вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
17.05.2022р. Справа № 904/4543/21
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут», м. Дніпро
До: Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації, с. Кам'янське
Про: стягнення 276 636, 02 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
секретар судового засідання Броян А.Р.
Від позивача: Абісов А.В. ( адвокат);
Від відповідача: Демченко А.Г. (адвокат)
ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (позивач) звернулося з позовом до Відділу освіти Нікопольської РДА ( відповідач ) про стягнення 276 636, 02 грн. ( в т.ч: 258 460, 88 грн. - основна заборгованість; 9 007, 18 грн. - пеня; 7 022, 38 грн. - інфляційні втрати та 2 145, 58 грн. - 3% річних) заборгованості, що виникла внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов'язань зі своєчасної оплати поставленого позивачем природного газу у грудні 2020 року за договором постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. (в редакції додаткової угоди № 19 від 25.11.20 р. ) .
Ухвалою суду від 05.05.21р. відкрите провадження у справі №904/4543/21 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України, без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.
Відділу освіти Нікопольської РДА (відповідач) заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що між сторонами було укладено два договори ( №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. та №41ВВ497-1010-20 від 22.12.20р. ); а враховуючи те, що відповідачем було сплачено кошти за поставлений позивачем природний газ, просить звільнити його від сплати штрафних санкцій.
ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (позивач) у відповіді на відзив заперечував проти обставин , викладених у ньому , зазначаючи, що відповідач вводить суд в оману, оскільки здійснення оплати за поставлений природний газ в розмірі 199 919, 04 грн. було здійснено відповідачем лише за договором №41ВВ497-1010-20 від 22.12.20р., а оплату за поставлений природний газ за договором №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. на загальну суму 258 460, 88 грн. відповідач не здійснив.
Ухвалою суду від 23.06.21р. вирішено здійснити перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 904/4543/21 за правилами загального позовного провадження та підготовче засіданні призначено на 08.07.2021р.
Відділ освіти Нікопольської РДА (відповідач) в додаткових письмових поясненнях зазначає, що додаткові угоди №7 від 27.02.20р., №17 від 30.10.20р. , №18 від 24.11.20р., №19 від 25.11.20р. до договору №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. були укладені з порушенням п.2. ч.4. ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» та в силу ст. 37 цього ж Закону є нікчемними. На підтвердження цих тверджень відповідач посилається на факти , встановлені рішенням господарського суду Дніпропетровської області по справі №904/6563/21. У зв'язку з чим, враховуючи умови договору №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. та додаткову угоду №5 від 24.02.20р. до нього суму за 1 куб.метр газу становить - 4, 73 грн.; загальна сума оплати відповідачем за 2020р. по цьому договору склала 615 966, 38 грн.; згідно з актом звіряння взаємних розрахунків за період 2020р. відповідачем було сплачено позивачу 662 094, грн.; таким чином, відповідач переплатив відповідачу за газ 46 128, 00 грн., а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.21 р. у справі № 904/6563/21 за позовом Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації до ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» про стягнення 46 128,00 грн. , яке залишено без змін постановою ЦАГС від 30.12.21 р. встановлені наступні обставини :
«… у грудні 2019 року - січні 2020 року Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації проведено відкриті торги щодо закупівлі природного газу ДК 021:2015 - 09123000-7 - 203729 метрів кубічних. Учасниками вказаних відкритих торгів зареєструвалися: За результатом проведення торгів переможцем вказаного аукціону визначено ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» з пропозицією 876 034,70 грн.
За результатами проведених торгів 28.01.20р. між Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації (споживач) та ТОВ «Дніпропетровськагаз збут» (постачальник) було укладено договір на постачання природного газу № 41ВВ497-266-20 . Постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2020 році природний газ (згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 021:2015 - 09123000-7 Природний газ (далі-газ), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором (п. 1.1. договору). Річний плановий обсяг постачання газу - до 203 729 куб. м. (п. 1.2. договору). Передача газу за цим договором здійснюється на межах балансової належності об'єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі - пункти призначення) (п. 1.4. договору).Обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1. договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ (п. 2.3. договору).
Відповідно до п. 2.6. договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами здійснюється в наступному порядку:
За підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов'язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (п. 2.6.1. договору).
На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника у письмовій формі або з використанням електронного цифрового підпису електронного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" за допомогою модулю «Електронний документообіг» до програмного забезпечення «М.Е.Doc IS» (п. 2.6.2. ).
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу (п. 2.6.3. договору).
Розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається (п. 3.1. договору).
Ціна за 1 куб. метр природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,58334 грн. без урахування податку на додану вартість. Податок на додану вартість становить 0,71666 грн. Всього ціна газу за 1 куб. метр становить 4,30000 грн. (п. 3.2. ).
Ціна, зазначена в п. 3.2. договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору (п. 3.3. ). Очікувана сума договору становить 876 034,70 грн., у т. ч. ПДВ - 20% 146 005, 78 грн. (п. 3.5. ). Розрахунковий період за договором становить один календарний місяць (п. 4.1. ).
Оплата газу за договором здійснюється споживачем у національній валюті України - гривні у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів в наступному порядку: 4.2.1. Оплата природного газу постачальнику здійснюється споживачем на підставі акту приймання-передачі природного газу та рахунку (п. 4.2. ). Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п. 3.5. ) здійснюється до 10 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу (п. 4.2.2. ). Датою оплати (здійснення розрахунку) є дата зарахування коштів на банківський рахунок постачальника (п. 4.4. договору).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором і чинним законодавством України. Також сторони домовились, що відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України, умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладання, а саме з 01.01.2020 (п. 6.1. ). Цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення (п. 9.1. ).Усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками (п. 9.5. )
Сторони підписали додаткову угоду № 1 від 29.01.20р. до договору , в якій дійшли згоди викласти пункти 3.5. та 9.1. договору у наступній редакції: « 3.5. Сума договору становить 876 034,70 грн., у т. ч. ПДВ-20% 146 005, 78 грн.»; « п. 9.1. Даний договір набирає сили з моменту підписання і діє по 31.12.20р., а в частині фінансових зобов'язань до повного їх виконання. Термін постачання товару до 31.12.20р.».
Сторони уклали додаткову угоду № 2 від 06.02.20р. до договору , в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 185 208,18 куб.м.».Також, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 3013 від 24.12.2019 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки», Сторони дійшли згоди з 06.02.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна за 1 м. куб. газу без урахування податку на додану вартість становить 3,81751 гривень, крім того вартість послуги доступу до потужності становить 0,124160 грн. Ціна за 1 м. куб. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,94167 грн. Податок на додану вартість становить 0,78833 грн. Всього ціна газу, за 1 м. куб. становить 4,73000 грн.»
Сторонами підписано додаткову угоду № 3 від 14.02.20р. до договору , в якій узгоджено викласти п. 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 168 371,074 куб. м.», а також з 01.02.20р. викласти п. 3.2 договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу становить 4,335830 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,867170 грн., а всього з ПДВ - 5,20300 грн.»
Сторони підписали додаткову угоду № 4 від 24.02.2020 до договору , в якій дійшли згоди вважати недійсними додаткову угоду № 2 від 06.02.2020 та додаткову угоду № 3 від 14.02.2020 до договору.
Сторонами укладено додаткову угоду № 5 від 24.02.20р. до договору , в якій погодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 185 208,18 куб. м.» Також, відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 3013 від 24.12.2019 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки» сторони дійшли згоди викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна у лютому за 1 м. куб. газу без урахування податку на додану вартість становить 3,81751 грн., крім того вартість послуги доступу до потужності становить 0,124160 грн. Ціна за 1 м. куб. природного газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності складає 3,94167 грн. Податок на додану вартість становить 0,78833 грн. Всього ціна газу за 1 м. куб. становить 4,73000 грн.»
Сторони підписали додаткову угоду № 6 від 26.02.20р. до договору , в якій дійшли згоди викласти пункти 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 168 371,074 куб. м.»; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у лютому становить 4,335830 грн., за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,867170 грн., всього з ПДВ - 5,20300 грн.»
Сторони уклали додаткову угоду № 7 від 27.02.20р. до договору , в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 153 064,613 куб. м.»; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціни газу у лютому становить 4,769417 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 0,953883 грн., всього з ПДВ - 5,723300 грн.»
Сторонами підписано додаткову угоду № 8 від 30.03.20р. до договору , в якій узгодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 143 893,178 куб. м.»; викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.»
Сторонами укладено додаткову угоду № 9 від 31.03.20р. до договору , в якій погодили викласти пункти 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 135 555,515 куб. м.»; викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у березні становить 5,770995 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,154198 грн., всього з ПДВ - 6,925193 грн.»
Сторони уклали додаткову угоду № 10 від 29.04.20р. до договору , в якій вирішили вважати недійсними додаткову угоду № 8 від 30.03.20р. до та додаткову угоду № 9 від 31.03.20р. до договору.
Сторони підписали додаткову угоду № 11 від 29.04.20р. до договору , в якій дійшли згоди викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 156 158,335 куб.м.», а також дійшли згоди з 28.04.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.»
Сторонами укладено додаткову угоду № 12 від 19.10.20р. до договору , в якій дійшли згоди вважати недійсними додаткові угоди № 8 від 30.03.20р., № 9 від 31.03.20р., № 10 від 29.04.20р., № 11 від 29.04.20р.
