Справа № 947/3654/22
Провадження № 2-о/947/121/22
25.05.2022 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Калініченко Л.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 (місце мешкання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 30-Б), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
26.01.2022 року до Київського районного суду міста Одеси надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, в якій заявник просить суд встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 брата - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в місті Первомайськ, Луганської області, що є тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу за вказаною заявою розподілено судді Маломуж А.І.
На підставі розпорядження керівника апарата Київського районного суду міста Одеси від 23.05.2022 року за №59, призначено повторний авто розподіл судової справи між суддями, відповідно до якого справу розподілено судді Калініченко Л.В., що підтверджується відповідним протоколом від 23.05.2022 року та передано головуючому 24.05.2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що заявниця звернулась з відповідною заявою в порядку ст. 317 ЦПК України та вказала, що померлий є її братом, а вона йому вважається відповідно сестрою.
У відповідності до ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Отже, з аналізу вказаної статті вбачається, що на звернення до суду з відповідною заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, в порядку окремого провадження, мають законом визначене коло осіб.
Чітке визначення терміну родичі зазначене у статті 3 КПК України, відповідно до якої близькими родичами та членами сім'ї, є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Оглянувши заяву та додані до неї документи, вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Одесі, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Також, до заяви заявницею додано копію паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.11.2000 року Київським РВ УМВС України в Одеській області.
Натомість з поданих до заяви документів не представляється можливим встановити, що заявниця - ОСОБА_1 за родинними зв'язками є сестрою ОСОБА_2 , оскільки заявником в порушення ч. 1 ст. 81 ЦПК України не надано до заяви доказів на підтвердження своїх посилань про те, що ОСОБА_2 є її братом, якими може бути відповідне свідоцтво про народження останнього.
Отже, заявником не доведено, що вона належить до кола осіб, які у відповідності до вимог ст. 317 ЦПК України, наділені правом на звернення до суду з відповідною заявою, що свідчить про наявність спору про право.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
Оскільки із заяви ОСОБА_1 вбачається спір про право, на підставі ст. 315 ч. 4 ЦПК України, суддя вважає необхідним відмовити у відкритті провадження по справі.
За таких обставин, керуючись ст. 315, 318, 353, 354 ЦПК України, суддя,
У відкритті провадження по справі за заявою ОСОБА_1 (місце мешкання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 30-Б), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - відмовити.
Роз'яснити заявнику, що згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Калініченко Л. В.