24 травня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/3573/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Грищенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського відділу державної виконавчої служби у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанов,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 10.05.2022 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Новгород-Сіверського відділу державної виконавчої служби у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 21.01.2021, винесену головним державним виконавцем у виконавчому провадженні №68247783 щодо примусового виконання постанови в справі про адмінправопорушення ГАБ №968861 від 02.10.2021 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Позов мотивовано тим, що відповідачем необґрунтовано винесено спірну постанову, оскільки стягувачем пропущено строк пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Ухвалою судді від 16.05.2022 поновлено позивачеві строк на звернення до суду з позовом, відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 23.05.2022 клопотання представника позивача про розгляд справи в режимі відеоконференції повернуто без розгляду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, на виконання вимог ухвали суду надіслав матеріали виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
Відповідно до матеріалів справи, на підставі заяви стягувача відповідачем відкрито виконавче провадження із примусового виконання постанови ГУНП в Чернігівській області Новгород-Сіверського відділу поліції від 02.10.2021 серії ГАБ №968861, про що винесено постанову від 21.01.2022 ВП №68248146 (а.с. 7, 10).
Вказана постанова отримана позивачем 05.05.2022 особисто, що підтверджується матеріалами виконавчого провадження (а.с. 6).
Вважаючи вказану постанову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із статтею 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).
Статтею 12 Закону №1404-VIII установлено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до статті 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Аналізуючи наведені процесуальні вимоги Закону №1404-VIII, суд зазначає, що підставою для відкриття виконавчого провадження є виконавчий документ, строк пред'явлення якого для примусового виконання не сплинув.
Відповідно до матеріалів справи, 02.10.2021 Новгород-Сіверським відділом поліції ГУНП в Чернігівській області складено постанову серії ГАБ №968862 по справі про адміністративне правопорушення, якою на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 6800,00 грн. Вказана постанова набрала чинності 11.10.2021 (а.с. 29-30).
Таким чином, строк пред'явлення вказаної постанови до виконання становив до 12.01.2022.
Разом з тим, згідно із матеріалами виконавчого провадження, заява стягувача про прийняття постанови для примусового виконання надійшла до відповідача 20.01.2022, тобто поза межами встановленого Законом №1404-VIII строку (а.с. 28).
Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
За наведених обставин, суд погоджується із позицією позивача, що всупереч вказаних вимог Закону №1404-VIII державний виконавець, отримавши подану поза встановленими строками постанову Новгород-Сіверського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області від 02.10.2021 серії ГАБ №968862 по справі про адміністративне правопорушення, не повернув її стягувачу, а необґрунтовано виніс постанову про відкриття виконавчого провадження.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського відділу державної виконавчої служби у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Новгород-Сіверського відділу державної виконавчої служби у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 21.01.2022 у виконавчому провадженні №68247783 про відкриття виконавчого провадження.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Новгород-Сіверський відділ державної виконавчої служби у Новгород-Сіверському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 34258104, вул. Свободи, 12, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000).
Суддя С.В. Бородавкіна