18 травня 2022 року справа № 580/10835/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправною відмову у наданні позивачу довідки на право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України;
- зобов'язати відповідача надати позивачу довідку на право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України за формою, наведеною у листі Державною службою України з надзвичайних ситуацій від 23.09.2013 №03-10311/214.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив службу в органах МНС України та ДСНС України та наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Черкаській області №245 від 22.10.2020 був звільнений у відставку за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я). 01.12.2021 звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України. Відповідач листом №6802-6614/11 від 03.12.2021 відмовив позивачу у наданні такої довідки з тих підстав, що позивач був звільнений за станом здоров'я, а не через хворобу. Вважаючи оскаржувану відмову протиправною позивач зазначає, що звільнення його за станом здоров'я є тотожним звільненню через хворобу.
Відповідач проти позову заперечив. 04.04.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач був звільнений зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я). Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу не передбачено такої підстави як звільнення «через хворобу». Наявність у позивача 2 групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби не є підставою для видачі довідки на отримання пільги, оскільки пункт 3 частини 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України передбачає передумову настання інвалідності під час виконання службових обов'язків. Особа має право на отримання пільги за наявності одночасно двох умов: звільнення зі служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років та настання інвалідності під час виконання службових обов'язків.
Ухвалою суду від 20.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходив службу в Державній службі України з надзвичайних ситуацій та наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (по особовому складу) №245 від 22.10.2020 був звільнений зі служби у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, виключений з кадрів ДСНС України та усіх видів забезпечення.
Згідно свідоцтва про хворобу №252 від 12.10.2020 Лікарсько-експертної комісії Управління ДСНС України у Черкаській області. Позивач визнаний обмежено придатним до військової служби. Захворювання позивача пов'язане з проходженням служби.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №776133 від 11.11.2020 позивачу з 11.11.2020 встановлено 2 групу інвалідності безтерміново у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби.
01.12.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати довідку на право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форм власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України.
Відповідач листом №6802-6614/11 від 03.12.2021 відмовив позивачу у наданні такої довідки з тих підстав, що позивач був звільнений за станом здоров'я, а не через хворобу.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у наданні довідки на право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом та комунальними послугами, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і осіб, звільнених із служби цивільного захисту врегульований Розділом Х Кодексу цивільного захисту України.
Стаття 120 Кодексу цивільного захисту України визначає пільги щодо оплати комунальних послуг.
Так, пунктом 3 частини 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України визначено, що знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
Таким чином, право на отримання пільги відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України мають особи за наявності умов:
- звільнення зі служби цивільного захисту через хворобу;
- настання інвалідності під час виконання службових обов'язків.
Щодо звільнення зі служби цивільного захисту через хворобу суд зазначає наступне.
Підстави звільнення зі служби цивільного захисту визначені статтею 106 Кодексу цивільного захисту України та підпунктом 3 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №593 від 11.07.2013 (далі - Положення №593), відповідно до яких контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту:
1) у зв'язку із закінченням строку контракту;
2) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі;
3) за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) центральної лікарсько-експертної комісії центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, про непридатність або обмежену придатність до служби;
4) у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
5) відповідно до заяви особи, яка звільняється у зв'язку із сімейними обставинами або з інших поважних причин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;
6) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу;
7) у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту керівництвом органу управління, формування чи підрозділу, навчального закладу, наукової установи, іншої організації центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, а також центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки;
8) у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду;
9) у зв'язку з призовом на строкову військову службу на підставі рішення районної (міської) призивної комісії;
10) у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі;
101) у разі наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів, який має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб;
11) у зв'язку з набуттям громадянства іншої держави;
12) в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, вказані норми не передбачають такої підстави звільнення зі служби цивільного захисту як «через хворобу». При цьому Кодексу цивільного захисту України та Положення №593 також не містять визначення терміну «звільнення через хворобу», а перелік підстав звільнення зі служби містить лише одну підставу, яка вказує на звільнення особи через наявність у неї розладів здоров'я або захворювань, що перешкоджають подальшому проходженню служби, а саме: пункт 3 частини 2 статті 106 Кодексу цивільного захисту України та підпункт 3 пункту 176 Положення №593, відповідно до яких контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту за станом здоров'я - на підставі висновку центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про непридатність або обмежену придатність до служби.
Отже, з аналізу вказаних норм вбачається, що пунктом 3 частини 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України, яка передбачає умови надання пільг зі сплати за користування житлом та комунальними послугами та пунктом 3 частини 2 статті 106 Кодексу цивільного захисту України, передбачена одна і та сама підстава звільнення особи зі служби, спричинена незадовільним стану здоров'я.
Судом встановлено, що позивач згідно свідоцтва про хворобу №252 від 12.10.2020 Лікарсько-експертної комісії Управління ДСНС України у Черкаській області. Позивач визнаний обмежено придатним до військової служби. Захворювання позивача пов'язане з проходженням служби.
Наказом №245 від 22.10.2020 був звільнений зі служби у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.
Отже, поняття звільнення «через хворобу» та «за станом здоров'я» в даному випадку є тотожними, тому звільнення позивача за станом здоров'я не є підставою для відмови у видачі довідки.
Щодо умови настання інвалідності під час виконання службових обов'язків, суд зазначає наступне.
Пунктом 26 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009 (далі - Положення №1317), визначено, що особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II чи III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров'я особи з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.
Причинами інвалідності є:
поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
- пов'язані з виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;
захворювання:
- одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв'язку.
Таким чином, Положенням №1317 передбачено, зокрема, окремі дві причини настання інвалідності:
- захворювання пов'язані з виконанням службових обов'язків;
- захворювання, одержані в період проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту.
Судом встановлено, що згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №776133 від 11.11.2020 позивачу з 11.11.2020 встановлено 2 групу інвалідності безтерміново у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби.
Оскільки інвалідність позивача пов'язана саме з проходженням служби, а не із виконанням службових обов'язків, він не має права на пільги, передбачені пунктом 3 частини 1 статті 120 Кодексу цивільного захисту України.
Відтак, відповідач відмовив позивачу у наданні довідки на отримання пільг на законних підставах.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО