26 травня 2022 року Справа № 160/19191/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин (адреса: 50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Молодіжна, 1, ЄДРПОУ: 40714755), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальне підприємство «Парковка та Реклама» Криворізької міської ради (адреса: 50057, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Майдан Праці, буд. 1; ЄДРПОУ: 34811376) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 жовтня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, засобами поштового зв'язку, надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальне підприємство «Парковка та Реклама» Криворізької міської ради, підписана позивачем та представником позивача адвокатом Морозовим Вадимом Юрійовичем, в якій позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради (ЄДРПОУ 40714755) неправомірною, яка полягає в ненаданні дозволу ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на розміщення тимчасової споруди;
- зобов'язати надати дозвіл на розміщення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 біля зупинки «Схід» у Тернівському районі Кривого рогу (поруч є магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
В обґрунтування позову представник позивача адвокат Морозов В.Ю. зазначає, що 14.06.2021 року між ним та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір з надання юридичних послуг, предметом договору є надання юридичних послуг з оформлення документів на встановлення малої архітектурної форми для подальшого здійснення підприємницької діяльності. Так, створення Тимчасової споруди слугувала б центром для надання послуг громадянам у сфері з продажу населенню квітів. Встановлення Тимчасової споруди обрано ФОП ОСОБА_1 за адресою: Зупинка «Схід» по вулиці Короленка у Тернівському районі м. Кривого Рогу (поруч магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 »). 18.06.2021 року здійснено адвокатський запит до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради щодо надання дозволу на розміщення Тимчасової споруди та укладення договору оренди земельної ділянки під спорудою. У відповіді від 22.06.2021 року № 17/02-08/1812 на адвокатський запит зазначалося про розбіжності (суперечності) між нормативно-правовими актами у сферах містобудування та земельних відносин, а саме: неврегульованість питань землекористування при встановленні й використанні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, відсутність передбачуваного механізму сплати власниками тимчасових споруд за користування земельною ділянкою до місцевих бюджетів, Криворізькою міською радою ухвалено рішення- регуляторний акт від 26.05.2021 № 505 «Про користування елементами благоустрою та їх частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на територіях адміністративних районів м. Кривого Рогу». 05.07.2021 року ОСОБА_2 повторно звернувся з адвокатським запитом до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради щодо можливості оренди земельної ділянки та розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. Крім того, 27.07.2021 року вх. № 618821-2021 ФОП ОСОБА_1 подано до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради заяву з проханням визначити можливість облаштування елемента благоустрою для розміщення стаціонарної тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності з торгівлі з квітами. Відповіддю від 10.08.2021 року № 17/02-08/2397 відповідач відмовив у розміщенні тимчасової споруди, у зв'язку з порушенням вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатації стану». З огляду на викладене, представник позивача вважає дії Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради про відмову у наданні дозволу на розміщення тимчасової споруди протиправними, оскільки саме відповідач має повноваження приймати рішення про встановлення об'єктів, якщо такі належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 160/19191/21 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2021 року вказана позовна заява була залишена без руху та цією ухвалою було запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви.
11 січня 2022 року, до суду від позивача надійшов уточнений позов (разом з примірниками уточненого позову для відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору) та квитанція про сплату судового збору.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), в порядку ч.5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
22 лютого 2022 року до суду, засобами поштового зв'язку, від представника Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин надійшов Відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до п. 2.1 Положення (про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності та її частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території адміністративних районів м. Кривого Рогу, затвердженим рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 505) ОСОБА_1 через Центр адміністративних послуг «Віза» виконкому Криворізької міської ради звернулася до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради із заявою від 27.07.2021 № 618821-2021 щодо визначення можливості облаштування елемента благоустрою під розміщення стаціонарної тимчасової споруди для здійснення господарської діяльності з продажу квітів, за адресою: м. Кривий Ріг, Тернівський район, зупинка «Схід». Згідно з вимогами п.2.2 Положення з метою встановлення можливості тимчасового користування елементами благоустрою для розміщення стаціонарної тимчасової споруди й недопущення порушень Правил благоустрою в м. Кривому Розі, затверджених відповідним рішенням міської ради, прав та законних інтересів третіх осіб звернення ОСОБА_1 департаментом було направлено для розгляду КП «Парковка та реклама» Криворізької міської ради. Розглянувши звернення ОСОБА_1 , виконавець надав відповідь, що згідно п. 3.7 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди». Вимоги до експлуатації стану» забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення: ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування, на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків). У зв'язку з тим, що стаціонарну тимчасову споруду планується розміщувати на зупинці «Схід», поблизу до перехрещень вулиць, що заборонено вимогами ДСТУ 3587-97, облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди на зазначеному в заяві місці не має можливості. Крім того, 16.08.2021 року виконкомом міської ради ухвалено рішення № 384 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 21.07.2021 № 370 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 14.03.2018 № 122 «Про реформування адміністративних, інших публічних послуг у органах місцевого самоврядування м. Кривого Рогу» стосовно призупинення прийому документів за послугами, передбаченими підпунктом 1.1. Отже, проти позову ФОП ОСОБА_1 заперечують в повному обсязі, вважають позовні вимоги передчасними, безпідставними та необґрунтованими.
