Рішення від 25.05.2022 по справі 620/8996/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2022 року Чернігів Справа № 620/8996/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "Торговий дім "Фонтекс-Агро"

доГоловного управління ДПС у Чернігівській області

провизнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «ТОРГОВИЙ ДІМ «ФОНТЕКС-ФГРО» (далі - позивач, ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Чернігівській області), в якому просить визнати протиправними та скасувати Податкові повідомлення-рішення (форми «ПС») від 27.01.2021 № 0003030901, № 0003040901, № 0003050901.

Свої позовні вимоги представник позивача мотивує тим, що висновки, що викладені в Акті перевірки, носять характер суб'єктивних припущень, не підкріплені належними доказами та фактично базуються на посиланні на не надання в рамках перевірки належних первинних документів, та на дані податкової інформації. Зазначає, що крім загального посилання на норми Податкового кодексу України запит про надання документів не містить зазначення правових підстав для його вчинення, а також не містить конкретного переліку документів, які конкретизують господарські операції щодо яких ГУ ДПС у Чернігівській області просить надати інформацію та яке відношення вони мають до предмету перевірки, та який предмет перевірки, що спричиняло значні ускладнення для його виконання чи взагалі неможливість його виконання з боку платника податків. Вважає висновки відповідача про те, що ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» станом на 01.10.2019 не подано Довідку №1, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України № 944 та не внесено до ЄДР витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратоміри-лічильник в кількості 1 одиниця та рівноміри-лічильники в кількості 12 одиниць, що розташовані на акцизному складі за адресою м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 59 (уніфікований номер 1006388) - є помилковими та не відповідають реальним обставинам/дійсності, оскільки 02.10.2019 позивачем подано коригуючу довідку. За таких обставин, висновки про існування у платника податків порушень законодавства з питань ліцензування та обігу підакцизних товарів, не відповідають дійсності та суперечать діючому законодавству.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки уповноваженими особами ГУ ДПС у Чернігівській області за результатами фактичної перевірки акцизного складу, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, 59, суб'єкта господарської діяльності - ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО», встановлено порушення пункту 85.2 статті 85, підпунктів 230.1.2, 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України). За результатом розгляду матеріалів перевірки податковим органом винесено оскаржувані Податкові повідомлення-рішення (далі - ППР).

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Лобана Д.В. від 17.08.2021 позовну заяву залишено без руху.

У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недолік позовної заяви.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи під головуванням судді Лобана Д.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до пункту 1 рішення зборів суддів Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 № 2 та розпорядження в.о. керівника апарату суду «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи» від 30.11.2021 № 130 призначено і проведено повторний автоматизований розподіл даної справи.

Ухвалою суду від 22.12.2021 справу прийнято до провадження судді Скалозуба Ю.О. та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

У період з 03.12.2020 по 17.12.2020 уповноваженими особами ГУ ДПС у Чернігівській області була проведена фактична перевірка акцизного складу (місця зберігання пального), що розташований за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, 59, суб'єкта господарської діяльності ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО».

У зв'язку з проведенням фактичної перевірки ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» та відповідно до вимог підпунктів 20.1.2, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.2, 85.4 статті 85 ПК України ГУ ДПС у м. Києві позивачу було направлено запит від 03.12.2020 № б/н «Про надання пояснень та документального підтвердження» (а.с. 40).

18.02.2020 уповноваженими особами відповідача складено Акт фактичної перевірки № 2054/09-01/38510009 (далі - Акт перевірки), відповідно до змісту якого проведеною перевіркою встановлено, зокрема, порушення: пункту 85.2 статті 85, підпунктів 230.1.2, 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 (а.с. 31-37, 43-48).

На підставі вказаного Акта перевірки 27.01.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано:

у зв'язку з порушенням позивачем пункту 12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень та підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України ППР № 0003030901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 260 000,00 грн (а.с. 9);

у зв'язку з порушенням позивачем підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України ППР № 0003040901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 261 000,00 грн (а.с. 10);

у зв'язку з порушенням позивачем пункту 85.2 статті 85 ПК України ППР № 0003050901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1 020,00 грн (а.с. 11).

Вважаючи оскаржувані ППР протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У пункту 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є: 41.1.1. податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Порядок проведення фактичних перевірок встановлений нормами статей 75 та 80 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Згідно з п. 80.1 ст.80 ПКУ фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з положеннями пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки) (пункт 86.7 ПК України).

Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу (підпункт 86.7.1 пункту 86.7 статті 86 ПК України).

Підпункт 86.7.5 пункту 86.7 статті 86 ПК України визначає, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень протягом п'яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному підпунктом 86.7.1 цього пункту.

Згідно з пунктом 86.8 статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.

За змістом підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

Судом встановлено, що податковим органом з 03.12.2020 по 17.12.2020 була проведена фактична перевірка акцизного складу (місця зберігання пального), що розташований за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, 59, суб'єкта господарської діяльності ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО». 18.12.2020 за результатом проведеної перевірки складено Акт фактичної перевірки № 2054/09-01/38510009, відповідно до якого встановлено порушення з боку позивача вимог податкового законодавства. На підставі Акта перевірки 27.01.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано Податкові повідомлення-рішення № 0003030901, № 0003040901 та № 0003050901.

У пункті 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: 20.1.2. для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; 20.1.6. запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Відповідний запит на отримання копій документів повинен бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки (пункт 85.4 статті 85 ПК України).

Згідно з пунктом 44.6 статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Пунктом 121.1 статті 121 ПК України передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Із змісту Акту перевірки вбачається, що ГУ ДПС у м. Києві 03.12.2020 (а.с. 40) звернулося до ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» із письмовим запитом щодо надання до перевірки пояснення та їх документального підтвердження стосовно приймання, зберігання та відвантаження пального, у т.ч.:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт торгівлі пальним або зберігання пального, у т. ч. на акцизний склад, розпорядником якого є суб'єкт господарювання;

документи, що підтверджують право власності або право користування приміщеннями, нежитловими приміщеннями та іншими матеріальними активами, які використовуються для здійснення господарської діяльності;

картки рахунків та оборотно-сальдові відомості бухгалтерського обліку, в яких відображено залишки пального в розрізі кожного місяця та кодів УКТ ЗЕД за перевіряємий період (рахунок 281,203 та/або інші, де відображений рух пального);

картки рахунків та оборотно-сальдові відомості по рахунками 31, 36, 63 та іншим, де відображались операції оприбуткування (придбання) та продажу пального за перевіряємий період;

договори постачання нафтопродуктів та договори з покупцями нафтопродуктів, інформацію та документальне підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів (товарно-транспортні накладні) на місце зберігання/оптової чи роздрібної торгівлі/акцизний склад та з місця зберігання/оптової чи роздрібної торгівлі/акцизного складу (державний номер, марка та вид транспортного засобу, ПІБ водія тощо);

договори відповідального зберігання паливо-мастильних матеріалів, укладених між ПП «ТОРГОВИЙ ДІМ «ФОНТЕКС-АГРО» та зберігачами/поклажедавцями, документальне підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів (товарно-транспортні накладні) на місце зберігання пального;

ТТН, акти зливу нафтопродуктів за формою 5-НП, акти приймання - передачі товару та акти звіряння залишків нафтопродуктів між ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» та зберігачами/поклажедавцями;

інформацію та документальне підтвердження щодо обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри);

паспорта, свідоцтва про повірку та/або сертифікати відповідності на засоби вимірювальної техніки, а саме: витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:

накази на проведення інвентаризації, акти інвентаризації та акти списання пального за перевіряємий період;

журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою № 6-НП, журнал реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою № 7-НП, товарна книга кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31-НП.

ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» на письмову вимогу від 03.12.2020 в ході перевірки, в порушення пункту 85.2 статті 85 ПК України не надано пояснень та документального підтвердження щодо приймання, зберігання та відвантаження пального.

Суд відхиляє посилання представника позивача на відсутність у запиті податкового органу від 03.12.2020 правових підстав для його вчинення та конкретного переліку документів, які конкретизують господарські операції, оскільки в запиті безпосередньо зазначено, що документи витребовуються у зв'язку з проведенням фактичної перевірки ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» та відповідно до вимог підпунктів 20.1.2, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.2, 85.4 статті 85 ПК України, а також зазначено конкретний перелік документів, які вимагається у позивача надати.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність формування податковим органом ППР від 27.01.2021 № 0003050901.

Відповідно до пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

За змістом пункту 12 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року.

Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Відповідно до пункту 18 підрозділу 5 розділу XX ПК України норми пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України застосовуються, зокрема, з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).

Як вбачається з Акту перевірки, за результатами перевірки податковим органом встановлено, що директором ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» 27.09.2019 подано довідку про розпорядника акцизного складу пального, за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 59, відповідно якої, інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів, виглядає наступним чином: резервуар наземний РВС-2000 (місткістю 2 000 м3), в кількості 4 одиниць; резервуар наземний РВС-800 (місткістю 800 м3), в кількості 6 одиниць; резервуар наземний РВС-400 (місткістю 400 м3), в кількості 2 одиниць; резервуар наземний РГС-75 (місткістю 75 м3), в кількості 6 одиниць. Таким чином, загальна кількість резервуарів на нафтобазі, що відображено в Довідці № 1 ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» складає 18 одиниць.

Також ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» 31.03.2020 подано коригуючу довідку про розпорядника акцизного складу пального, за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 59, та внесено інформацію щодо розташованих на акцизному складі стаціонарних резервуарів, установлених на них витратомірів та рівнемірів для зберігання скрапленого газу, а саме: резервуар РГС-100 (місткістю 100 м3) - в кількості 12 одиниць; витратомір Promass 80 А - в кількості 1 одиниця.

За результатами перевірки встановлено, що ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» 27.09.2019 та 31.03.2020 подано довідки про розпорядника акцизного складу пального, за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 59, відповідно якої, інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів загальною місткістю 14050 м.куб. та 1200 м.куб., відповідно.

Таким чином, ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» станом на 01.10.2019 не подано Довідку № 1, яка затверджена наказом № 944, та не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратоміри-лічильники в кількості 1 одиниця та рівнеміри-лічильники в кількості 12 одиниць, що розташовані на акцизному складі за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, 59 (уніфікований номер 1006388), чим порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Суд зауважує, що форма Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944 (далі - Наказ № 944, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.06.2019 № 248).

Відповідно до положень «Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі», затвердженого Наказом № 944, Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів (пункту 1 розділу І «Формат даних Реєстру»).

Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм, зокрема: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1) (пункт 1 розділу ІІ «Структура Реєстру»).

Надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації (пункт 5 розділу ІІ «Структура Реєстру»).

З огляду на процитовані вище положення ПК України та Наказу № 944, суд відхиляє аргументи представника позивача щодо того, що висновки податкового органу щодо неподання позивачем станом на 01.10.2019 Довідки, за формою, затвердженою Наказом № 944, та не внесення до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі: витратоміра-лічильника - в кількості 1 одиниця; рівноміра-лічильника - в кількості 12 одиниць, є помилковими та не відповідають реальним обставинам/дійсності. Також суд зауважує, що на підтвердження подання 02.10.2019 ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» коригуючої довідки про розпорядника акцизного складу пального, про що зазначає представник позивача у позовній заяві, останнім до суду доказів не подано.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність формування податковим органом ППР від 27.01.2021 № 0003030901.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Згідно з підпунктом 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Із змісту Акту перевірки вбачається, що перевіркою контролюючого органу встановлено, що ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» за період з 01.04.2020 по 17.12.2020 (261 календарних днів) включно не сформовано дані про фактичні залишки скрапленого газу на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого скрапленого газу по акцизному складу за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 59 (уніфікований номер 1006388) та не подавало Довідку № 2, яка затверджена Наказом № 944, чим порушено вимоги підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ «Структура Реєстру» (Наказ № 944) Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм, зокрема: довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Суд зауважує, що форма вказаної довідки затверджена Наказом № 944.

Пунктом 5 розділу ІІ «Структура Реєстру» (Наказ № 944) передбачено надсилання довідок до Реєстру, зокрема, основної Довідки 2, яка формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Суд зазначає, що на спростування вказаному відображеному в Акті перевірки порушенню, представником позивача доказів до суду не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність формування податковим органом ППР від 27.01.2021 № 0003040901.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні позову ПП «ТД «ФОНТЕКС-АГРО» необхідно відмовити.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємства «ТОРГОВИЙ ДІМ «ФОНТЕКС-АГРО» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Приватне підприємство "Торговий дім "Фонтекс-Агро", вул. Малиновського, б. 30-а, м. Чернігів, 14020, код ЄДРПОУ 38510009.

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.

Дата складення повного рішення суду - .

Суддя Ю. О. Скалозуб