Постанова від 24.05.2022 по справі 200/10183/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2022 року справа №200/10183/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу адвоката Верченко Ольги Олександрівни, в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 р. у справі № 200/10183/21 (головуючий І інстанції Бабаш Г.П., повне судове рішення складено 12.11.2021 року в м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Адвокат Верченко Ольга Олександрівна (далі - представник позивача), в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) в якому просила визнати протиправним дії відповідача щодо розрахунку стажу та розміру пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 02.04.2021 року відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи з повним робочим днем під землею за Списком №1 з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985 року з 20.11.1985 року по 27.01.1986 року, з 20.06.1986 року по 23.01.1988 року, з 20.04.1988 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 11.03.1997 року по 09.04.1997 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року на підставі роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 2-4).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 35-37).

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким задовольнити позов.

В обґрунтування доводів зазначає, що 07.05.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою №1672 через Веб-портал про перерахунок пенсії «зміна виду розрахунку» та у додатках до неї додав додаткову заяву (тобто заяву в довільній формі) в якій просив усунути виявлене ним порушення та зарахувати періоди його роботи до пільгового стажу за Списком №1 (а.с. 35-37).

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом Серії НОМЕР_1 (а.с. 5).

З 04.12.2008 року позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (а.с. 16-17).

02.04.2021 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою через Веб-портал, в якій просив зарахувати до його пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи: з 01.07.1977 року по 08.09.1983 року, з 04.01.1984 року по 10.03.1985 року, з 06.04.1985 року по 05.09.1985 року з 20.11.1985 року по 27.01.1986 року, з 20.06.1986 року по 23.01.1988 року, з 20.04.1988 року по 24.03.1989 року, з 20.11.1991 року по 23.12.1991 року, з 27.09.1995 року по 16.07.1996 року, з 11.03.1997 року по 09.04.1997 року, з 12.01.2004 року по 22.05.2006 року, з 01.06.2007 року по 06.01.2008 року відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 8).

18.04.2021 року позивач звернувся з повторною заявою щодо зарахування відповідних період роботи до пільгового стажу за Списком № 1 з тих же підстав (а.с. 9).

Листом від 26.04.2021 року №306-305/Н-02/8-0572/21 Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що звернення ВЕБ-05725-Ф-С-21-036865 від 18.04.2021 року, не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому було розглянуто відповідно до ст. 5, ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» (а.с. 11).

07.05.2021 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою через веб-портал про заміну виду розрахунку, додатково надавши паспорт, ІНН та окрему заяву щодо перерахунку пенсії (а.с. 12).

21.06.2021 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з адвокатським запитом з метою отримання рішення про відмову в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за його заявою №1672 від 07.05.2021 року та розрахунку пільгового і страхового стажу роботи (а.с. 14).

Листом від 01.07.2021 року №0500-1502-8/26486 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адвокатський запит повідомило, що заява ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про перерахунок пенсії, яка надійшла через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, не відповідає вимогам Порядку 22-1.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що до заяви були додані лише паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду та особисте звернення (а.с. 15).

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Отже, з огляду на вищезазначені правові норми, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

За положенням пункту 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

За положенням пункту 4.3 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 Постановою правління Пенсійного фонду України 30.07.2015 №13-1 затверджено Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України (далі - Положення 13-1), яке визначає організаційні засади прийому та обслуговування осіб, які звертаються до територіальних органів Пенсійного фонду України (далі - органи Пенсійного фонду), у тому числі за допомогою засобів телекомунікації, відповідно до вимог Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (пункт 1).

За положенням п.2 Положення 13-1, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду (система надання послуг в електронній формі) (далі - веб-портал) - сукупність програмно-технічних засобів, що забезпечують оперативне приймання, обробку, зберігання та передачу інформації (даних) під час надання послуг громадянам, застрахованим особам та страхувальникам, а також надання установам банків та організаціям, що здійснюють виплату та доставку пенсій, інформації в електронній формі з дотриманням адресності та заходів щодо захисту відповідних видів інформації (даних).

Електронна пенсійна справа - сукупність інформації, яка обробляється на базі централізованих інформаційних технологій у формі електронних даних для забезпечення призначення/перерахунку та виплати пенсій, формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних», включаючи обов'язкову інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; іншу інформацію, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи.

Електронна персональна сторінка користувача послуг (далі - персональна сторінка) - електронний обліковий запис на веб-порталі, який створюється при реєстрації користувача електронних послуг і забезпечує інформаційний обмін, пов'язаний із наданням послуг.

Електронна послуга - надання інформації та/або документів з метою вирішення порушених особою, яка звертається до органів Пенсійного фонду, питань за допомогою засобів веб-порталу.

Користувач електронної послуги - фізична або юридична особа, яка звертається за отриманням послуги, в тому числі електронної, та/або інформаційно-консультаційною підтримкою щодо надання послуги.

Послуга - прийом та обслуговування застрахованих осіб, осіб, що перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувачі пенсії, осіб, які мають право на призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, страхувальників або уповноважених ними осіб з метою вирішення питання, з яким вони звертаються до органів Пенсійного фонду.

За положенням пункту 10 розділу IV Положення 13-1, за результатом відпрацювання одержаного звернення щодо порядку призначення (перерахунку) пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, виплати пенсій та/або допомоги на поховання заявнику надсилається в електронній системі повідомлення, в якому зазначається про необхідність особистого звернення до відповідного територіального органу Пенсійного фонду та надання документів (згідно з видом послуги, яка є предметом звернення) із зазначенням переліку таких документів, місцезнаходження органу Пенсійного фонду, до якого треба звернутись, зручних дати і часу для звернення.

Про результати розгляду звернення заявник повідомляється у спосіб, зазначений ним у зверненні (у письмовій та/або електронній формі).

Отже, положеннями чинного законодавства передбачено звернення за призначенням пенсії шляхом подання документів для призначення пенсії дистанційно в електронному вигляді (заява та копії документів, завірені електронним підписом) через вебпортал зі зверненням до сервісного центру тільки за отриманням пенсійного посвідчення.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 01.07.2021 року №0500-1502-8/26486 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адвокатський запит повідомило, що заява ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про перерахунок пенсії, яка надійшла через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, не відповідає вимогам Порядку 22-1.

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Відповідно до 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно з пунктом 4.3. Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, позивач в порядку, встановленому Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, до органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався, а на подану ним у довільній формі заяву відповідач надав відповідь листом в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".

Факт подання позивачем додатків до заяви про перерахунок пенсії, а саме: паспорту, ідентифікаційного номеру та особисте звернення не є спірним у справі, проте позивач, після отримання листа від 01.07.2021 року №0500-1502-8/26486 не надав до відповідача документи, які відповідають вимогам підпунктів 2-4 пункту 2.1, пункту 2.6 Порядку № 22-1.

Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та при розгляді заяв позивача та звернення його адвоката пенсійний орган не вчиняв дій щодо розрахунку стажу та розміру пенсії позивача, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Отже, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Верченко Ольги Олександрівни, в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 р. у справі №200/10183/21 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 р. у справі №200/10183/21 - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 24 травня 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко