Рішення від 26.05.2022 по справі 140/3326/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3326/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 140/10339/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 № 22/6-3856 (з урахуванням виплачених сум).

В січні 2022 року відповідач здійснив перерахунок пенсії, зменшивши її розмір з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а листом від 06.04.2022 № 0300-0202-8/12019, у відповідь на заяву щодо перерахунку пенсії, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 в розмірі 76% відповідного грошового забезпечення немає.

Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 140/10399/21 та відмови в її перерахунку і виплаті у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 за №22/6-3856, з 01.12.2019, та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 140/10399/21 у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 за № 22/6-3856, з 01.12.2019.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 25.04.2022 № 0300-0902-8/14396 (а. с. 25-28) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку із відсутністю законних підстав для перерахунку пенсії у розмірі 76% грошового забезпечення.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, яка була призначена з 01.01.2004 у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 (а. с. 10), висновком про призначення пенсії за вислугу років за пенсійною справою № 5672 (а. с. 12), повідомленням про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХА5672 (а. с. 14).

ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 у справі № 0340/1809/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016, та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі Постанови № 103 та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області від 19.03.2018 № 433 (а. с. 33-35).

Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 140/10339/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 № 22/6-3856 (з урахуванням виплачених сум) (а. с. 36-39). Вказане рішення суду було виконано відповідачем та при здійсненні перерахунку пенсії з 01.02.2022 основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення, що підтверджується витягом з пенсійної справи № ХА5672-МВС від 28.01.2022 (а. с. 15).

08.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 у розмірі 76 % відповідних сум грошового забезпечення (а. с. 16-18).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06.04.2022 № 0300-0202-8/12019, у відповідь на вказану заяву, повідомило позивача про те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 в розмірі 76 % відповідного грошового забезпечення немає (а. с. 19).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 140/10399/21 відповідач провів перерахунок пенсії позивача та здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 за № 22/6-3856.

Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 відповідач не мав правових підстав для зменшення з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII чи іншими нормативно-правовими актами не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, внесених Законом №1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 у справі № 0340/1809/18 такі дії відповідача визнані протиправними та було зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі Постанови № 103 та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області від 19.03.2018 № 433 (а. с. 33-35).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.12.2019 у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу МВС України від 23.07.2021 № 22/6-3856.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 992,40 грн., сплачений квитанцією від 11.04.2022 № 21 (а. с. 7, 22).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 76 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 01 грудня 2019 року у розмірі 76 (сімдесят шість) процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу МВС України від 23 липня 2021 року № 22/6-3856.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 992 гривні 40 копійок (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх