Рішення від 24.05.2022 по справі 344/5987/22

Справа № 344/5987/22

Провадження № 2-а/344/120/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2022 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Антоняка Т.М.,

секретаря Максимів Н.С.,

представника позивача Рибачука В.В.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Синишина П.Є.,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців.

В обґрунтування позову зазначено, що 23.05.2022 року, у ході реалізації заходів, спрямованих на виявлення іноземних громадян, які ухиляються від виїзду з України після закінчення встановленого строку перебування на території України, а також іноземців, які ухиляються від виконання рішення про примусове повернення з України працівниками Управління ДМС України в Івано-Франківській області був виявлений громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 останнього було доставлено до адміністративного приміщення УДМС в Івано-Франківській області, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та проведено відповідну перевірку. У ході перевірки засобами інтегрованої міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, “Аркан” було встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув на територію України 21.10.2018 року по паспортному документу громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 та територію України не покидав. Також було встановлено, що громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в 2019 році було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП та 09.04.2019 року Авдіївським МС Донецької області було прийнято рішення про примусове повернення даного громадянина в країну походження, або третю країну, яке супроводжувалось забороною в'їзду строком на три роки до 09.04.2022 року відповідно до статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Дане рішення громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не оскаржував. До моменту прийняття рішення про примусове повернення в країну походження або третю країну громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не звертався до органів ДМС України щодо виготовлення йому документів на право проживання на території України. Зазначені вище обставини свідчать про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 2019 року перебуває на території України нелегально та не має правових підстав для подальшого перебування в Україні, а також ухилявся від виконання прийнятого рішення про примусове повернення його в країну походження або третю країну. У зв'язку із цим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 УДМС України в Івано- Франківській області 24.05.2022 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП. Враховуючи наведене, з метою встановлення обставин правопорушення громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було затримано у порядку частини 2 статті 262 КУпАП на строк визначений частиною 2 статті 263 КУпАП, - 72 години.

Позивач вказує на те, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на території України незаконно, не виконав рішення про примусове повернення з України, немає правових підстав для подальшого перебування в Україні, а тому позивач просить винести рішення про примусове видворення за межі України та затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебвають в Україні, строком на 6 місяців громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просив задовольнити в повному обсязі.

Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечили щодо позовних вимог, вказавши, що позивачем не долучено належних доказів незаконного перебування відповідача в Україні. Відповідач вказав, що раніше притягувався в Україні до кримінальної відповідальності, а тому очікував на рішення суду.

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Республіки Молдова.

Як слідує з матеріалів справи, 23.05.2022 року, у ході реалізації заходів, спрямованих на виявлення іноземних громадян, які ухиляються від виїзду з України після закінчення встановленого строку перебування на території України, а також іноземців, які ухиляються від виконання рішення про примусове повернення з України працівниками Управління ДМС України в Івано-Франківській області був виявлений громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою з'ясування правового статусу та підстав подальшого перебування на території України останнього було доставлено до адміністративного приміщення УДМС в Івано-Франківській області, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Ак. Гнатюка, буд. 29 та проведено відповідну перевірку.

У ході перевірки засобами інтегрованої міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон “Аркан” було встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув на територію України 21.10.2018 року по паспортному документу громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 та територію України не покидав.

Як встановлено з матеріалів справи, громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в 2019 році було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП, та 09.04.2019 Авдіївським МС Донецької області було прийнято рішення про примусове повернення даного громадянина в країну походження, або третю країну, яке супроводжувалось забороною в'їзду строком на три роки до 09.04.2022 року відповідно до статті 26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

УДМС України в Івано-Франківській області 24.05.2022 року було притягнуто ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 203 КУпАП.

Також як слідує з матеріалів справи, громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було затримано у порядку частини 2 статті 262 КУпАП на строк визначений частиною 2 статті 263 КУпАП, - 72 години, про що складено протокол № МІФ 000027 про адміністративне затримання від 23.05.2022 року.

У підпункті "f" п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Відповідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон) нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Частиною 3 статті 3 розділу I Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом документи, які б підтверджували законне перебування відповідача на території України, відсутні, що унеможливлює його ідентифікацію.

Діючий паспортний документ, що дає право на виїзд з України, у відповідача відсутній.

У зв'язку з цим, працівниками УДМС в Івано-Франківській області 23.05.2022 року було затримано відповідача для з'ясування причин та обставин правопорушення і умов, що їм сприяли, у порядку ч. 2 ст. 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення, строком на 72 години.

В абзаці першому пункту 4 статті 30 Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Пунктом 1 розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС, Адміністрації Держприкордонслужби та Служби безпеки України 23.04.2012 № 353/271/150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2012 за № 806/21119, визначено, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство.

Відповідно до ч. 1 статті 23 розділу III Закону нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до законодавства України.

Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Також частиною 15 статті 289 КАС України визначено, що адміністративні справи, передбачені цією статтею, розглядаються судом у день подання відповідної позовної заяви.

Відповідно до ч. 5 ст. 288 КАС України, ч. 19 ст. 289 КАС України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цими статтями, судовий збір не сплачується.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 288 КАС України та ч. 1 ст. 30 Закону правом на звернення до адміністративного суду з позовом про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України наділений центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальні органи і підрозділи.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, є Державна міграційна служба України, яка діє відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи.

Згідно з Положенням УДМС в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДМС від 14.02.2015 № 19, УДМС в Івано-Франківській області є територіальним органом ДМС та їй підпорядковується.

Таким чином, позивачем у справах про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України може бути Державна міграційна служба України безпосередньо або її територіальні органи чи підрозділи, зокрема, УДМС в Івано-Франківській області.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, беручи до уваги те, що відповідач перебуває на території України незаконно, не виконав рішення про примусове повернення з України, відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України, а відтак суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Затримати, з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців, громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме до 22 листопада 2022 року.

Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Антоняк Т.М.