Постанова від 24.05.2022 по справі 200/10762/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2022 року справа №200/10762/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. у справі №200/10762/21 (головуючий І інстанції Череповський Є.В., повне судове рішення складено 13 жовтня 2021 року у м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними бездіяльності та рішень, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дії по виданню наказу від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу», які полягають у оформленні його не у відповідності до вимог п. 10 Розділу 111 «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: не викладення у ньому стажу служби в поліції та вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та не зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30,04.2018 року, та скасувати наказ від 22.02.2021 №129 о/с «По особовому складу» в частині розрахунку вислуги років.; зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Донецькій області внести зміни до Наказу Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 року № 129 ос «По особовому складу», шляхом оформлення його відповідно до вимог н. 10 Розділу III «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: викладення у ньому наступного: стажу служби в поліції вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, період безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.1 1.2015 року по 30.04.2018 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області по виданню наказу від 22.02.2021р. №129 о/с «По особовому складу», які полягають у оформленні його не у відповідності до вимог п. 10 Розділу 111 «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016р. № 1235, а саме: не викладення у ньому стажу служби в поліції та вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та не зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30,04.2018 року, та скасувати наказ від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу» в частині розрахунку вислуги років.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Донецькій області внести зміни до Наказу Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 року № 129 ос «По особовому складу», шляхом оформлення його відповідно до вимог н. 10 Розділу III «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 №1235, а саме: викладення у ньому наступного: стажу служби в поліції; вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періоду безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.1 1.2015 року по 30.04.2018 року.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначено, що служба в поліції та календарна вислуга років є тотожними поняттями. Зазначене у п.1 «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393, не відрізняється від викладеного у ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію». Наказом №129 о/с від 22.02.2021 року позивачу оголошено вислугу років станом на 20 травня 2021 року (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у календарному обчисленні - 15 років 10 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні 23 роки 08 місяців 25 днів (з урахуванням періодів безпосередньої участі в АТО). Судом не враховано, що позивач в період залучення до АТО перебував на лікарняних та у відпустках.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Згідно довідки від 29.03.2021р. №1628/05/12.2021, позивач в період з 01.05.2015р. по 06.11.2015р. та з 07.11.2015р. по 30.04.2018р. дійсно брав участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Згідно наказу №129 о/с від 22.02.2021 року вважати звільненим з лав Національної поліції капітана поліції ОСОБА_1 (0123843), старшого інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Покровського відділу поліції з 20 травня 2020 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 20.05.2020 № 204 о/с. Вважати вислугу років станом на 20 травня 2021) року (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у календарному обчисленні - 15 років 10 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні 23 роки 08 місяців 25 днів.

Згідно наказу №429 о/с від 30.07.2021р. внесено доповнення до пункту 3 наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 № 129 о/с: вважати капітану поліції ОСОБА_1 невикористану відпустку (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у кількості 10 діб.

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, зокрема, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Верховний Суд у постановах від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (постанова від 14.04.2021р. у справі №480/4241/18) підтримала правову позицію, викладену у постанові від 03.03.2021р. у справі 805/3923/18-а, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 та з метою забезпечення єдності та сталості судової практики відступила від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що оскільки позивач проходив службу, яка передбачена Порядком №393, то він має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку, зокрема, один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Безпосередня участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції в період з 01.02.2015р. по 06.11.2015р. та з 07.11.2015р. по 30.04.2018р. підтверджується довідкою ГУ НП в Донецькій області від 29.03.2020р. № 16226/05/12-2021.

Доказів, що вказана довідка скасована, визнана недійсною, а інформація в ній не відповідає дійсності, - відповідачем суду не надано.

Щодо не зарахування до пільгової вислуги років позивача періодів безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції з 01.02.2015р. по 06.11.2015р. та з 07.11.2015р. по 30.04.2018р. в повному обсязі з урахуванням відпусток та лікарняних.

Слід вказати, що така позиція відповідача не ґрунтується на законі, жодного посилання на норму закону або іншого нормативно-правового акту, який би містив пряму вказівку на не зарахування відпусток та лікарняних до періоду безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, відповідачем не надано, з огляду на що така позиція відповідача є його власним баченням правозастосування в цьому спорі.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що є протиправними дії ГУ НП в Донецькій області щодо відмови у внесення змін до наказу ГУ НП в Донецькій області від 22.02.2021р. № 129о/с про звільнення позивача в частині визначення вислуги років шляхом зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції з 01.02.2015р. до 06.11.2015р. та з 07.11.2015р. до 30.04.2018р., із зарахуванням до цих періодів часу перебування у відпустках та лікарняних.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд зазначає, що ці доводи були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції під час розгляду та ухвалення рішення, їм була надана відповідна правова оцінка, жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанцій норм матеріального права, у апеляційній скарзі не наведено.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. у справі №200/10762/21 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 р. у справі № 200/10762/21 - залишити без змін.

Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 24 травня 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 24 травня 2022 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Геращенко