про зупинення провадження у справі
23 травня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/1657/22-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 600/1657/22-а за позовом ОСОБА_1 до Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач звернувся до суду із заявою, в якій просить зупинити провадження у справі № 600/1657/22-а ОСОБА_1 до Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії до припинення (скасування) воєнного стану або ж виключення Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку з числа військових формувань, що переведені на воєнний стан.
В обґрунтування клопотання відповідач зазначає, що оскільки Вінницький 3В ВСП входить до складу Збройних Сил України, то починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Крім того, в силу наведеної обставини, відповідач зазначав, що не має можливості надати до суду витребувані докази по справі.
Вказане клопотання подано через “Електронний Суд”, відтак представник позивача, який є учасником ЄСІТС, належним чином повідомлений про надходження даного клопотання.
Заперечень, доводів, аргументів чи спростувань щодо поданого клопотання про зупинення провадження у справі представник позивача до суду не подав.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності передбачає тa надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, вiдсiчі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осiб iз зазначенням строку дії цих обмежень.
За приписами п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Командуванню об'єднаних сил збройних Сил України, командуванням видів, окремих Сил України, родiв вiйськ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань. командирам вiйськових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державно служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану” за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
За приписами ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист й суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України Сухопутні війська, Повітряні Сили. Військово-Морські Сили: окремі роди сил Збройних Сил України Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Вiйська зв'язку та кібербезпеки: органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видiв та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління. з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Таким чином, Вінницький ЗВ ВСП входить до складу Збройних Сил України, здійснює передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів
Відтак, враховуючи перебування Вінницького ЗВ ВСП у складі Збройних Сил України які переведені у воєнний стан та здійснюють оборону України, захист її суверенітету, територіальної цілісності, існують правові підстави для зупинення провадження у справі до припинення (скасування) воєнного стану або ж виключення Вінницького ЗВ ВСП з числа військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Аналіз наведеної норми свідчить про обов'язок суду зупинити провадження у справі у разі перебування, в тому числі відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 489/3904/19 (провадження № 61-9245св21):
“Зі змісту положень цієї норми випливає, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, якщо сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції”.
Станом на час розгляду клопотання встановлено режим воєнного стану та відповідач в силу закону перебуває в складі Збройних Сил України, які переведені у воєнний стан та здійснюють оборону України.
Спростувань чи заперечень щодо вказаної обставини позивач до суду не надав.
Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі має значення перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Наразі, перебування відповідача у складі Збройних Сил України, які переведені на воєнний стан підтверджує неможливість його участі у розгляді справи та процесуальних діях, що є суттєвою перешкодою для повного та об'єктивного розгляду даної справи.
У силу приписів ч. 10 ст. 120 КАС України зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.
Разом з тим, оскільки у межах спірних правовідносин тривале зволікання зумовлене об'єктивними, незалежними від адміністративного суду причинами, суд не вважає за можливе стверджувати про невиправданість зупинення провадження у даній справі у розрізі закріплених у ст. 242 КАС України вимог щодо того, що рішення суду має ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
З урахуванням наведеного, клопотання відповідача є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 236, 243, 248 КАС України, суд,-
1. Клопотання про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі № 600/1657/22-а до припинення перебування Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя В.К. Левицький