вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"10" січня 2022 р. Справа № 911/2650/19
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши скаргу Акціонерного товариства “Укртрансгаз” на дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни у справі №911/2650/19
за позовом Акціонерного товариства “Укртрансгаз”
до Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області “Броваритепловодоенергія”
про стягнення 2 434 303,18 гривень
представники учасників справи не з'явились
встановив:
Рішенням Господарського суду Київської області від 30.06.2020 у справі №911/2650/19 позовні вимоги задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства Броварської міської ради Київськоїобласті “Броваритепловодоенергія” (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Грушевського, 3А, ідентифікаційний код 13711949) на користь Акціонерного товариства “Укртрансгаз” (01021, м. Київ, Кловськийузвіз, 9/1, ідентифікаційний код 30019801) 1 974 409 (один мільйондев'ятсотсімдесятчотиритисячічотиристадев'ять) грн 39 коп. заборгованості, 403 321 (чотириста три тисячі триста двадцять одну) грн 67 коп. пені, 34 511 (тридцятьчотиритисячіп'ятсотодинадцять) грн 17 коп. 3% річних, 10 035 (десть тисячтридцятьп'ять) грн 61 коп. інфляційнихвтрат, та 36 334, 16 грн судового збору.
05.10.2020 на примусове виконання рішення Господарського суду Київської області від 30.06.2020 у справі №911/2650/19 видано наказ.
06.10.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Акціонерного товариства “Укртрансгаз” надійшла скарга на дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни у виконавчому провадженні №63904660 з примусового виконання наказу у даній справі.
В обгрунтування скарги стягувач зазначив, що виконавцем незаконно, з підстав п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» та з посиланням на внесення боржника в Реєстр теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, зупинено виконавче провадження №63904660 та знято арешт з коштів боржника, оскільки боржник не є підприємством, що включене до реєстру у розумінні приписів Закону №1730, Закону №1639-XI та Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції від 29.08.2021).
В розрізі зазначеного вище скаржник зауважив, що заборгованість, з примусового виконання якої відкрито виконавче провадження №63904660, виникла на підставі рішення суду від 30.06.2020 та не підпадає під дію Закону №1730, яким внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження» в частині повноважень державного виконавця стосовно зупинення виконавчого провадження.
Також скаржник зазначив, що передбачений Законом №1730 акт звіряння взаєморозрахунків станом на 01.06.2021 між сторонами не укладений, а доказів подання боржником передбачених відповідним Законом №1730 документів до Міністерства розвитку громад та територій України матеріали справи не містять.
Отже, на переконання скаржника, перебування боржника в реєстрі підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості, яка залишилась непогашеною станом на 01.01.2016, не може бути підставою для зупинення виконавчих дій з примусового виконання рішення суду у даній справі.
Враховуючи зазначене вище, скаржник вважає дії державного виконавця з винесення постанов про зупинення виконавчих дій та про зняття арешту протиправними, а відповідні постанови підлягають визнанню незаконними та скасуванню.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.10.2021 у справі №911/2650/19 зазначену вище скаргу прийнято та призначено до розгляду на 25.10.2021.
Ухвалами Господарського суду Київської області від 25.10.2021 та 08.11.2021у справі №911/2650/19відкладено розгляд скарги на 08.11.2021 та 23.11.2021 відповідно.
Водночас 04.11.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов відзив на скаргу.
22.11.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Акціонерного товариства “Укртрансгаз” надійшли пояснення, відповідно до прохальної частини яких скаржник уточнив заявлені ним вимоги скарги з урахуванням ст.ст. 5, 339, 343 ГПК України та просив суд:
- визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зупиненню вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №63904660;
- визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зупинення вчинення виконавчих дій та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зупинення вчинення виконавчих дій;
- визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зняттю арешту з коштів Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ» в межах виконавчого провадження ВП №63904660;
- визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з коштів боржника та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну від 14.09.2021 ВП №63904660 скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з коштів боржника;
- визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зняттю арешту з майна Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ» в межах виконавчого провадження ВП №63904660;
- визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з майна боржника та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з майна Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ».
23.11.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області “Броваритепловодоенергія” надійшли пояснення на скаргу, згідно яких боржник просив відмовити у задоволенні скарги стягувача.
Так, за доводами боржника, в новій редакції Закону №1730 передбачено, що учасником врегулювання заборгованості в межах вказаного закону може бути лише підприємство, яке включено до Реєстру, тоді як згідно повідомлення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.07.2017 №8/10-1245-17 боржника станом 10.07.2017 внесено до вказаного реєстру під №77.
Також боржник зауважив, що згідно протоколу №3 засідання територіальної комісії з узгодження обсягу заборгованості в різниці в тарифах від 28.09.2021 узгоджено надані КП “Броваритепловодоенергія” розрахунки з обсягів заборгованості з різниці в тарифах, що залишилась непогашеною станом на 01.06.2021 в повному обсязі, а наявності підстав для поновлення виконавчого провадження скаржником не доведено.
До вказаних вище пояснень боржником надано копії: наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.07.2017 №168 разом з додатком до нього, повідомлення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.07.2017 №8/10-1245-17, протоколу засідання територіальної комісії з узгодження обсягу заборгованості в різниці в тарифах №3 від 28.09.2021.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.11.2021 у справі №911/2650/19 повернуто Броварському відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відзив без розгляду, а також відкладено розгляд скарги на 14.12.2021.
13.12.2021 через канцелярію Господарського суду Київської області від Акціонерного товариства “Укртрансгаз” надійшли пояснення, згідно яких скаржник не погодився із доводами боржника та додатково зазначив, що ним оскаржено незаконність зупинення виконавчого провадження, а тому необхідність у доведенні наявності підстав для поновлення виконавчого провадження відсутня.
Також скаржник зазначив, що згідно аналізу п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» підставами для зупинення вчинення виконавчих дій державним виконавцем є саме включення боржника до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні.
В розрізі вказаного вище скаржник зазначив, що наразі на офіційному сайті Міністерства розвитку громад та територій України опубліковано Реєстр зі змінами відповідно до вимог чинного законодавства, до якого вносяться підприємства, що вже перебувають в ньому, за раніше присвоєними порядковими номерами із зазначенням кожного кредитора у виконавчому провадженні окремо.
З огляду на зазначене скаржник зазначив, що боржника не включено до Реєстру за кожним кредитором окремо, а відомості щодо наказу Мінрегіону про таке включення у зазначеному Реєстрі відсутні, як і відсутні дані про включення боржника до Реєстру у наказах Мінрегіону про внесення змін до цього реєстру, а тому у державного виконавця були відсутні законні підстави для зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні та зняття арешту з майна та коштів боржника.
В підтвердження вказаного вище до пояснень скаржником додано копії: Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості та наказів №282 від 01.11.2021, №284 від 05.11.2021, №295 від 12.11.2021, №304 від 24.11.2021.
Ухвалами Господарського суду Київської області від 14.12.2021 та 28.12.2021 у справі №911/2650/19 відкладено розгляд скарги на 28.12.2021 та 10.01.2022 відповідно.
У судове засідання 10.01.2022 представники учасників справи не з'явились.
Відповідно до приписів ст. ст. 339 та 343 Господарського процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
За результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу.
У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобовязує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Дослідивши та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення скарги Акціонерного товариства “Укртрансгаз” на дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни у справі №911/2650/19з огляду на таке.
Відповідно до приписів ст. 1, ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон України “Про виконавче провадження”) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Як слідує з викладених скаржником обставин, що не заперечено ані боржником, ані державним виконавцем, у Броварському відділі державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження №63904660 з примусового виконання наказу №911/2650/19 від 05.10.2020, виданого Господарським судом Київської області про стягнення з Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області “Броваритепловодоенергія” (ідентифікаційний код 13711949) на користь Акціонерного товариства “Укртрансгаз” (ідентифікаційний код 30019801) 1 974 409,39грн заборгованості, 403 321,67 грн пені, 34 511,17 грн 3% річних, 10 035,61 грн інфляційних втрат та 36 334, 16 грн судового збору.
Також з матеріалів справи слідує, що:
- 14.09.2021 в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Іриною Юріївною винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій ВП №63904660, згідно якої зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №911/2650/19 від 05.10.2020 до виключення боржника з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення»;
- 14.09.2021 в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Іриною Юріївною винесено постанову про зняття арешту з коштів ВП №63904660, згідно якої знято арешт з усіх рахунків, що належать боржнику;
- 14.09.2021 в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Іриною Юріївною винесено постанову про зняття арешту з майна ВП №63904660, згідно якої знято арешт з майна, що належать боржнику.
Копії вказаних вище постанов наявні в матеріалах справи.
Зі змісту відповідних постанов слідує, що мотивами їх прийняття стало подання боржником до відділу відповідної заяви №01-1935 від 30.08.2021 разом, зокрема, з копією листа Міністерства регіонального розвитку №8/10-1245-17 від 10.07.2017 про включення до реєстру, а правовими підставами винесення таких постанов зазначено п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35, ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження».
Копії зазначених вище заяви №01-1935 від 30.08.2021 та листа Міністерства регіонального розвитку №8/10-1245-17 від 10.07.2017 наявні в матеріалах справи.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до частини 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення з теплопостачальних та теплогенеруючих організацій заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової енергії, послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), а також за послуги з транспортування і розподілу природного газу, теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Редакція вказаних вище норм, що діяли станом на момент винесення оскаржуваних постанов, була прийнята згідно Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021 №1639-IX, що набрав чинності 29.08.2021 (далі - Закон №1639-IX).
Також вказаним вище Законом №1639-IX внесено зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.2016№1730-VIII (далі - Закон №1730-VIII), приписами статтей 1, 2 якого (у редакції станом на момент винесення оскаржуваних постанов) унормовано, що:
- процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості;
- дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та послуги з його розподілу і транспортування, за теплову енергію, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію.
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 3, ч. 1 ст. 5 Закону №1730-VIII для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до статті 4 цього Закону не потребує обов'язкового включення до реєстру.
Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються:
- копії установчих документів;
- копії ліцензій (за наявності) або рішень про видачу ліцензій, прийнятих органами ліцензування, на провадження видів господарської діяльності, що діяли на момент виникнення заборгованості, або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із записом про рішення органу ліцензування щодо видачі ліцензії суб'єкту господарювання (для підприємств та організацій, діяльність яких підлягає ліцензуванню згідно із законодавством);
- довідки, складені підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської заборгованості (із зазначенням категорії споживачів) станом на 1 червня 2021 року та кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до вимог цього Закону (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), із зазначенням кредиторів, величини заборгованості, розміру неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, що підлягає врегулюванню, станом на 1 червня 2021 року, а також обсягів заборгованості, реструктуризованої станом на 1 червня 2021 року в порядку та на умовах, визначених цим Законом;
- копія акта звіряння взаєморозрахунків станом на 1 червня 2021 року із зазначенням договорів, заборгованість за якими реструктуризована станом на 1 червня 2021 року в порядку та на умовах, визначених цим Законом;
- розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах або довідки про відсутність такої заборгованості, підписані керівником.
Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, несуть учасники процедури врегулювання заборгованості.
Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього органу.
Включення до реєстру здійснюється безоплатно та за кожним кредитором окремо.
Для внесення змін до даних, що містяться в реєстрі, учасники процедури врегулювання заборгованості подають до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву з обґрунтуванням необхідності внесення змін до реєстру, до якої додаються документи, визначені абзацами другим - восьмим цієї частини, якими підтверджуються відповідні зміни.
Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Реструктуризації підлягають кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, а також заборгованість за послуги з розподілу і транспортування природного газу та кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг споживачам, які утворилися станом на 1 червня 2021 року (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість).
Пунктами 8, 13, 14 Порядку ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 №93 (в редакції станом на момент винесення оскаржуваних постанов), визначено, що для включення підприємств до реєстру та внесення змін до нього підприємства подають до Мінрегіону заяву, до якої додають документи, передбачені в абзацах другому - сьомому частини другої статті 3 Закону.
Реєстр ведеться із забезпеченням збереження документів, що стали підставою для його формування та внесення до нього змін, а також забезпеченням можливості відновлення внесених до нього даних про підприємства.