17 березня 2022 року до суду, засобами поштового зв'язку, від третьої особи директора КП «Парковка та реклама» КМР надійшли письмові пояснення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі. При цьому, зазначив, що розглянувши заяву позивача було встановлено, що стаціонарну тимчасову споруду заявник планує розміщувати на зупинці «Схід», поблизу від перехрещення вулиць, що забороняється вимогами п. 3.7 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану». У зв'язку з чим, облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди на зазначеному в заяві місці неможливо. Згідно п. 2.6 Положення підставою для відмови в можливості облаштування місця для розміщення тимчасової споруди можуть бути обмеження, установленні чинним законодавством України, нормативно-правовими актами та містобудівною документацією на місцевому рівні. Розміщення тимчасової споруди та елементів благоустрою комунальної власності без дотримання порядку та процедури, визначених Положенням є порушенням вимог чинного законодавства України та регуляторного акту органу місцевого самоврядування. Зауважив, позивачем не надано доказів які б спростовували висновок третьої особи щодо неможливості розташування тимчасової споруди на місці бажаного розміщення, зазначеного на мапі. Таким чином, відповідачем дотриманні вимоги чинного законодавства України і регуляторного акта органу місцевого самоврядування щодо розміщення тимчасових споруд на елементах благоустрою комунальної власності.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року витребувано від Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин: належним чином завірені копії Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності та їх частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на територіях адміністративних районів м. Кривого Рогу, затвердженим рішенням Криворізької міської ради від 26 травня 2021 року № 505 (зазначити відповідне чинне Положення на момент звернення позивача із заявою від 27.07.2021 року та надати його); рішення від 16.08.2021 року № 384 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 21.07.2021 № 370 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 14.04.2018 № 122 «Про реформування адміністративних, інших публічних послуг у органах місцевого самоврядування м. Кривого Рогу» ( в тому числі, рішення № 370, № 122).
Цією ж ухвалою, витребувано від Комунального підприємства «Парковка та Реклама» Криворізької міської ради: належним чином завірені письмові докази (копії документів), якими зафіксовано заборону розміщення стаціонарної тимчасової споруди за спірною адресою (м. Кривий Ріг, Тернівський район, зупинка «Схід», поруч з магазином «Твістер»).
10 травня 2022 року до суду, засобами поштового зв'язку, від Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин на виконання вимог ухвали суду від 21 березня 2022 року надійшли копії витребуваних судом письмових доказів (документи).
24 травня 2022 року до суду, засобами поштового зв'язку, від Комунального підприємства «Парковка та Реклама» Криворізької міської ради на виконання вимог ухвали суду від 21 березня 2022 року також надійшли копії витребуваних судом письмових доказів (документи).
Відповідно до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.07.2019, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 22.07.2019 за № 2 227 000 0000 074207 зареєстрована підприємцем, і має такі види діяльності: 47.76 роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах.
З матеріалів справи судом встановлено, що 27 липня 2021 року вх. № 618821-2021 позивач звернулась до Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин із заявою, в якій просила визначити можливість облаштування елемента благоустрою для розміщення стаціонарної тимчасової споруди для здійснення господарської діяльності з торгівлі квітами, розташованої за адресою: м. Кривий Ріг, зупинка «Схід» у Тернівському районі Кривого Рогу, поруч є магазин «Твістер», площею 30 кв.м відповідно до Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності та їх частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на територіях адміністративних районів м. Кривого Рогу, затвердженого рішенням міської ради від 08 квітня 2021 року.
Листом Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради № 17/02-08/2307 від 10.08.2021 «щодо розміщення тимчасової споруди» розглянувши заяву, виконавець повідомив, що згідно п. 3.7 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» забороняється розміщувати споруди торгівельно-побутового призначення: ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів; ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування; на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків). У зв'язку з тим, що стаціонарну тимчасову споруду планується розміщувати на зупинці «Схід», поблизу до перехрещень вулиць, що заборонено вимогами ДСТУ 3587-97, облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди на зазначеному в заяві місці не має можливості.
На думку позивача вказаним рішенням порушено її право отримання дозволу на розміщення тимчасової споруди.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно з частиною п'ятою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За приписами статті 25 цього Закону сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно ч.1 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
В розумінні Закону України "Про благоустрій населених пунктів" територія - це сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.
За змістом статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою. Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до частин другої, третьої та четвертої статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
26 травня 2021 року Криворізькою міською радою на VІІІ сесії VІІІ скликання прийнято рішення № 505 «Про користування елементами благоустрою та їх частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на територіях адміністративних районів м. Кривого Рогу», яким пунктом 1 затверджено Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності та їх частинами при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на територіях адміністративних районів м. Кривого Рогу (надалі Положення).
Пунктом 3.1 вищевказаного рішення міської ради, установлено, що розміщення: тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на земельних ділянках, що перебувають у власності або в користуванні фізичних чи юридичних осіб, здійснюється за рішенням міської ради за наявності паспорта прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктами 1.3.1, 1.3.2. Положення, затвердженого рішенням Криворізької міської ради № 505 від 26.05.2021 року, передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Стаціонарна тимчасова споруда- споруда, що має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв. м.
У відповідності до пункту 2.1. Положення замовники через Центр адміністративних послуг «Віза» виконкому Криворізької міської ради звертаються із заявою (додаток 1) до департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради щодо визначення місця для розміщення СТС або ПТС із зазначеням: 2.1.1 місця бажаного розміщення СТС або ПТС на мапі; 2.1.2 типу (виду) СТС або ПТС; 2.1.3 виду діяльності.
Виконавець звертається до Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, відділів, управлінь, інших виконавчих органів міської ради, районних у місті рад з метою збору інформації для перевірки місця розташування на предмет можливості розміщення в перспективі з урахуванням обмежень, визначених нормативними документами, та надає результати до Департаменту протягом десяти робочих днів (пункт 2.3 Положеня).
Згідно пунктів 2.5, 2.6 Положення, Департамент протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення надає через Центр «Віза» аргументовану відповідь Замовнику щодо можливості/неможливості облаштування місця для розміщення СТС або ПТС, що залежить від позитивного вирішення питань балансового обліку елемента благоустрою та розробки необхідної документації в подальшому. Підставою для відмови в можливості облаштування місця для розміщення ТС можуть бути обмеження, установлені чинним законодавством України, нормативно-правовими актами та містобудівною документацією на місцевому рівні.
Таким чином з огляду на вищевикладене, питання розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності здійснюється департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради.
Судом встановлено, що позивач 27.07.2021 року вх. № 618821-2021 через центр адміністративних послуг «Віза» подала заяву до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради, в якій просила визначити можливість облаштування елемента благоустрою для розміщення стаціонарної тимчасової споруди площею 30 кв. м, розташованої м. Кривий Ріг, зупинка «Схід» у Тернівському районі Кривого Рогу, поруч є магазин «Твістер» для здійснення господарської діяльності, а саме торгівлі квітами.
У вищевказаній заяві позивач зазначив тип (вид) тимчасової споруди (стаціонарна); вид діяльності (торгівля квітами). Також до заяви додано копію мапи із зазначенням бажаного місця розміщення стаціонарної тимчасової споруди. Вказане відповідає пунктам 2.1, 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 Положення.
Як вбачається з копії рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 370 від 21.07.2021 року «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 14.03.2018 № 122 «Про реформування адміністративних, інших публічних послуг у органах місцевого самоврядування м. Кривого Рогу», вирішено доповнити інформаційні та технологічні картки адміністративних, інших публічних послуг, що надаються через Центр адміністративних послуг «Віза» виконкому Криворізької міської ради, а саме: пункт 1.1. департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради спільно з Комунальним підприємством «Парковка та реклама» Криворізької міської ради інформаційними та технологічними картками публічних послуг №№ 29-33 (додатки 1-5).
