Рішення від 25.05.2022 по справі 539/426/22

Справа № 539/426/22

Провадження № 2-а/539/38/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року м. Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Даценко В.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до старшого державного інспектору відділу провадження системи автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Колєснік Наталії Геннадіївни та Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа головний державний виконавець Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Поліщук Володимир Олександрович про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в Лубенський міськрайонний суд Полтавської області з вищевказаним позовом, в якому вказав, що постановою відповідача старшого державного інспектору відділу провадження системи автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Колєснік Н.Г. серія ВМ № 00000309 від 18.10.2021 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до оскаржуваної постанови 14.10.2021 р. о 13 год. 14 хв. за адресою М-22 км 74+810, Полтавська обл. відповідальною особою було допущено рух транспортного засобу DAF СF 85.410 днз НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених п. 22.5 ПДР України: загальної маси ТЗ на 18.8% (12.803 т), навантаження на одиночну вісь ТЗ на 17,8% (4.435т.) навантаження на строєні осі ТЗ на 15.3% (8.206 т).

З такою постановою позивач не погоджується, вважає її незаконною, необґрунтованою та такою, що постановлена без встановлення і надання належних та допустимих доказів вчинення правопорушення, не врахування всіх фактичних обставин справи, застосування адміністративного стягнення за відсутності належних доказів його протиправної дії чи бездіяльності.

Позивач стверджує, що не є суб'єктом даного адміністративного правопорушення, так як він є власником сідлового тягача з спеціалізованим напівпричепом, натомість з договору оренди та товарно-транспортної накладної вбачається, що 14.10.2021 сідловий тягач DAF СF 85.410 днз НОМЕР_1 , з напівпричепом DONBUR PM39 днз НОМЕР_2 рухався завантаженим по автомобільній дорозі під керування водія перевізника ТОВ «БУДОПТ» ОСОБА_2 та не перебував в його розпорядженні.

Згідно з договором найму (оренди) транспортних засобів від 10.06.2021 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "БУДОПТ" (наймач) та ОСОБА_1 (наймодавець), останній передав в оренду транспортний засіб спеціалізований вантажний сідловий тягач марки DAF CF 85.410, ДНЗ НОМЕР_3 , строком на три роки, тобто до 10.06.2024 року.

Відповідно до розділу 1 п.п. 1.1, 1.2 договору найму (оренди) транспортного засобу від 10.06.2021 наймодавець передає, а наймач приймає в тимчасове платне користування даний транспортний засіб; за домовленістю сторін зазначений транспортний засіб може використовуватися наймачем при здійсненні виробничої діяльності (перевезення вантажу); передбачено інші права сторін.

Відповідно до товарно-транспортної накладної від 14.10.2021 року, транспортний засіб DAF CF 85.410, ДНЗ НОМЕР_3 з спеціалізованим причіпом марки DONBUR РМ39 ДНЗ НОМЕР_2 , який використовується на правах оренди TOB "БУДОПТ", 14.10.2021 рухався під керуванням працівника вказаного підприємства водія ОСОБА_2 з вантажем гран відсівом 0,5 мм., насипом, загальна вага з вантажем (маса брутто)- 32,500 т., перевозячи вантаж від TOB «ДІОРИТ» м.Горішні Плавні Полтавської області.

Позивач стверджує, що відповідно до чинного законодавства обов'язок внесення відомостей про належного користувача до ЄДРТЗ покладається на представника юридичної особи користувача. Таким чином, перевізник, якому він передав в оренду транспортний засіб, зобов1язаний був внести відомості до ЄДРТЗ щодо належного користувача. Невиконання ним цього обов'язку не є підставою для притягнення власника тз до адміністративної відповідальності.

Крім того, оскаржувана постанова не відповідає вимогам Інструкції з оформлення уповноваженими посадовим особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі та Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2019, а саме постанова не містить смуги руху, напрямку руху, інформації про напівпричеп, категорію, тип, масу транспортного засобу та іншу інформацію.

На підставі вищевикладеного, позивач прохає суд визнати протиправною та скасувати вищевказану постанову ВМ № 00000309 від 18.10.2021, закрити провадження по справі та стягнути на його користь судові витрати.

Ухвалою судді від 01.02.2022 було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу подати відзив на позов.

Разом з тим, відповідач у визначений в ухвалі про відкриття провадження у справі строк відзиву щодо позову до суду не направив.

Дослідивши матеріали та докази по справі, суд приходить до висновку, що в позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Оскаржуваною постановою серія ВМ № 00000309 від 18.10.2021 позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП за таких обставин: 14.10.2021 р. о 13 год. 14 хв. за адресою М-22 км 74+810, Полтавська обл. відповідальною особою було допущено рух транспортного засобу DAF СF 85.410 днз НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених п. 22.5 ПДР України: загальної маси ТЗ на 18.8% (12.803 т), навантаження на одиночну вісь ТЗ на 17,8% (4.435т.) навантаження на строєні осі ТЗ на 15.3% (8.206 т).

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачене адміністративну відповідальність.

Частиною 2 статті 132-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами; у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Тобто за ч.1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, несе відповідальна особа (особа за якою зареєстровано транспортний засіб) або належний користувач транспортного засобу, який внесений до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Судом встановлено, що згідно договору найму (оренди) транспортного засобу від 10.06.2021, укладеного між позивачем та ТОВ «БУДОПТ», останній є належним користувачем транспортного засобу DAF СF 85.410 днз НОМЕР_1 .

Договір укладено з дотриманням вимог ЦК України щодо нотаріального посвідчення (ст.799 ЦК України).

Таким чином, судом встановлено, що в день вчинення правопорушення, 14.10.2021 р., автомобіль не використовувався позивачем, а перебував у користуванні TOB «БУДОПТ».

У справі відсутні відомості щодо внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів відомостей про належного користувача транспортного засобу.

Однак, суд виходить з наступного.

Процедура внесення до Єдиного державного реєстру транспортних засобів відомостей про належного користувача транспортного засобу регулюється Порядком внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2018 року №1197 (далі - Порядок №1197).

Згідно з п.п.3 п.2 Порядку №1197 належний користувач - фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи - лізингоодержувача (особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи - лізингоодержувача) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру, відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Відповідно до п.п.2 п.3 вищезазначеного Порядку, підставою внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, є: визначення керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, свого працівника належним користувачем.

Згідно з п.24 Порядку №1197 внесення до Реєстру відомостей про належного користувача - працівника, визначеного керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, здійснюється у сервісному центрі МВС за заявою уповноваженого в установленому законодавством порядку представника юридичної особи або належного користувача.

Отже, обов'язок внесення відомостей про належного користувача до Єдиного державного реєстру транспортних засобів покладається на представника юридичної особи користувача.

Відповідно до норм наведеного підзаконного акту виконання таких дій не залежить від волевиявлення позивача, а тому суд не вбачає можливим покладання адміністративної відповідальності за інкриміноване правопорушення на позивача.

Згідно ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судові витрати, що складаються з судового збору у розмірі 496 грн. 20 коп. (а.с.1) та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн. (24-29).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , судові витрати підлягають стягненню з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243-246, 250, 286 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до старшого державного інспектору відділу провадження системи автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Колєснік Наталії Геннадіївни (службова адреса м. Київ, проспект Перемоги, 14, код 39816845) та Державної служби України з безпеки на транспорті (юридична адреса м. Київ, проспект Перемоги, 14, код 39816845), третя особа головний державний виконавець Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Поліщук Володимир Олександрович (службова адреса м. Лубни, вул. Я.Мудрого, 17/1 Полтавської області) про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову серії ВМ № 00000309 від 18.10.2021, винесену старшим державним інспектором відділу провадження системи автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Колєснік Наталією Геннадіївною про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 132-1 КУпАП та закрити провадження по справі.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 496 грн. 20 коп. судового збору та 2000 грн за надання професійної правничої допомоги.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Лубенського міськрайонного суду В.М.Даценко