17 травня 2022 року м. Дніпросправа № 280/3150/21
Суддя Третього апеляційного адміністративного суду Чабаненко С.В. перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Запорізької митниці як відокремленого підрозділу Держмитслужби на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №280/3150/21 за позовом Приватного акціонерного товариства «Український графіт» до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень,-
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, Запорізька митниця як відокремлений підрозділ Держмитслужби подала апеляційну скаргу.
При перевірці апеляційної скарги судом встановлено, що остання подана без додержання вимог, встановлених ст.296 КАС України.
Так, апеляційна скарга, яка подана митним органом 01 вересня 2021 року повернута ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2021 року, тому до поданої повторно 17 грудня 2021 року апеляційної скарги пред'являються вимоги ст.296 КАС України.
Приписами ст. 295 КАС України передбачено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, копію оскаржуваного рішення відповідачем отримано 206 серпня 2021 року (а.с. 192, т.1), та апеляційна скарга подана до відділення поштового зв'язку 17 грудня 2021 року, тобто за спливом передбаченого законом строку на апеляційне оскарження.
В обґрунтування підстав для поновлення строку звернення з апеляційною скаргою скаржник зазначає, що з первинною апеляційною скаргою він звернувся до суду у тридцятиденний строк, та у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів не мав можливості вчасно сплати судовий збір. Крім того, апелянт зазначає, що судовий збір ним було сплачено 06 грудня 2021 року, а тому, враховуючи приписи ст. 169 КАС України, просить поновити строк на апеляційне оскарження.
Вирішуючи клопотання про поновлення строку звернення з апеляційною скаргою суд враховує, що скаржником сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, тобто усунуто недоліки, зазначені в ухвалі суду від 27 вересня 2021 року, що підтверджується відповідним платіжним дорученням від 06 грудня 2021 року № 274 у сумі 26041,70 грн., та зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України 07 грудня 2021 року.
В той же час суд враховує, що судовий збір сплачено 07 грудня 2021 року, в той час як повторно з апеляційною скаргою заявник звернувся тільки 17 грудня 2021 року, тобто після спливу деякого терміну після сплати судового збору та не навів поважних підстав щодо пропуску строку.
Також суд при вирішенні питання щодо поновлення строку звернення з апеляційною скаргою враховує, що ухвала суду апеляційної інстанції від 19 листопада 2021 року про повернення апеляційної скарги відповідачем не оскаржена.
Крім того, суд критично розцінює доводи скаржника стосовно того, що на момент звернення з апеляційною скаргою 01 вересня 2021 року у останнього по КЕКВ 2800 були відсутні бюджетні асигнування, з огляду на те, що скаржник, як особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, невжиття суб'єктом владних повноважень заходів щодо виділення коштів для сплати судового збору чи перерозподілу наявних кошторисних призначень не може вважатися поважною причиною пропуску процесуального строку для звернення до суду.
Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Відсутність бюджетного фінансування не надає суб'єкту владних повноважень право в будь-який час після сплину строку апеляційного оскарження реалізовувати право на апеляційне оскарження судового рішення.
Аналогічні висновки наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду по справі № 640/3393/19 від 28 квітня 2021 року, та відповідно до приписів ч.5 ст. 242 КАС України застосовуються судом в даному випадку.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини та норми чинного законодавства, суд зазначає, що апеляційну скаргу подано з пропуском встановленого ч. 1 ст. 295 КАС України строку та поважні причини пропуску зазначено строку скаржником не наведено.
Згідно з ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу, тобто суддя, встановивши, невідповідність поданої скарги вимогам, встановленим статтею 296 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху.
З огляду на вищевикладене, суд дає можливість заявнику апеляційної скарги у десятиденний строк, який обліковується з дня отримання копії ухвали, надати апеляційну скаргу оформлену, у відповідності до статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, надати суду:
- заяву про поновлення строку звернення з апеляційною скаргою із зазначенням поважних причин його пропуску.
Керуючись ст.ст. 169, 296, 298 КАС України суддя, -
Апеляційну скаргу Запорізької митниці як відокремленого підрозділу Держмитслужби на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.07.2021 у справі №280/3150/21 залишити без руху та надати десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.
Ухвала набирає чинності з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Чабаненко