Сторони уклали додаткову угоду № 13 від 21.10.20р. до договору , в якій вирішили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 145 376,760 куб. м.» та викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у березні становить 5,246359 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.»
Сторонами підписано додаткову угоду № 14 від 22.10.20р. до договору , в якій узгодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 138 387,807 куб, м.», також дійшли згоди з 22.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у березні становить 5,770995 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ - 1,154198 грн., всього з ПДВ - 6,925193 грн.»
Сторонами укладено додаткову угоду № 15 від 28.10.20р. до договору , в якій погодили внести зміни у додаткову угоду № 13 від 21.10.20р. до договору та викласти п 2, 3, 4 цієї додаткової угоди в наступній редакції: « 2.Сторони дійшли згоди викласти пункт 3.2 договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу у жовтні становить 5,246359 грн. за 1 куб, м, крім того ПДВ -1,049271 грн., всього з ПДВ - 6,295630 грн.»
Сторони підписали додаткову угоду № 16 від 29.10.20р. до договору , в якій дійшли згоди викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 132 034,232 куб. м.», а також дійшли згоди з 03.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу становить 6,348092 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ -1,269618 грн., всього з ПДВ - 7,617710 грн.»
Сторони уклали додаткову угоду № 17 від 30.10.20р. до договору , в якій вирішили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 130 045,223 куб. м.», дійшли згоди з 04.10.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 6,553243 грн. за куб. м, крім того ПДВ 1,310648 грн., всього з ПДВ - 7,863891 грн.»
Сторонами підписано додаткову угоду № 18 від 24.11.20р. до договору , в якій узгодили викласти пункт 1.2. договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 124 450,175 куб. м.»; також відповідно до п. 2 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» про встановлення вільної ціни між постачальником та споживачем та Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 3013 від 24.12.2019 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки”, сторони дійшли згоди з 24.11.2020 викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,20855 грн. за 1 куб, м, крім того ПДВ 1,44171 грн., всього з ПДВ - 8,65026 грн.»
Сторонами укладено додаткову угоду № 19 від 25.11.20р. до договору , в якій погодили викласти пункт 1.2 договору у наступній редакції: « 1.2. Річний плановий обсяг постачання газу - до 123 188,043 куб. м.», також відповідно до п. 2 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» про встановлення цільної ціни між постачальником та споживачем та Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 3013 від 24.12.2019 «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 - 2024 роки», сторони дійшли згоди з 25.11.20р. викласти пункт 3.2. договору у наступній редакції: « 3.2. Ціна газу з урахуванням вартості послуги доступу до потужності становить 7,374909 грн. за 1 куб. м, крім того ПДВ 1,474982 грн., всього з ПДВ - 8,849891 грн.»
…Судом установлено, що внаслідок підписання Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації та ТОВ «Дніпропетровськагаз збут» додаткових угод № 6 від 26.02.20р., № 7 від 27.02.20р., № 8 від 30.03.20р., № 9 від 31.03.20р., № 11 від 29.04.20р., № 13 від 21.10.20р., № 14 від 22.10.20р., № 15 від 28.10.20р., № 16 від 29.10.20р., № 17 від 30.10.20р., № 18 від 24.11.20р., № 19 від 25.11.20р. до договору, ціна газу за 1 куб.м. збільшилась для Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації з 4,30000 грн. до 8,849891 грн. за 1 куб.м., тобто на 105,81%, у той час як обсяг поставки зменшився на 39,53 % (з 203 729 куб. м. до 123 188,043 куб.м.).
Господарський суд зазначає, що Відділ освіти Нікопольської районної державної адміністрації мав беззаперечне право на отримання газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі, однак, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції ТОВ «Дніпропетровськагаз збут» про збільшення ціни підписав спірні додаткові угоди, внаслідок чого ціна за 1 куб.м. газу збільшилася на 105,81%, а обсяг поставки газу за договором істотно зменшився на 39,53 %. Така поведінка сторін призвела до повного нівелювання результатів відкритих торгів.
За висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, метою регулювання, передбаченого статтею 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України “Про публічні закупівлі” нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників;об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку, що перемога в тендері (закупівля за кошти місцевого бюджету) та укладення договору за однією ціною та її подальше підвищення на 105,81% шляхом укладення додаткових угод № 6 від 26.02.20р., № 7 від 27.02.20р., № 8 від 30.03.20р., № 9 від 31.03.20р., № 11 від 29.04.20р., № 13 від 21.10.20р., № 14 від 22.10.20р., № 15 від 28.10.20р., № 16 від 29.10.20р., № 17 від 30.10.20р., № 18 від 24.11.20р., № 19 від 25.11.20р. є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.
Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19 вказав, що відповідно до принципу прозорості торгів та стандартів добросовісної ділової практики сторони в договорі мали б закласти певну формулу та порядок перерахунку ціни (так зване «цінове застереження»). Це призвело б до прозорості закупівель - адже замовник би розумів, що ціна може бути перерахована. Обидві сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку газу (тобто постійне коливання цін на газ, їх сезонне зростання-падіння були прогнозованими). Тому сторони не були позбавлені можливості визначити в договорі порядок зміни ціни, зокрема, які коливання ціни надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни, визначити документи, що мають підтверджувати коливання цін на ринку. Чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання. Такі органи і такі документи можуть визначатися замовником при формуванні тендерної документації, а сторонами - при укладенні договору (відповідно до тендерної документації).
Натомість, сторонами наведені чинники при укладенні договору не враховано.
Господарський суд зазначає, що відповідачем документально не підтверджено коливання ціни на природний газ упродовж 2020 року; водночас при зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, він не обґрунтував, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, не навів причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Таким чином, сторонами послідовно збільшувалась вартість газу на максимально визначений у законі відсоток, за відсутності доказів, що його вартісні показники упродовж дії договору зростали в такій прогресії, що виконання його умов стало вочевидь невигідним (збитковим) для ТОВ «Дніпропетровськагаз збут». Наведені дії Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації та ТОВ «Дніпропетровськагаз збут» розцінені судом як «недобросовісні».
Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
У свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини 4 статті 36 цього Закону. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України).
Враховуючи викладене, суд установив, що додаткові угоди № 6 від 26.02.2020, № 7 від 27.02.2020, № 8 від 30.03.2020, № 9 від 31.03.2020, № 11 від 29.04.2020, № 13 від 21.10.2020, № 14 від 22.10.2020, № 15 від 28.10.2020, № 16 від 29.10.2020, № 17 від 30.10.2020, № 18 від 24.11.2020, № 19 від 25.11.2020 до договору є нікчемними в силу статей 36, 37 Закону «Про публічні закупівлі», і відповідно не породжують жодних правових наслідків для сторін.
Відповідно, правовідносини з постачання газу між Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації та ТОВ «Дніпропетровськагаз збут» регулюються договором та додатковою угодою № 5 від 24.02.20р. до нього.
…Виходячи з умов договору, відповідач повинен був поставити позивачу 185 208,18 куб.м. газу за ціною 4,73 грн. за 1куб.м. Однак, відповідач в рахунок виконання договору фактично поставив замовнику 130 225,45 куб.м. природного газу. У рахунок оплати вартості природного газу за договором позивачем сплачено 662 094, 38 грн. Відповідно, отримана відповідачем оплата в сумі 46 128,00 грн. (662 094,38 грн. - 615 966,38 (130 225,45 куб.м. х 4,73 грн./куб.м.) за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з відповідача в межах заявлених вимог на підставі ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України…».
Також цим рішенням позов задоволено в повному обсязі та стягнуто з ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» на користь Відділу освіти Нікопольської районної державної адміністрації 46 128,00 грн. надмірно сплачених грошових коштів, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 135,00 грн. (а.с.7-12, 13-18).
Відповідно до приписів ч.4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За статтею 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості в порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільного кодексу і Господарського кодексу, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Позивач цій справі №904/4543/21 в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на порушення відповідачем умов договору зі своєчасної оплати поставленого позивачем природного газу в грудні 2020 року за договором постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. в розмірі 258 460, 88 грн. При цьому ціна за 1 куб.м. природного газу встановлена саме умовами додаткової угоди № 19 від 25.11.20р.
Однак, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.21р. у справі № 904/6563/21 були встановлені обставини нікчемності додаткових угод № 6 від 26.02.20р., № 7 від 27.02.20р., № 8 від 30.03.20р., № 9 від 31.03.20р., № 11 від 29.04.20р., № 13 від 21.10.20р., № 14 від 22.10.20р., № 15 від 28.10.20р., № 16 від 29.10.20р., № 17 від 30.10.20р., № 18 від 24.11.20р. та № 19 від 25.11.20р. до вищезазначеного договору постачання природного газу №41ВВ497-266-20 від 28.01.20р. в силу статей 36, 37 Закону «Про публічні закупівлі»; та зроблено висновок про те , що ці додаткові угоди не породжують жодних правових наслідків для сторін. Також , судом у цьому рішенні встановлено факт переплати Відділом освіти Нікопольської районної державної адміністрації на користь ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» 46 128,00 грн. (662 094,38 грн. - 615 966,38 (130 225,45 куб.м. х 4,73 грн./куб.м.) за газ , який не був ним поставлений.
Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Згідно із ст.ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ч.3-4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Здійснивши оцінку наданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що такі докази спростовуються доказами , наданими відповідачем ; що відповідно є підставою для відмови в задоволенні позову у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 13, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд , -
В задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, судові витрати по справі покласти на позивача.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення . Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення .
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Повне рішення складено 24.05.22р.
Суддя Васильєв О.Ю.