Постанова від 26.05.2022 по справі 260/5938/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2022 рокуЛьвівСправа № 260/5938/21 пров. № А/857/6729/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 березня 2022 року, ухвалене суддею Іванчулинець Д.В. у м. Ужгороді за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі № 260/5938/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення суми вказаної у довідці Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань» (№ 9) від 27.09.2021 року № 12/8/1893;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення від суми вказаної у довідці Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань» (№ 9) від 27.09.2021 року № 12/8/1893.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 березня 2022 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань (№ 9)» від 27.09.2021 року № 12/8/1893.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, на підставі довідки Державної установи «Закарпатська установа виконання покарань (№ 9)» від 27.09.2021 року № 12/8/1893, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати у розмірі 908,00 грн.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, є неправомірною, оскільки, перерахунок пенсії військовослужбовцю здійснюється на підставі виданої державним органом довідки і інформація зазначена в довідці вважається достовірною. Водночас, вимога про перерахунок пенсії виходячи із 90% грошового забезпечення вказаного у довідці є передчасною, оскільки відповідач не порушив це право позивача, так як ще не здійснив перерахунок пенсії.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, який просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає те, що діяв, виключно, в межах чинного законодавства України, оскільки, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, виходив із того, що для перерахунку пенсії враховуються посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Тому відповідач цілком законно не врахував для перерахунку пенсії позивачу додаткові види грошового забезпечення.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області, як особа звільнена з військової служби з посади начальника Державного департаменту України з питань виконання покарань у Закарпатській області - начальника Ужгородського слідчого ізолятору та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27.09.2021 року, Державна установа «Закарпатська установа виконання покарань (№9) видала довідку № 12/8/1893, згідно з якою грошове забезпечення позивача складається з наступних складових:

- посадовий оклад - 8880.00 грн.;

- оклад за військове звання - 1480.00 грн.;

- оклад за вислугу років 50% від посадового окладу та окладу за військове звання - 5180,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 7770,00 грн.;

- надбавка за таємність (15%) - 1332,0 грн;

- премія (100%) - 8880,00 грн.

Вказану довідку 30.09.2021 року позивач направив відповідачу, на що відповідач, листом № 5227-5163/П-02/8-0700/21, повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України не приймав.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Тобто, з 05.03.2019 року у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічний правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Зважаючи на те, що 27.09.2021 року Державна установа «Закарпатська установа виконання покарань (№9) видала довідку № 12/8/1893 про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 року, до якої увійшли додаткові види грошового забезпечення, то відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці, однак протиправно його не здійснив.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Зважаючи на те, що право позивача на перерахунок пенсії виникло з 05.03.2019 року, то перерахунок пенсії необхідно провести з 01.04.2019 року.

Що стосується перерахунку пенсії, виходячи із 90% сум вказаних у довідці, то апеляційний суд зазначає, що питання відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії є похідним та має вирішуватися після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Апеляційний суд встановив право позивача на перерахунок пенсії, однак відповідач ще не ухвалив рішення про перерахунок пенсії на виконання судового рішення, тому відсутні підстави вважати, що право позивача у зазначеній частині, при здійсненні перерахунку пенсії, буде порушене.

Апеляційний суд зауважує, що судовому захисту підлягає, зокрема, порушене права особи, а не таке, що можливо/ймовірно буде порушено у майбутньому, а тому суд першої інстанції вірно відмовив у задоволенні позовних вимог про визнання дій відповідача, щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення від суми вказаної у довідці, протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення від суми вказаної у довідці, як передчасних.

Отже, суд першої інстанції вірно задовольнив позов частково, щодо перерахунку пенсії на підставі довідки.

Крім того, апеляційний суд погоджується із думкою суду першої інстанції щодо відсутності підстав для застосування до спірних правовідносин шестимісячного строку звернення до суду, оскільки, відповідно до частини 3 статті 51 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 березня 2022 року в справі № 260/5938/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Н. В. Бруновська

Р. М. Шавель

Постанова складена 26.05.2022 року