Рішення від 26.05.2022 по справі 140/3842/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3842/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Аршулік С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі позивачу посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї; зобов'язання видати позивачу посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї ( ОСОБА_2 , 2007 р.н.) та внести інформацію про сім'ю позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на даний час позивач проживає разом із цивільного дружиною повноцінною сім'єю і має на утриманні троє неповнолітніх дітей ( ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 ), а тому його сім'я є багатодітною. Позивач вважає, що він є багатодітним батьком і користується правом про визнання його сім'ї багатодітною, а його багатодітним батьком, з видачею відповідного посвідчення. 11.05.2022 позивач звернувся в ЦНАП Луцької міської ради з письмовою заявою про видачу посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім'ї (вх. №П32215), до якої долучив всі необхідні документи, на підставі яких обґрунтував своє право отримати посвідчення батька багатодітної сім'ї. Проте листом від 13.05.2022 №11.2-8.1/350 Департамент соціальної політики Луцької міської ради відмовив у видачі посвідчення батька багатодітної сім'ї, так як на думку відповідача на даний час немає законних підстав для видачі посвідчення батька багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

З такою відмовою позивач не погоджується, вважає її протиправно, оскільки відповідач помилково та на власний розсуд тлумачить норми законодавства, яке регулює спірні правовідносини. ОСОБА_1 наголошує, що Порядок виготовлення та видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї не містить такого терміну як «одинокий батько», а також обов'язкової вимоги щодо перебування особи яка звернулась з такою заявою у зареєстрованому шлюбі. Також вказує, що відповідь відповідача не містить зауважень щодо повноти поданих ним документів або їх невідповідності.

На думку позивача відмова у визнанні його сім'ї багатодітною, а його багатодітним батьком та відмова у видачі посвідчення багатодітного батька є прямим порушенням його конституційних прав як громадянина та батька та порушення прав його дітей, які проживаючи в багатодітній сім'ї, і будучи повноцінними членами багатодітної сім'ї не мають права та можливості користуватися встановленими державою пільгами для дійтей з багатодітної сім'ї.

З наведених підстав просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 19.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з повідомленням (викликом) сторін.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав, вважає його безпідставним та таким що не підлягає до задоволення. В обґрунтування своєї позиції вказує, що механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї визначений Порядком виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 №209. Визначальними факторами для багатодітної сім'ї є: перебування подружжя у зареєстрованому шлюбі; проживання та виховання одним з батьків самостійно трьох і більше дітей, проте жодної із зазначених обставин позивачем не доведено. Пунктом 3-2 вказаного порядку визначено перелік документів, які мають подати особи, з якими проживають діти від попереднього шлюбу. Оскільки передбачені Порядком документи позивачем не були додані до заяви, йому було відмовлено у видачі посвідчення батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

З наведених підстав просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Інші заяви по суті спору до суду не надходили.

До судового засідання, призначеного на 10:00 26.05.2022, від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності.

Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відтак, розгляд справи проведено за відсутності учасників справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 з 19.10.1991 до моменту розірвання шлюбу на підставі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.06.2016 в справі №161/7144/16-ц.

У вказаному шлюбі народилося троє дітей, в тому числі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

Як зазначає позивач, після розірвання між ним та колишньою дружиною була досягнута згода, що спільна неповнолітня дочка ОСОБА_2 буде проживати з позивачем та перебувати на повному утриманні позивача. Між позивачем та ОСОБА_5 на той час не виникало спірних питань щодо місця реєстрації та проживання спільних дітей, в тому числі неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , яка після розірвання шлюбу постійно проживає з позивачем і перебуває на його повному матеріальному утриманні.

Тому, з моменту розлучення і на даний час неповнолітня дочка ОСОБА_2 постійно проживає з позивачем і виховується спільно в новій сім'ї, членами якої є позивач ОСОБА_1 , як батько, його цивільна дружина - ОСОБА_8 , та двоє малолітніх синів, народжених за час проживання в цивільному шлюбі з ОСОБА_8 .

Так, в цивільному шлюбі ОСОБА_1 з ОСОБА_8 в них народилося двоє синів: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвами про народження від 13.04.2020 та від 21.04.2020 відповідно.

10.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про видачу посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім'ї, так як має на вихованні трьох неповнолітніх дітей, та надав документи згідно додатку.

Листом від 13.05.2022 року № 11.2-8.1/350 від 13.05.2022 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради відмовив позивачу у видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї у зв'язку з відсутністю законних підстав. У вказаному листі зазначено, що ОСОБА_1 подає документи від свого імені та ототожнює себе з поняттям «одинокий батько». Переглядаючи документи було встановлено, що місце реєстрації дітей не співпадає з місцем реєстрації батька. Дочка ОСОБА_2 , зареєстрована за місцем проживання матері, і батько сплачує аліменти на її утримання згідно ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України (рішення суду про розірвання шлюбу від 14.06.2016 гр. ОСОБА_1 з гр. ОСОБА_1 ). Син ОСОБА_3 не зареєстрований у Луцький міській територіальній громаді, а син ОСОБА_4 , за згодою матері, знятий з місця реєстрації батька 05.10.2021. Тобто, у вихованнях неповнолітніх дітей приймають участь матері дітей, що спростовує факт «одинокого батька» гр. ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначено: багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;

Відповідно до статті 3 Закону України «Про охорону дитинства» всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 52 Конституції України гарантує рівність дітей у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Відповідно до частин другої, четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Однак особи, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, за змістом Сімейного кодексу України вважаються сім'єю.

Статтею 125 Сімейного кодексу України визначено, що у випадку якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається, зокрема, за заявою батька дитини.

Як вже зазначалося судом, позивач ОСОБА_1 є батьком трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На думку суду, сім'я позивача ОСОБА_1 з ОСОБА_8 , яка створена без офіційного укладання та реєстрації шлюбу, з врахуванням обставин (спільного проживання однією сім'єю, спільного сімейного бюджету та побуту, фактичних шлюбних відносини, народження при спільному проживанні і веденні господарства дітей), виховує трьох неповнолітніх дітей є багатодітною сім'єю, що дає позивачу підстави для звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною заявою про визнання його багатодітним батьком з видачею відповідного посвідчення.

Листом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 16.02.2010 року №4.1/1562 роз'яснено Міністерству праці та соціальної політики України, що сім'ї, які утворені шляхом повторного шлюбу батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів без їх усиновлення, можуть бути віднесені до категорії багатодітних сімей.

Отже багатодітна сім'я - це сім'я в якій виховується троє та більше дітей (рідних, усиновлених та дітей, над якими встановлено опіку чи піклування).

Встановлення статусу багатодітної сім'ї та видача посвідчень відноситься до повноважень структурних підрозділів Луцької міської ради.

Для встановлення статусу багатодітної сім'ї достатньо лише самого факту наявності трьох і більше дітей, незалежно від ступеню кровної спорідненості з батьками, наявності зареєстрованого шлюбі між батьками та формами опіки.

Механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї визначає Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 №209 (далі - Порядок №209).

Посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України «Про охорону дитинства» та іншими актами законодавства (пункт 2 Порядку №209).

Відповідно до пункту 3 Порядку №209 посвідчення видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських (міст обласного значення), районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (далі - структурний підрозділ / виконавчий орган) і центрами надання адміністративних послуг одному з батьків незалежно від місця проживання протягом десяти робочих днів з дати подання заяви.

Заява для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї подається одним із батьків структурному підрозділу / виконавчому органу, що видає посвідчення, або центру надання адміністративних послуг за формою, затвердженою Мінсоцполітики (пункт 3-1 вказаного Порядку).

Згідно пункту 3-2 Порядку №209 у заяві зазначаються відомості про осіб, яким видаватимуться посвідчення:

прізвища, імена та по батькові батьків, місце і дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, а також унікальні номери запису особи (за наявності) в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України);

прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).

До заяви додаються:

одна фотокартка (кольорова або чорно-біла) розміром 30 Ч 40 міліметрів;

у разі народження дитини або навчання особи віком від 18 до 23 років за денною формою навчання за межами України - копія свідоцтва про народження дитини або довідки із закладу освіти. Такі документи подаються за умови їх легалізації, якщо інше не передбачено законом та міжнародним договором України, та з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;

у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв'язку з усиновленням);

у разі продовження строку дії посвідчення, якщо дитина навчається за денною формою навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, - довідка про підтвердження зарахування до закладу освіти або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки (інформація підтверджується заявником кожного семестру, до закінчення закладу освіти, але не довше ніж до досягнення особою 23 років).

Дітям з багатодітної сім'ї посвідчення видаються з шести років (пункт 6 Порядку №209).

Матеріалами справи підтверджено, що 10.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про видачу посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім'ї, так як має на вихованні трьох неповнолітніх дітей, та надав документи для підтвердження права на отримання посвідчення батька багатодітної сім'ї.

Листом від 13.05.2022 року № 11.2-8.1/350 від 13.05.2022 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради відмовив позивачу у видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї у зв'язку з відсутністю законних підстав. У вказаному листі зазначено, що ОСОБА_1 подає документи від свого імені та ототожнює себе з поняттям «одинокий батько».

Разом з тим, Порядок №209 такого поняття як «одинокий батько» не містить, при цьому і сам позивач не ототожнює себе як «одинокий батько», оскільки всі його діти народженні у шлюбі, троє з зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , а двоє при спільному проживанні однією сім'єю з ОСОБА_8 .

Суд наголошує, що визначальною ознакою є місце фактичного проживання багатодітної сім'ї, а не місце реєстрації дітей чи інших членів сім'ї, а тому посилання відповідача на те, що місце реєстрації дітей не співпадає з місцем реєстрації батька є безпідставним.

При цьому, суд не бере до уваги викладені у відзиві доводи представника відповідача про те, що позивачем не надано, передбачені пунктом 3-2 Порядку №209, оскільки такі мотиви не були викладені у зазначеному листі Департамент соціальної політики Луцької міської ради від 13.05.2022 року № 11.2-8.1/350 від 13.05.2022 року про відмову у видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

З огляду на зазначене, суд вважає, Департаментом соціальної політики протиправно відмовлено позивачу у видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

Відповідно до частин першої, другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту його порушеного права є правильним, а тому позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 992,40 грн., що підтверджуються квитанцією від 13.05.2022.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43000, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4А, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї.

Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради видати ОСОБА_1 посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та внести інформацію про сім'ю ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Луцької міської ради судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк

Рішення в повному обсязі складено 26 травня 2022 року.