Ухвала від 25.05.2022 по справі 140/11093/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питання роз'яснення судового рішення

25 травня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/11093/21 пров. № А/857/5299/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Шевчук С.М.,

суддів - Кухтея Р.В., Носа С.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові заяву Головного управління Національної поліції у Волинській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, суд-

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року у задоволенні вказаного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 140/11093/21 скасоване.

Ухвалено постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 3акону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, пocтaнoв Kaбiнeтy Miнicтpiв Укpaїни від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 13.02.2008 N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України №2262-XII", iз oбoв'язкoвим зaзнaчeнням вiдoмocтeй про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії для перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Волинській області (Код ЄДРПОУ 40108604, адреса вул. Винниченко,11 м. Луцьк, Волинська область, 43025) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ( Код ЄДРПОУ 00032684, 13358826, адреса вул. Кравчука,22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43026) нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) станом на листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 3акону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, та з врахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Пpo гpoшoвe забезпечення пoлiцeйcькиx Haцioнальнoї пoлiцiї", від 13.02.2008 №45 "Пpo зaтвepджeння Пopядкy пpoвeдeння пepepaхункy пeнciй призначених відповідно до Закону України №2262-XII", iз oбoв'язкoвим зaзнaчeнням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, копію якої направити на адресу ОСОБА_1 .

03.05.2022 року Головне управління Національної поліції у Волинській області звернулося із заявою у якій просило роз'яснити в порядку ст. 254 КАС України постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 щодо порядку підготовки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019року, а саме визначення посади, за якою необхідно сформувати довідку та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій, які необхідно зазначити у розрахунках.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалюючи судове рішення про задоволення позову, що позивач набув право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої встановлено та підтверджено матеріалами справи, що:

- ОСОБА_1 29.06.2016 був звільнений із служби в поліції та 30.06.2016 йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення.

- на ГУ НП в Волинській області покладені функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Вирішуючи по суті заяву ГУ НП в Волинській області про роз'яснення судового рішення в порядку ст. 254 КАС України, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.

Отож, роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги та встановлювати певні обставини та/або надавати оцінку певним обставинам, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.

При цьому, колегія суддів зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Отож, роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі, роз'яснено може бути рішення у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Аналогічний висновок міститься в ухвалі Верховного Суду від 31.07.2018 року по справі 823/361/18.

Зі змісту заяви позивача про роз'яснення судового рішення вбачається, що він фактично просить суд додатково встановити обставини, які не були предметом спору під час розгляду даної справи, а зокрема щодо визначення судом посади за якою необхідно відповідачу сформувати довідку для позивача та визначення певного розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій які необхідно зазначити в даних розрахунках.

Колегія суддів зазначає, що механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, для встановлення додаткових обставин справи. При цьому, суд не може підміняти та виконувати повноваження та функції інших органів. Суд може лише надати правову оцінку певним діям або бездіяльності та актам індивідуальної дії у сфері публічно -правових відносин та вжити певних заходів щодо усунення виявлених порушень з урахуванням приписів ч.2 ст. 245 КАС України.

Разом з цим, колегія суддів вважає, що вказане судове рішення є зрозумілим, а мотиви відповідача у заяві про роз'яснення, зводяться до встановлених судом певних обставин у вказаній справі.

З мотивувальної та резолютивної частини рішення вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення не потребує.

Водночас колегія суддів зазначає, що за змістом резолютивна частина постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 відповідає змісту вимог позовної заяви ОСОБА_1 .

Покладений на Головне управління Національної поліції у Волинській області обов'язок (згідно постанови від 21.04.2022 у даній справі) щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року зобов'язує відповідача діяти у відповідності до статей 43, 63 3акону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, та з врахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Пpo гpoшoвe забезпечення пoлiцeйcькиx Haцioнальнoї пoлiцiї", від 13.02.2008 №45 "Пpo зaтвepджeння Пopядкy пpoвeдeння пepepaхункy пeнciй призначених відповідно до Закону України №2262-XII", iз oбoв'язкoвим зaзнaчeнням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії, копію якої направити на адресу ОСОБА_1 про що зазначено у резолютивній частині судового рішення.

При цьому, колегія суддів зазначає, що при вчиненні дій направлених на виконання судового рішення в тому числі і щодо визначення посади за якою необхідно відповідачу сформувати довідку для позивача та визначення певного розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій які необхідно зазначити у даній довідці суб'єкт владних повноважень зобов'язаний вжити заходів та діяти:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку та з урахуванням обов'язковості судового рішення (ч.2 ст.2, п.5 ч.3 ст.2 КАС України).

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні заяви Головного управління Національної поліції у Волинській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 254, 328 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

У задоволенні заяви Головного управління Національної поліції у Волинській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 у справі № 140/11093/21 - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. М. Шевчук

судді Р. В. Кухтей

С. П. Нос