Справа № 444/823/22
Провадження № 2-о/444/28/2022
12 травня 2022 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Зеліско Р. Й.
секретар судового засідання Мамедова Г.І.
з участю заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жовківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
Заявник звернулася в суд із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Обгрунтовує заяву наступним тим, що її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . У зв'язку з розпочатими Російською Федерацією бойовими діями 24.02.2022 року частина міста Маріуполь, а саме АДРЕСА_1 стала тимчасово окупованою територією України. Зазначила, що в результаті бомбардувань та обстрілів, 17.03.2022 року в їхній житловий будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 близько 6-00 години було влучення, в результаті якого уламок боєприпасу наніс смертельне ушкодження її батьку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер впродовж 2-3 годин після ураження. Так як обстріли не припинялися, похоронити батька не було змоги, а було виготовлено дерев'яний ящик (труну) і лише 21.03.2022 року викопано могилу на їхній приватній земельній ділянці в АДРЕСА_1 і на городі здійснено поховання батька, яке здійснила мама заявниці - ОСОБА_4 , сусід - ОСОБА_5 та племінниці померлого: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Наголошує, що у зв'язку із тим, що м. Маріуполь перебуває на тимчасово окупованій території України, де продовжуються бойові дії, встановити факт смерті її батька - ОСОБА_3 та отримати свідоцтво про смерть неможливо. На підставі вищенаведененого просить суд, встановити факт смерті, а саме: що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Людавка, Жмеринського району Вінницької області помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь, Донецької області, Україна.
Заявник ОСОБА_1 та її представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю з підстав зазначених у заяві, просять такі задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Жовківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від нього на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника відділу. Повідомив про відсутність заперечень щодо задоволення заяви та що покладається на думку суду при розгляді такої.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні надала наступні пояснення відносно заяви та підстав її заявлення. Зазначила, що вона є дружиною ОСОБА_3 . Проживали вони разом за адресою: АДРЕСА_1 . В цей день, а саме 17.03.2022 року, вони сиділи у підвалі будинку через обстріли у їхньому кварталі. Однак, чоловік вирішив сходити на подвіря та глянути, що там відбувається. Коли він був на подвірі, то вона почула, як в їхній будинок влучила ракета. Коли все стихло, вона вийшла і побачила ОСОБА_3 , який лежав біля будинку. На цей час він ще був живий, однак важко поранений. Так як він досить важкий, то вона наскільки могла, настільки відтягнула його в більш безпечне місце і змушена була знову спуститись у підвал через обстріли. Як тільки появилась можливість вийти з підвалу, то вона підійшла до чоловіка та побачила, що він вже був мертвий. Наголосила, що похоронити його вдалося на власному подвірі лише 21.03.2022 року, оскільки були постійні обстріли. Поховання вона зробила разом із своїм сусідом та племінницями чоловіка.
Суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд вважає за можливе розглянути справу без учасників, які не з'явилися, а саме без представника заінтересованої особи - Жовківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) зважаючи на те, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, беручи до уваги обмежені строки розгляду справи, а також зважаючи на подану ним письмову заяву.
Крім того, суд наголошує, що було дотримано вимог ЦПК України та повідомлено заінтересовану особу про дату, час та місце судового засідання, надіслано заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України із додатками до неї.
Заслухавши пояснення заявника та її представника в підтримку поданої заяви, пояснення свідка, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів , поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно абзацу 2 частини 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Суд враховує, що заявник - ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Добросин Нестеровського району Львівської області та зареєстрована з 24.06.2003 року за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується викладеним у копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , який виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 25 січня 2011 року (а.с. 5-6).
З копії довідки про реєстрацію місця перебування особи за відомостями Добросинсько-Магерівської сільської ради за № 171 від 29.03.2022 року (а.с. 8) видно, що заявниця зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 28.03.2022 року по даний час.
08.04.2022 року ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та її фактичне місце проживння/перебування зазначено за адресою: АДРЕСА_2 , що вбачається із копії довідки від 08.04.2022 року № 1319-7000459300 виданої Добросинсько-Магерівською сільською радою (а.с. 7).
Із копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 вбачається, що батьками заявниці - ОСОБА_1 записані ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Батьки заявниці уклали шлюб 06.08.1983 року у зв"язку з чим її мати змінила своє дівоче прізвище з " ОСОБА_8 " на " ОСОБА_9 ", що вбачається із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.9).
Із копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_4 , виданого 04 липня 1996 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС Українив Донецькій області (а.с. 18-19) вбачається, що мати заявниці та свідок по справі - ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Добросин Нестеровського району Львівської області та із 06.08.1996 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
05.05.2022 року мати заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_4 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та її фактичне місце проживння/перебування зазначено за адресою: АДРЕСА_2 , що вбачається із копії довідки від 05.05.2022 року № 1319-7001130714 виданої Добросинсько-Магерівською сільською радою (а.с. 21).
Із копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_5 , виданого 04 липня 1996 року Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС Українив Донецькій області (а.с. 13-14) вбачається, що батько заявниці - ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Людавка Жмеринського району Вінницької області та із 06.08.1996 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Зважаючи на вищевикладене, заявник, як дочка померлого, враховуючи норми ч. 1 ст. 317 ЦПК України має право на звернення в суд із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.
Суд враховує, що 24.02.2022 року війська РФ вторглися на територію України та у звязку із тим по всій території України було введено воєнний стан. Місто Маріуполь станом на сьогодні вважається тимчасово окупованим містом, де ведуться запеклі бої.
Заявником до заяви долучено фотокопії місця їхньої реєстрації, що за адресою: АДРЕСА_1 , з яких вбачається залишки будинків та інших обєктів, а також місце поховання ОСОБА_3 , де на хресті зазначено дату його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10-12).
Згідно ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Суд враховує, що заявниця зверталась у відповідні органи за місцем реєстрації та смерті батька для видачі свідоцтва про його смерть, однак таке нею отримано не було, оскільки відділ записів цивільного стану державної реєстраційної палати Міністерства юстиції ДНР створений у порядку, не передбаченому законодавством України, а тому, видане даним органом свідоцтво про смерть було б недійсним і не створювало б для неї правових наслідків.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК Україна та ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Згідно ст. 4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 вище згаданого Закону, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 14 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
За змістом ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Таким чином, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості, без судового рішення, зареєструвати смерть особи у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року.
Суд бере до уваги і на твердження заявника, що встановлення факту смерті її батька - ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для неї, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: Україна, Вінницька область, Жмеринський район, с. Людавка, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та який помер у місті Маріуполь, який на даний момент є тимчасово окупованою території України, підтверджується наданими суду доказами.
Окрім цього, суд враховує письмові заяви ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від від 06.05.2022 року копії яких долучено заявником до матеріалів справи (а.с.15-17) з яких вбачається, що вони засвідчують факт загибелі 17.03.2022 року, внаслідок ракетного обстрілу, ОСОБА_3 , 1959 року народження і який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , а також те, що вони брали участь у похованні тіла ОСОБА_3 21.03.2022 року на території їх прибудинкової території.
З огляду на зазначене в сукупності суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 23, 258, 259, 264, 265, 315, 317, 319, 354, п. 8 ч. 1 ст. 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: Україна, Вінницька область, Жмеринський район, с. Людавка, місце реєстрації: АДРЕСА_1 та який помер у місті Маріуполь (населеному пункті, розташованому на тимчасово окупованій території України) ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 20.05.2022 року.
Суддя: Зеліско Р. Й.