У реєстрі зазначаються такі дані про підприємство, зокрема: підстава і дата внесення змін до інформації про включене до реєстру підприємство (дата видання та номер наказу Мінрегіону).
З наведених вище норм законодавства, в їх системному аналізі, слідує, що внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження», зокрема до п. 10 ч. 1 ст. 34 вказаного закону не може тлумачитися без врахування приписів Закону України №1730-VIII, який визначає комплекс заходів, спрямованих на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, а тому право зупинити вчинення виконавчих дій у порядку п. 10 ч. 1 ст. 34 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавцеві надано лише у разі включення боржника - підприємства до Реєстру за тим кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні та з яким боржник врегулював заборгованість відповідно до вимог Закону №1730-VIII, за наслідками чого боржника включено до Реєстру або внесено зміни про нього щодо врегульованої заборгованості.
Однак суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обставин включення, станом на момент винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій ВП №63904660 від 14.09.2021, до Реєстру відомостей про боржника окремо за його кредитором - Акціонерним товариством “Укртрансгаз” щодо врегульованої заборгованості станом на 01.06.2021, як і не надано жодних доказів на підтвердження прийняття Мінрегіоном відповідного рішення про включення боржника або внесення змін до Реєстру (відносно боржника) згідно вимог Закону №1730-VIII у новій редакції стосовно кредитора - Акціонерного товариства “Укртрансгаз”.
Посилання боржника на обставини включення його до Реєстру згідно наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.07.2017 №168, як і надані відповідно копії такого наказу з додатком та повідомлення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 10.07.2017 №8/10-1245-17, судом оцінюються критично, оскільки:
- із вказаних документів слідує, що боржника включено 10.07.2017 до Реєстру із обсягом кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно Закону - 0,00 грн; та обсягом нарахувань із сплати неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за природний газ, електричну енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилася у період до 01.07.2016 - 817672, 28 грн;
- рішенням господарського суду Київської області від 30.06.2020 у даній справі стягнуто з КП «Броваритепловодоенергія» на користь Акціонерного товариства “Укртрансгаз”, зокрема, суми: боргу, пені, 3% річних та інфляційних втрат у зв'язку із порушенням боржником умов договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1604000066/BOY201/6.0157 від 01.04.2016 в частині виконання обов'язку із повної та вчасної оплати вартості послуг, отриманих у жовтні 2018 року - квітні 2019 року, тобто стягнуті за рішенням суду у даній справі суми боргу та нарахувань не є предметом процедури врегулювання заборгованості відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №168 від 10.07.2017.
Надана ж боржником копія протоколу №3 засідання територіальної комісії з узгодження обсягу заборгованості з різниці у тарифах від 28.09.2021 судом визнається неспроможною та такою, що не підтверджує наявність підстав для зупинення виконавчих дій, позаяк вказаний документ прийнято пізніше оскаржуваної постанови від 14.09.2021 про зупинення вчинення виконавчих дій.
В розрізі вказаного вище, у тому числі щодо порядку врегулювання заборгованості згідно Закону №1730-VIII, суд вважає за необхідне вказати, що:
- згідно приписів вказаного закону тільки при проведення взаєморозрахунків щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах боржник не обов'язково підлягає включенню в Реєстр, тоді як решта способів врегулювання заборгованості згідно вказаного закону та участь у такій процедурі передбачає включення боржника до реєстру та/або внесення змін до такого Реєстру;
- внесення боржника до такого Реєстру попередньо, у 2017 році, не звільняє його від обов'язку врегулювати відповідно до передбаченої Законом №1730-VIII процедури заборгованість, що виникла після внесення його до Реєстру, а унормований законом порядок дій під час такого врегулювання передбачає також можливість внесення до Реєстру змін до даних, що містяться в реєстрі, із обов'язковим поданням учасником процедури до Мінрегіону заяви з обґрунтуванням необхідності внесення змін до реєстру, та документів, визначених Законом№1730-VII , якими підтверджуються відповідні зміни;
- суду не надано доказів вчинення боржником дій, направлених на врегулювання заборгованості щодо стягнутих за рішенням суду у даній справі сум боргу та нарахувань, зокрема шляхом подання до Мінрегіону заяви та документів з метою внесення змін до Реєстру, як і не надано доказів здійснення територіальною комісією станом на 14.09.2021 узгодження заборгованості з різниці в тарифах та віднесення стягнутих за рішенням суду у даній справі сум боргу до заборгованості боржника з різниці в тарифах;
- безлімітне звільнення боржника від примусового виконання зобов'язань в ході виконавчих проваджень, які не увійшли в процедури врегулювання, передбачені Законом 1730-УІІІ, порушує баланс інтересів між кредиторами та боржниками, про яких йдеться в ст. 34 Закону "Про виконавче провадження".
