Справа №463/1668/22
Провадження №3/463/592/22
20 травня 2022 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Гирич С. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління Патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
як вбачається з протоколу серії ААД №236861 від 22.02.2022 року, ОСОБА_1 22.02.2022 року о 08 год 20 хв у м. Львів на перехресті вулиць Б.Хмельницького - Поліська, керуючи транспортним засобом «DAF XF460FT» н.з. НОМЕР_1 , «SCHMITZ SCS24L-1362MB» н.з. НОМЕР_2 , не дотримався бокового інтервалу та скоїв зіткнення з транспортним засобом «TOYOTA RAV4» н.з. НОМЕР_3 , що рухався у попутному напрямку, що спричинило пошкодження автомобілів, чим порушив вимоги п.13.3 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КпАП України).
ОСОБА_1 в судове засідання за викликом суду не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений. На адресу суду надійшла довідка, про те, що ОСОБА_1 з 15 березня 2022 року призваний по мобілізації на особливий період та перебуває на військовій службі у військовій частині, тому в суд прибути не може.
Відповідно до ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі відсутності правопорушника справу можна розглянути у його відсутності на підставі документів, які є в матеріалах справи.
Вина у вчиненні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України, стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №236861 від 22.02.2022 року, схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Відтак вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Разом з тим, дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі слід закрити з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення про вчинення ОСОБА_1 22.02.2022 року правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України складено 22.02.2022 року.
Відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.247 КпАП України визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ч.2 ст.38 КпАП України якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Враховуючи наведене вище, а також те, що на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення закінчився строк притягнення до адміністративної відповідальності, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення, тому провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст.ст.38, 124, ст.247, 268, 283, 284, 294 КпАП України, -
провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через місцевий суд.
Суддя С.В.Гирич