Рішення від 10.01.2022 по справі 160/18843/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2022 року Справа № 160/18843/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2021 року Приватне акціонерне товариство "ЮЖКОКС" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області форми “ПС” № 0058520902 від 28.04.2021 як таке, що є необґрунтованим, прийняте без достатніх підстав, а також таке, що не відповідає вимогам чинного в Україні законодавства.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0058520902 від 28.04.2021 року, яким застосовано до позивача штрафну санкцію за порушення п.п.230.1.2 ст.230 Податкового кодексу України, є протиправним та підлягає скасуванню. Вказує, що фактична перевірка проведена за відсутністю законних підстав, оскільки нормами ст.80 Податкового кодексу України не передбачено обов'язкову реєстрацію резервуарів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. У наказі про призначення перевірки не вказані підстави проведення перевірки та не зазначена інформація про отримання відомостей про здійснення платником податку порушення податкового законодавства. Вказує, що на момент фактичної перевірки акцизного складу ПрАТ “ЮЖКОКС” 8 (вісім) резервуарів (сховищ) з бензолом кам'яновугільним сирим, які підприємство використовує виключно для власних потреб, були обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та на 5 (п'ять) резервуарів (сховищ) здійснена реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що не заперечується в акті перевірки № 1161/04-36-09-02/05393079 від 05.04.2021 року. Проте норми п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України передбачають нарахування штрафної санкції, зокрема за відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівноміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі. Вказує, що три резервуари були введені в експлуатацію лише 05.03.2021 року та не були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі через карантинні обмеження та встановлення на підприємстві дистанційної роботи. Вважає, що в акті перевірки відповідачем не доведено вчинення позивачем певних дій або допущення бездіяльності, за які передбачена відповідальність, що позивач діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем 24.11.2021 року надано до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, таким чином, твердження позивача про протиправність призначення перевірки є хибними. Перевіркою встановлено, що ПрАТ “Южкокс” на акцизному складі (уніфікований номер 1007172), що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. В'ячеслава Чорновола, буд.1, введено в експлуатацію резервуари зберігання пального, що обладнані не зареєстрованими в Реєстрі рівнемірами-лічильниками у кількості 3 шт., чим порушено п.п.230.1.2 ст.230 Податкового кодексу України. У зв'язку з виявленим порушенням до позивача застосовані штрафні санкції, згідно спірного податкового повідомлення-рішення № 0058520902 від 28.04.2021 року.

17.12.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій вказано про порушення відповідачем процесуальних норм в частині своєчасності надання відзиву на позов, а також невідповідність відзиву нормам ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України. Також наведено доводи, аналогічні доводам позовної заяви.

22.12.2021 року відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких наведено доводи, аналогічні доводам відзиву на позов.

У зв'язку з перебуванням головуючого суді у період з 13.12.2021 року по 24.12.2021 року, розгляд справи здійснено 25.12.2021 року.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Приватне акціонерне товариство "ЮЖКОКС" (ІК в ЄДРПОУ 05393079) зареєстровано 25.12.1995 року у встановленому законом порядку, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

ПрАТ “Южкокс” отримано наступні ліцензії на право зберігання пального від 19.07.2019 р. № 04030414201900022 з терміном дії з 19.07.2019 р. по 19.07.2024 р., на право виробництва пального від 01.07.2019 р. № 990114201900011 з терміном дії з 01.07.2019 р. по 01.07.2024 р. та на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі від 01.07.2019 р. № 990514201900033 з терміном дії з 01.07.2019 р. по 01.07.2024 р.

Судом встановлено, що 24.03.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказу № 1418-п від 23.03.2021 року проведено фактичну перевірку акцизного складу ПрАТ “Южкокс” за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. В'ячеслава Чорновола, буд.1, за наслідком якої складено акт № 1161/04-36-09-02/05393079 від 05.04.2021 року.

Згідно вказаного акта, перевіркою встановлено: на акцизному складі № 1007172 знаходяться резервуари з сирим бензолом. Згідно довідки про розпорядника акцизного складу пального, введені в експлуатацію 5 резервуарів, які обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Фактично введено 8 резервуарів, які також обладнані приладами обліку пального. Встановлено, що 3 резервуари не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників, чим порушено п.п.230.1.2 ст.230 Податкового кодексу України.

На підставі акта № 1161/04-36-09-02/05393079 від 05.04.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0058520902 від 28.104.2021 року, яким до ПрАТ “Южкокс” застосовано штрафну санкцію у розмірі 60000,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення № 0058520902 від 28.104.2021 року оскаржено в адміністративному порядку, та рішенням Державної податкової служби України № 20864/6/99-00-06-03-01-06 від 13.09.2021 року залишено без змін.

Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку про наступне.

Згідно з підпунктами 19-1.1.14, 19-1.1.16, 19-1.1.17 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують зокрема такі функції: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Пунктом 80.1 статті 80 Податкового кодексу України визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (підпункт 80.2.5 статті 80 Податкового кодексу України).

ПрАТ “Южкокс” є платником акцизного податку.

Системний аналіз підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як в сукупності, так і кожна окремо, а саме:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Тобто, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.

У даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).

Зазначений висновок узгоджується із правовими позиціями, висловленими в постановах Верховного Суду від 12 серпня 2021 року у справі №140/14625/20, від 10 квітня 2020 року у справі №815/1978/18, від 5 листопада 2018 року у справі №803/988/17, від 20 березня 2018 року у справі №820/4766/17, від 22 травня 2018 року у справі №810/1394/16.

Окрім того, наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 1418-п від 23.03.2021 року та дії з проведення фактичної перевірки позивачем не оскаржено та не становлять предмет спору у даній справі.

Згідно пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі (підпункт 230.1.2 статті 230 Податкового кодексу України).

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (абзац 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України).

Підпунктом 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України визначено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Судом встановлено, що на акцизному складі ПрАТ “Южкокс” № 1007172 три резервуари № 1 інв.№101164, № 2 інв.№101165 та № 5 інв.№101163, які обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та введені в експлуатацію, не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Вказані обставини підтверджено ПрАТ “Южкокс”.

Щодо доводів позивача про неможливість здійснити реєстрацію в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі через встановлення карантину суд зазначає таке.

Судом встановлено, що наказом ПрАТ “Южкокс” від 25.02.2021 року № 96 наказано начальнику цеха уловлювання ввести в експлуатацію сховище сирого бензолу № 1 інв.№101164, № 2 інв.№101165 та № 5 інв.№101163. За поясненням позивача, наведені три резервуари були введені в експлуатацію 05.03.2021 року.

Наказом ПрАТ “Южкокс” № 653 від 25.09.2020 року введено на підприємстві режим дистанційної роботи з 28.09.2020 р. по 01.11.2020 р. Також наказом ПрАТ “Южкокс” № 835 від 30.11.2020 року введено на підприємстві режим дистанційної роботи з 01.12.2020 р.

Проте вказаними наказами переведено працівників, які за їх функціям, посадовим обов'язкам, а також технічним та організаційним особливостям можуть виконувати роботу за територією підприємства.

Отже, вказаний наказ не звільняє відповідальну за здійснення реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі особу від виконання своїх посадових обов'язків.

Окрім того, пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України вказано, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;

акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Суд акцентує, що факт відсутності експлуатації або ненаповнення резервуарів не звільняє розпорядника акцизного складу від обов'язку відповідної реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі.

За сукупності викладених обставин, доводи позивача щодо неможливості своєчасної реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі резервуарів № 1 інв.№101164, № 2 інв.№101165 та № 5 інв.№101163 судом відхиляються.

Так, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.

Разом з тим, відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач належними доказами підтвердив правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, та наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про правомірність такого.

На підставі викладеного, надаючи оцінку правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, та враховуючи, що позивачем висновки акта перевірки № 1161/04-36-09-02/05393079 від 05.04.2021 року не заперечувались, податкове повідомлення - рішення № 0058520902 від 28.04.2021 року прийнято правомірно, у межах повноважень, наданих відповідачу законодавством України, а тому відсутні підстави для скасування його судом.

На підставі викладеного, позовна заява Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 90, 242-244, 246, 250, 258, 262 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ :

У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" (вул. В. Чорновола, б. 1, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51909, ІК в ЄДРПОУ 05393079) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, б.17-а, м. Дніпро, 49005, ІК ВП в ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А. Ю. Рищенко