Справа № 137/417/22
24 травня 2022 р. 3/137/256/22
смт. Літин
Суддя Літинського районного суду Вінницької області Верещинська Я.С., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , безробітного, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 03.11.2012 Літинським РС УДМС України у Вінницькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 187 КУпАП,
10.05.2022 о 00:21год. гр. ОСОБА_1 житель АДРЕСА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем проживання, чим порушив умови встановленого йому нагляду.
Крім того, 12.05.2022 близько 02:07 год. гр. ОСОБА_1 житель АДРЕСА_1 , був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив встановлений йому адміністративний нагляд.
Крім того, 21.05.2022 о 00:05 год. гр. ОСОБА_1 житель АДРЕСА_1 , під час перевірки був відсутнім за місцем свого проживання, чим порушив встановлений йому адміністративний нагляд.
Крім того, 22.05.2022 о 23:05 год. гр. ОСОБА_1 житель АДРЕСА_1 , під час перевірки був відсутнім за місцем свого проживання, чим порушив встановлений йому адміністративний нагляд.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою за ч.2 ст.187 КУпАП визнав повністю, повідомивши про обставини скоєних правопорушень.
Відповідно до ч.2 ст.187 КУпАП порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно останнього, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення, серії ВАБ №772638 від 11.05.2022, ВАБ №772640 від 12.05.2022, ВАБ №772587 від 23.05.2022, ВАБ №772586, від 23.05.2022; рапорти реєстрації; письмові пояснення ОСОБА_1 ; витяг з бази даних національної поліції; копію вироку від 24.04.2018 у кримінальному провадженні №137/335/18 за обвинуваченням ОСОБА_1 ; характеристику, видану на ім'я ОСОБА_1 ; копію постанови від 04.05.2022 №137/368/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, а також заслухавши особисті пояснення правопорушника, вважаю вину ОСОБА_1 доведеною повністю, а його дії слід кваліфікувати за ч.2 ст.187 КУпАП, оскільки він 10.05.2022, 12.05.2022, 21.05.2022 та 22.05.2022 був відсутній за місцем проживання в АДРЕСА_1 , чим своїми діями порушив встановлений йому адміністративний нагляд.
При накладенні стягнення згідно з вимогами ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Поряд з цим, в силу ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи особу винного, який визнав вину у вчинених правопорушеннях, а також враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 вчинив однакові адміністративні правопорушення, суд вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції, визначеної у ч.2 ст.187 КУпАП, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
При цьому, у матеріалах справи відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а тому, з огляду на викладене, із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 496,20 грн.
Керуючись ст. 33, 40-1, 187, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 255(двісті п'ятдесят п'ять) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави Україна судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 496(чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Верещинська Я. С.