Судом залишаються також поза увагою надані скаржником накази №282 від 01.11.2021, №284 від 05.11.2021, №295 від 12.11.2021, №304 від 24.11.2021, як такі, що прийняті після оскаржуваних постанов, що попри те не впливає на вказані вище обставини та зроблені на їх основі висновки.
Поряд з тим, зі змісту оскаржуваної постанови про зупинення вчинення виконавчих дій ВП №63904660 від 14.09.2021 слідує, що державним виконавцем загалом зупинено вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 05.10.2020 у справі №911/2650/19, за яким підлягає стягненню також і сума судового збору.
Втім, частиною 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено вичерпний перелік вимог стосовно сум заборгованості, в частині стягнення яких має бути зупинено вчинення виконавчих дій, у той час як судовий збір не віднесено до вказаного переліку.
Отже, вказане вище свідчить про відсутність станом на 14.09.2021 підстав для зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №63904660з примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 05.10.2020 у справі №911/2650/19.
За таких обставин, суд дійшов висновку про неправомірність дій в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни щодо винесення 14.09.2021 постанови про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №63904660, а тому скарга Акціонерного товариства “Укртрансгаз” як у відповідній частині, так і в частині вимог про визнання незаконною такої постанови та зобов'язання вказаного державного виконавця скасувати таку постанову підлягає задоволенню.
Стосовно ж оскаржуваних постанов про зняття арешту з рахунків та майна боржника слід зазначити таке.
Приписами ч. 2 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» унормовано, що виконавець зобов'язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктами 10, 15 частини першої статті 34 цього Закону.
Водночас згідно ч. 4 ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» арешт, накладений виконавцем на майно боржника, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах, протягом строку, на який виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій, не знімається, крім випадків, передбачених пунктами 10, 15 частини першої статті 34 цього Закону.
Враховуючи вказані вище норми та відсутність підстав для зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №63904660 з примусового виконання наказу Господарського суду Київської області від 05.10.2020 у справі №911/2650/19, суд дійшов висновку про протиправність дій в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни з винесення 14.09.2021 постанов про зняття арешту з коштів та майна боржника у виконавчому провадженні№63904660, як наслідок скарга Акціонерного товариства “Укртрансгаз” як у відповідній частині, так і в частині вимог про визнання незаконними таких постанов та зобов'язання вказаного державного виконавця скасувати відповідні постанови підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 233, 234, 339, 343 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. Скаргу Акціонерного товариства “Укртрансгаз” на дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зупиненню вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП №63904660.
3. Визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зупинення вчинення виконавчих дій та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зупинення вчинення виконавчих дій.
4. Визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зняттю арешту з коштів Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ» в межах виконавчого провадження ВП №63904660.
5. Визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з коштів боржника та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну від 14.09.2021 ВП №63904660 скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з коштів боржника.
6. Визнати неправомірними дії в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірини Юріївни по зняттю арешту з майна Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ» в межах виконавчого провадження ВП №63904660.
7. Визнати незаконною постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з майна боржника та зобов'язати в.о. начальника Броварського відділу державної виконавчої служби у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шкред Ірину Юріївну скасувати постанову від 14.09.2021 ВП №63904660 про зняття арешту з майна Комунального підприємства Броварськоїміської ради Броварського району Київської області «БРОВАРИТЕПЛОВОДОЕНЕРГІЯ».
Повний текст ухвали складено та підписано 23.05.2022.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у апеляційному порядку - до Північного апеляційного господарського суду протягом п'яти днів з моменту її складення у відповідності до ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.А. Ярема