Так, в пунктах 4-7 технологічної картки публічної послуги № 29 «надання інформації щодо можливості/неможливості облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності» зазначається, що розгляд вхідного пакета, передача вхідного пакета документів Департаментом на розгляд виконавцю, відповідальному за реалізацію процедур, установлених Положенням здійснюється відповідальним працівником Департамента. При цьому, опрацювання вхідного пакета документів виконавцем та надання результатів до Департаменту покладається на відповідального працівника КП «Парковка та реклама» КМР. Надає відповідь заявнику відповідальний працівник Департамента.
Опрацювавши звернення позивача, 10.08.2021 року вих. № 17/02-08/2307 Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради листом «щодо розміщення тимчасової споруди» повідомив заявника, що виконавець повідомив, що згідно п. 3.7 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» забороняється розміщувати споруди торгівельно-побутового призначення: ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів; ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування; на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків). У зв'язку з тим, що стаціонарну тимчасову споруду планується розміщувати на зупинці «Схід», поблизу до перехрещень вулиць, що заборонено вимогами ДСТУ 3587-97, облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди на зазначеному в заяві місці не має можливості.
Аналогічну відмову щодо неможливості розміщення тимчасової стаціонарної споруди ОСОБА_1 , викладено в листі КП «Парковка та реклама» № 0508-19 від 05.08.2021 року, доданого до письмових пояснень третьої особи, які надійшли до суду 17.03.2022 року.
Так, згідно висновків за результатами обстеження, проведеним КП «Парковка та реклама» 06.08.2021 року, розміщення тимчасової споруди на місці вказаному заявником ОСОБА_1 неможливо, так як відстань від ТС до перехрещень вулиць Короленко та Вартаняна становить менше ніж 50 м, відстань до пішоходного переходу - 5 м, що є порушенням п. 3.7 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», яким заборонено розміщення споруд торгівельного призначення ближче ніж 50 м до перехрещення та пішохідних переходів.
Вказане відображається у Схемі можливого облаштування елементу благоустрою для розміщення тимчасової споруди на зупинці «Схід» у Тернівському районі м. Кривого Рогу, за підписами начальника відділу з моніторингу благоустрою Руслана Вегера та інженера відділу з моніторингу благоустрою Оксани Каплун, що є належним та допустимим доказом в розумінні ст. 73-74 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 2.6 Положення визначено, що підставою для відмови в можливості облаштування місця для розміщення ТС можуть бути обмеження, установленні чинним законодавством України, нормативно-правовими актами та містобудівною документацією на місцевому рівні.
За таких обставин, суд вважає, що третьою особою дійсно встановлено наявність порушень законодавства про благоустрій у зазначеному порядку (облаштування елемента благоустрою для розміщення тимчасової споруди за спірною адресою визначеною позивачем в заяві від 27.07.2021 року), а тому відповідач правомірно повідомив ОСОБА_1 про неможливість встановлення розміщення тимчасової споруди на зазначеному в заяві місці.
Крім того, з матеріалів справи видно, що рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради № 384 від 16.08.2021 року, «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 21.07.2021 № 370» «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 14.03.2018 № 122 «Про реформування адміністративних, інших публічних послуг у органах місцевого самоврядування м. Кривого Рогу» було призупинено дії підпункту 1.1. (визначає механізм послуг, зокрема надання інформації щодо можливості/неможливості облаштування елементами благоустрою для розміщення ТС для здійснення підприємницької діяльності), що носять тимчасовий характер (призупинено).
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, правомірність відмови, що викладена в листі від 10.08.2021 року, № 17/02-08/2307 перед судом доведена.
Решта доводів учасників справи висновків суду по суті спору не спростовують.
При цьому судом враховано, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
За наведених обставин у сукупності, суд дійшов висновку, що доводи позивача в обґрунтування позовних вимог не знайшли свого підтвердження та спростовані матеріалами справи, а відтак позовна заява задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами розгляду даної справи, не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Виконкому Криворізької міської ради Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин (адреса: 50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Молодіжна, 1, ЄДРПОУ: 40714755), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальне підприємство «Парковка та Реклама» Криворізької міської ради (адреса: 50057, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Майдан Праці, буд. 1; ЄДРПОУ: 34811376) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко