Рішення від 16.07.2010 по справі 2-1314

Справа №2-1314/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( ЗАОЧНЕ )

16 липня 2010 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі: м. Овруч

головуючого - судді Гришковець А.Л.,

із секретарем Каленською Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі 3273,20 грн. за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року, передбачену ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в сумі 2430,00 грн. та передбачене ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підвищення до пенсії в сумі 15106,00 грн. за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року, мотивуючи тим, що вона проживає в м. Овручі Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі як пенсіонер і є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. За період перебування на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі їй виплачувалась доплата до пенсії, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав. Розмір недоплачених коштів за ст.ст.37, 39 Закону становить вказані вище суми.

В судове засідання позивач не з'явилася , але надала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі.

Представник відповідача - УПСЗН Овруцької РДА в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи про що свідчить розписка про отримання судової повістки.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судової повістки . Щодо задоволення позову заперечує.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку у відповідача, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та проживає в м. Овручі Житомирської області.

Відповідно до ст. ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вона має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України за № 836 від 26.07.96 року в конкретних розмірах, а зокрема за ст. 37 - 2,10 грн., за ст. 39 - 10, 50 грн. за ст. 48 - 90 грн.

Вказані обставини підтверджуються наданими копіями документів: посвідченням потерпілої від Чорнобильської катастрофи, паспорту, довідками про проведені виплати.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин була передбачена серед інших виплат і доплати по:

- ст. 37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться щомісячна грошова допомога в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40% мінімальної заробітної плати;

- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата;

- ст.48 - інвалідам 3 групи , проводиться щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- допомога в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр.. реф.).

- для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.), у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис.крб. (5,2 грн. за гр.реф.) ;

- для щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам 3 групи - 90 тис.крб. ( 90 грн. за гр.реф.).

Частиною 4 ст.8 ЦПК України визначено, що у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства , який має вищу юридичну силу.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:

- з 01.04.2008 р. - 525 грн., - з 01.10.2008 р. - 545 грн. - з 01.12.2008 р. - 605 грн., з 01.04.2009 р. - 625 грн., з 01.07.2009 р. - 630 грн., з 01.10.2009 року - 650 грн., з 01.11.2009 р. - 744 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір не до виплачених коштів становить:

За ст. 37 Закону:

- з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року : ( 605*0,40%*+625*0,40%*3+630*0,40%*3+650*0,40%+744*0,40%*2+869*0,40%*2)-2,10*12= 3273,20 грн.,

За ст. 48 Закону :

за 2009 рік - ( 630*4 )-90= 2430,00 грн.

Пунктом 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМ України № 936 від 20.09.05, визначено, що виплата компенсацій та допомоги за ст.ст. 37,39,48 Закону проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних рад у містах. Розпорядником коштів нижчого рівня визначено районні управління праці та соціального захисту населення. Тобто, виплата зазначених коштів передана останнім і вони провадять вказані виплати, а тому відповідно вказані кошти підлягають стягненню з відповідача - управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Відповідно до п. а ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №497 «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» органи Пенсійного фонду, крім призначення і виплати пенсій відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», «Про прокуратуру» здійснює призначення і виплату пенсій, надбавок, підвищень та доплат і відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.

Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Зазначені суми виплат не були закладені у видаткову частину бюджету 2009-2010 років. Однак з метою захисту прав та свобод людини, які визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, відповідач повинен був проводити нарахування компенсацій та допомог на підставі Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що не є порушенням Бюджетного Кодексу України та норм Конституції України, які визначають видатки в межах Законів ?ро Державний бюджет”.

Заборони відповідачеві - управлінню Пенсійного фонду України в Овруцькому районі щодо нарахування компенсацій і допомог в розмірах, передбачених ст. 39 Закону, не було.

Викладена вище думка суду також ґрунтується на аналізі рішень Конституційного Суду України від 20.03.02 та 1.12.04, рішень Європейського Суду з прав людини.

Так, Конституційний Суд України зазначає, що відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави. Одним із тяжких наслідків аварії на ЧАЕС стала втрата здоров'я громадянами. Законами України таких громадян віднесено до відповідних категорій, вони потребують відновлення втраченого здоров'я, постійної медичної допомоги та соціального захисту з боку держави.

Конституційний Суд України вважає, що для значної кількості громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачено чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (ст.48 Конституції України), який принаймні не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст.46 Конституції), то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається . Зупинення його дії можливе за умови введення відповідно до пункту 31 ч.1 ст.85, п.19 ч.1 ст.92 Конституції України надзвичайного стану

Зважаючи на суми компенсацій та допомог, що визначені постановою КМ № 836, остання фактично призупинила дію окремих статей Закону, де виплати провадяться виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, що є неприпустимим.

Витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в доход держави позивачем сплачено в сумі 120 грн.

Від сплати судового збору позивач звільнена згідно п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, а відповідачі - згідно ст.5 вказаного Декрету та рішення сесії Овруцької міської Ради від 11.02.2010 року №13.

Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 60, 88, 196, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити частково.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року в сумі 3273,20 грн., та передбачену ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в сумі 2430,00 грн.

Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, що передбачене ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.03.2009 року по 28.02.2010 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого Законами України про Державний бюджет на 2009-2010 роки.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю .

Про перегляд заочного рішення може бути подана заява протягом 10 днів з дня отримання його копії .

На рішення суду до апеляційного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення або залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня проголошення рішення або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ :