., Мукачівський р-н, с.Ракошино, вул.Новосільська, 8.
Як форму проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_1 заявив, що переміщує через митний кордон України виключно особисті речі та заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей гр. України ОСОБА_1 були виявлені не заявлені під час усного опитування товари іноземного виробництва, а саме:
-оболонки штучні (для ковбасних виробів) із целюлозних матеріалів, розфасовані у поліетиленові упаковки виробника по 1500м. (2 упаковки) та 1200м. (4упаковки), торговельної марки «Visko Теерак», країна виробництва - Фінляндія, загальною кількістю 6 упаковок, які знаходились у 3 картонних коробках;
-желатин, свинячий, у вигляді порошку, що використовуються в харчовій промисловості, виду «GELATINE» торговельної марки «TROBAS», розфасований у паперові мішки виробника масою по 25кг. кожна, країна виробництва-Нідерланди, загальною кількістю 5 упаковок;
-тваринний протеїн (білок), свинячий, в сухому порошкоподібному стані, з вмістом білкм ' не менше ніж 90%, що використовуються в харчовій промисловості, торговельної марки «SCAN pro», розфасований у поліетиленові мішки виробника масою по 20 кг кожна, країна виробництва - Данія, загальною кількістю 6 упаковок;
-добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина , загальною кількістю 15 упаковок;
-перець чорний, неподрібнений, країна виробництва - не відома, розфасовано у 2 поліетиленові мішки, загальною вагою 19,25 кг.
Загальна кількість виявлених продуктів харчування становить - 32 упаковки та 19,25кг.
Виявлені продукти харчування ОСОБА_1 визнав своєю власністю, такі перемішувалися ним через митний кордон України та знаходилися у багажному відсіку автомобіля серед його особистих речей. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався.
Таким чином,громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах(коридорах)спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України,обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Продукти харчування у обсягах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. N 434, а саме: 1). Добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина, у кількості 1 упаковка (1,0 кг), пропущено гр. ОСОБА_1 , черех митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 471 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., в судовому засідання просив визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні порушення митних правил, та накласти на нього стягнення передбачене ст. 471 МК України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.
Представник ОСОБА_1 адвокат Гончаров В.В. у судовому засіданні зазначив , що ОСОБА_1 дійсно перевозив продукти харчування маса яких становить 278,25 кг та 7800м . Заперечив щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколу про порушення митних правил, та вказав, що вилучені у ОСОБА_1 товари не відносяться до товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено чи обмежено, а тому, такі не підлягають конфіскації.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Суддею встановлено, що 10 лютого 2020 року о 22 год. 50 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного посту «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «SKODA», моделі «ОСТАVIA», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , що повертався з Угорщини (м. Ніредьгаза), де перебував у приватних справах, в Україну на адресу: Закарпатська обл., Мукачівський р-н, с.Ракошино, вул.Новосільська, 8.
Як форму проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор».
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_1 заявив, що переміщує через митний кордон України виключно особисті речі та заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей гр. України ОСОБА_1 були виявлені не заявлені під час усного опитування товари іноземного виробництва, а саме:
-оболонки штучні (для ковбасних виробів) із целюлозних матеріалів, розфасовані у поліетиленові упаковки виробника по 1500м. (2 упаковки) та 1200м. (4упаковки), торговельної марки «Visko Теерак», країна виробництва - Фінляндія, загальною кількістю 6 упаковок, які знаходились у 3 картонних коробках;
-желатин, свинячий, у вигляді порошку, що використовуються в харчовій промисловості, виду «GELATINE» торговельної марки «TROBAS», розфасований у паперові мішки виробника масою по 25кг. кожна, країна виробництва-Нідерланди, загальною кількістю 5 упаковок;
-тваринний протеїн (білок), свинячий, в сухому порошкоподібному стані, з вмістом білкм ' не менше ніж 90%, що використовуються в харчовій промисловості, торговельної марки «SCAN pro», розфасований у поліетиленові мішки виробника масою по 20 кг кожна, країна виробництва - Данія, загальною кількістю 6 упаковок;
-добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина , загальною кількістю 15 упаковок;
-перець чорний, неподрібнений, країна виробництва - не відома, розфасовано у 2 поліетиленові мішки, загальною вагою 19,25 кг.
Загальна кількість виявлених продуктів харчування становить - 32 упаковки та 19,25кг.
Виявлені продукти харчування ОСОБА_1 визнав своєю власністю, такі перемішувалися ним через митний кордон України та знаходилися у багажному відсіку автомобіля серед його особистих речей. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався.
Згідно експертного висновку № 1420003800-0109 від 05.03.2020 року Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України,загальна ринкова вартість наданих на дослідження товарів станом на 11.02.2020 року становить 218499,98 гривень.
Згідно ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно ч.1 ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до ч. 2ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч.ч.5,6 ст.366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до ч.1.ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
Згідно п.3 ч.2статті 378 МК України обмеження не поширюється харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. N434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах: в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, - у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу. Згідно п. 2 Постанови під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
Відповідно до положень ч.1 ст.374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Відповідно до положень ч.4 ст.374 МК України, товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України). Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України).
Факт митного правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил за №0232/30500/20 від 11 лютого 2020, фотоматеріалами, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 11 лютого 2020, актом проведення зважування, доповідною запискою старшого державного інспектора відділу митного оформлення №3 митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Феделещака І.М.. від 11 лютого 2020, висновок № 1420003800-0109 від 05.03.2020про результати проведення експертизи та іншими матеріалами справи.
Таким чином, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, тобто останній порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, зокрема переміщував через митний кордон України товар, який перевищує неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме:
-оболонки штучні (для ковбасних виробів) із целюлозних матеріалів, розфасовані у поліетиленові упаковки виробника по 1500м. (2 упаковки) та 1200м. (4упаковки), торговельної марки «Visko Теерак», країна виробництва - Фінляндія, загальною кількістю 6 упаковок, які знаходились у 3 картонних коробках;
-желатин, свинячий, у вигляді порошку, що використовуються в харчовій промисловості, виду «GELATINE» торговельної марки «TROBAS», розфасований у паперові мішки виробника масою по 25кг. кожна, країна виробництва-Нідерланди, загальною кількістю 5 упаковок;
-тваринний протеїн (білок), свинячий, в сухому порошкоподібному стані, з вмістом білкм ' не менше ніж 90%, що використовуються в харчовій промисловості, торговельної марки «SCAN pro», розфасований у поліетиленові мішки виробника масою по 20 кг кожна, країна виробництва - Данія, загальною кількістю 6 упаковок;
-добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина , загальною кількістю 15 упаковок;
-перець чорний, неподрібнений, країна виробництва - не відома, розфасовано у 2 поліетиленові мішки, загальною вагою 19,25 кг.
Загальна кількість виявлених продуктів харчування становить - 32 упаковки та 19,25кг.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах встановлених санкцією ст.471 МК України, а саме: штраф, без конфіскації товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил.
Безпосереднім предметом порушення митних правил, передбаченого ст.471 МК України, можуть бути: а) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або; б) товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України. Особливістю санкції цієї статті є те, що конфіскація безпосереднього предмета порушення митних правил, передбачена в ній тільки для товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
При цьому, вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил №0232/30500/20 від 11.02.2020 товар:
-оболонки штучні (для ковбасних виробів) із целюлозних матеріалів, розфасовані у поліетиленові упаковки виробника по 1500м. (2 упаковки) та 1200м. (4упаковки), торговельної марки «Visko Теерак», країна виробництва - Фінляндія, загальною кількістю 6 упаковок, які знаходились у 3 картонних коробках;
-желатин, свинячий, у вигляді порошку, що використовуються в харчовій промисловості, виду «GELATINE» торговельної марки «TROBAS», розфасований у паперові мішки виробника масою по 25кг. кожна, країна виробництва-Нідерланди, загальною кількістю 5 упаковок;
-тваринний протеїн (білок), свинячий, в сухому порошкоподібному стані, з вмістом білкм ' не менше ніж 90%, що використовуються в харчовій промисловості, торговельної марки «SCAN pro», розфасований у поліетиленові мішки виробника масою по 20 кг кожна, країна виробництва - Данія, загальною кількістю 6 упаковок;
-добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина , загальною кількістю 15 упаковок;
-перець чорний, неподрібнений, країна виробництва - не відома, розфасовано у 2 поліетиленові мішки, загальною вагою 19,25 кг.
Загальна кількість виявлених продуктів харчування становить - 32 упаковки та 19,25кг.
Вказаний товар переміщувався в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, однак не є товаром, який заборонений або обмежений до переміщення через митний кордон України, у зв'язку із чим його слід повернути особі, що притягується до адміністративної відповідальності, після проведення митного оформлення або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.
При прийнятті вказаного рішення, суддя звертає увагу на Рішення Конституційного Суду України від 21.07.2021 року (справа № 3-261/2019(5915/19), яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі положення абзацу другогостатті 471 Митного кодексу України, а саме «а у разі, якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів».
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 21.07.2021 року (справа № 3-261/2019(5915/19) визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), окремі положення абзацу другогостатті 471 Митного кодексу України, а саме «а у разі, якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів». Зазначені положення втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 21.01.2022 року.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне в силу закону застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, без конфіскації товару.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 366, 378, 471 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Вилучений товар, згідно протоколу про порушення митних правил №0232/30500/20 від 11.02.2020, а саме:
-оболонки штучні (для ковбасних виробів) із целюлозних матеріалів, розфасовані у поліетиленові упаковки виробника по 1500м. (2 упаковки) та 1200м. (4упаковки), торговельної марки «Visko Теерак», країна виробництва - Фінляндія, загальною кількістю 6 упаковок, які знаходились у 3 картонних коробках;
-желатин, свинячий, у вигляді порошку, що використовуються в харчовій промисловості, виду «GELATINE» торговельної марки «TROBAS», розфасований у паперові мішки виробника масою по 25кг. кожна, країна виробництва-Нідерланди, загальною кількістю 5 упаковок;
-тваринний протеїн (білок), свинячий, в сухому порошкоподібному стані, з вмістом білкм ' не менше ніж 90%, що використовуються в харчовій промисловості, торговельної марки «SCAN pro», розфасований у поліетиленові мішки виробника масою по 20 кг кожна, країна виробництва - Данія, загальною кількістю 6 упаковок;
-добавка харчова комплексна, розфасовано у поліетиленові упаковки виробника масою по 1 кг кожна, торговельної марки «RAPS», країна виробництва - Німеччина , загальною кількістю 15 упаковок;
-перець чорний, неподрібнений, країна виробництва - не відома, розфасовано у 2 поліетиленові мішки, загальною вагою 19,25 кг.
повернути ОСОБА_1 , або його представнику за довіреністю для належного митного оформлення або зворотного вивезення за межі України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496, 20 грн.
Запропонувати ОСОБА_1 , добровільно в 15-денний строк після вручення копії постанови сплатити штраф.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя К.С. Дегтяренко