Постанова від 26.05.2022 по справі 300/4905/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/4905/21 пров. № А/857/5876/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано - Франківського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року, ухвалене суддею Микитин Н.М. у м. Івано - Франківську за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі № 300/4905/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року, виходячи з розрахунку 70% від грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, виходячи із розрахунку 90 % від грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що після перерахунку пенсії, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року у справі № 300/3018/20, пенсія позивача не зменшилась, а тому немає підстав для задоволення позовних вимог.

Не погодившись із цим рішенням суду, його оскаржив позивач, подавши апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким позов задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач зазначає те, що суд першої інстанції зробив необґрунтований висновок про відмову у задоволенні позову, оскільки не звернув увагу на те, що відповідач, після перерахунку пенсії, на виконання судового рішення, порушив його право на більший розмір пенсії, яка обраховується виходячи із 90% сум грошового забезпечення, які вказані у новій довідці.

Позиція відповідача зводиться до того, що, на думку відповідача, він діяв, виключно, в межах чинного законодавства України, оскільки, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року, виходячи із 70 % грошового забезпечення, керувався чинною на цю дату нормою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач зауважив, що перерахунок пенсії позивача здійснив на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 року у справі № 300/3018/20, яке не містило зобов'язань щодо відсоткового значення для перерахунку пенсії позивача.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 05.01.2003 року отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому, пенсія позивачу нарахована із розрахунку 90% сум грошового забезпечення військовослужбовця на відповідній посаді.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі № 300/3018/20, яке набрало законної сили 22.02.2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 року, наданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом, з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше проведених платежів.

На виконання цього рішення, відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року, зменшивши відсотковий розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

09.08.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення.

За результатами розгляду заяви, відповідач, листом № 7085-6618/П-02/8-0900/21 від 03.09.2021 року, повідомив позивача, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі № 300/3018/20 провів перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 70% суми грошового забезпечення, застосувавши діючу на час проведення перерахунку пенсії, норму статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Не погодившись з такою поведінкою відповідача позивач звернувся в суд із цим позовом.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Апеляційний суд встановив те, що позивачу пенсія призначена 05.01.2003 року, у розмірі 90 % грошового забезпечення.

У подальшому, стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин вказана вище стаття передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, апеляційний суд вважає, що застосування 70 відсоткового показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що такий застосовується під час призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і тому, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04 лютого 2019 року, ухваленому за результатами розгляду справи № 240/5401/18, яке було залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Отже, для перерахунку пенсії позивача, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість, відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Таким чином, відповідач, при перерахунку пенсії позивача, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі № 300/3018/20, у якому не вирішувалося питання про відсотковий розмір пенсії позивача, неправомірно, самостійно, зменшив відсоткове значення розміру пенсії до грошового утримання з 90 відсотків до 70 відсотків.

Натомість, суд першої інстанції не захистив порушене право позивача на належний розмір пенсійного забезпечення, зробивши висновок про те, що розмір пенсії позивача, внаслідок перерахунку, не зменшився, який не має правового значення для даної справи, оскільки, спірним є відсоток грошового забезпечення, який застосовується при перерахунку пенсії, а не розмір пенсії після перерахунку.

Вказане є підставою для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року, виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, з 01.04.2019 року, виходячи із 90 % грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії.

За наведених обставин, рішення суду першої інстанції необхідно скасувати та задовольнити адміністративний позов.

Згідно із частиною 1 статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги підставними та такими, що спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржене рішення суду першої інстанції скасувати.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року в справі № 300/4905/21 скасувати та прийняти постанову, якою адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, виходячи з розрахунку 70% суми грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019 року, виходячи із розрахунку 90 % суми грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Н. В. Бруновська

Р. М. Шавель

Постанова складена 26.05.2022 року