Рішення від 05.07.2010 по справі 2-7056/10

№ 2-7056/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 липня 2010 року Єнакіївській міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Дарміна М.О.

при секретарі Мороз К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Єнакієве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління ПФУ в місті Єнакієве Донецької області пр оскарження дій по перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

В травні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом роп оскарження дій по перерахунку пенсії та зобов'язанню відповідача провести перерахунок пенсії. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. На даний момент з 1 березня 2006 року є інвалідом 2 групи , до цього мав 3 групу інвалідності. В зв'язку із зміною групи інвалідності у нього виникло право на отримання більшої групи інвалідності, ніж він отримував до цього часу. Зокрема до складу його пенсії повинні входити основна пенсія, яка обчисюється не нижче восьми мінімальних пенсій за віком у відповідності до вимог ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796 -ХІІ; додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, в обсязі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно із статтею 50 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796 -ХІІ , підвищення пенсії з 23 листопада 1994 року в обсязі 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у зв'язку із встановленням статусу інваліда війни у відповідності до частини 4 статті 13 «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» доплата до пенсії у розмірі 50 гривень, відповідно до ст.1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» від 16 березня 2004 року № 1603 -ІV. Однак відповідач проводить нарахування пенсії йому у відповідності до нормативно-правових актів, визнаних у встановленому порядку неконституційними. На заяву про проведення перерахунку він отримаав відповідь, з якої вбачається, що йому в задоволенні клопотання про перерахунок пенсії відмовлено. Просить визнати дії відповідача протиправними і зобов'язати його провести відповідні нарахування йому основної та додаткової пенсії.

В судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіславши в судове засідання заперечення, зазначивши, що дійсно статтею 49 Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам віднесеним до 1 категорії, до якої належить відповідач, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії ща шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після винекнення права на державну пенсію. При цьому відповідно до ч.4 статті 54 Закону розмір пенсії для інвалідів , щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності шести мінімальним пенсій за віком. Стаття 50 Закону передбачає встанолвення особам, віднесеним до категорії 1 щомісячну додаткову пенсію за щкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. В перерахунку пенсії позивачу з 1 липня 2009 року було відмовлено , оскільки вищевказаною правовою нормою мінімальний розмір пенсії за віком застосовується тільки при визначені розмірів пенсії , призначеною відповідно до положень Закону № 1058-15. Конституційним судом України в ухвалі від 19 травня 2009 року зазначено, що у частині 3 статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « (№ 1058-15) закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком , встановленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для розмірів пнесій , ризначених згідно з цим Законом. Тому на думку відповідача існує прогалина у законодавчому регулюванні , яка полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком .Заповнення цієї прогалини має здійснювати законодавець.

Суд заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих матеріалів заперечень, встановив наступне: ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 2 групи, , що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1, серії НОМЕР_2 (а.с.5) та довідкою МСЕК № 003366 (а.с.20) і відповідно до Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії йогому ,як особі віднесеній до 1категорії встановлюється у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , яка визначається після винекнення права на державну пенсію . При цьому у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів , інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою , не може бути нижчим по другій групі інвалідності 8 мінімальним пенсіям за віком. Розмір додаткової пенсії складає 75 % від мінімальної пенсії за віком.

Посилання відповідача на те , що законами України про Державний бюджет України на 2000-2007 роки надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат , є необгрунтовним , оскільки ч.1 ст.92 Конституції України встановлено, що права громадян встановлюються виключно законами України.

Так дійсно право на державну і додаткову пенсію, а також її розмір встановлено ст.49 Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .Визначений законом розмір державної пенсії (не менше 8 мінімальних пенсій) та додаткової (75 % від мінімальної пенсії за віком) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами(ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст.22 Конституції України прямо це забороняє.

Відповідач , керуючись постановами КМУ , які фактично зменшили розмір допомоги, порушив ст.113ч.3 Конституції України .Таким чином відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо вимог відповідної категорії громадян, а саме звужив розмір пенсії. Отже відповідно до положень частини 1 статті 48 Закону України № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року пенсія позивача повинна складатися з державної пенсії (не менше 8 мінімальних пенсій за віком) та додаткової пенсії (не менше 75 % мінімальної пенсії за віком). При цьому розмір мінімальної пенсії за віком визначається на момент виплати.

Таким чином право ОСОБА_1 на пенсію прямо встановлено Конституцією України та Законом України«Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .Крім того вказане право гарантоване ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До того ж , в ч.1 ст.17 Закону зазначено , що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Тобто при виплаті спірної пенсіїі УПФУ в місті Єнакієве повинно було керуватись статтею 49 Законом України«Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Вирішуючи питання по спосіб захисту порушеного права позивача ОСОБА_1 суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту його прав буде визнання дій відповідача неправомірними і покладення на Управління ПФУ в місті Єнакієве забов»язання вчинити певні дії, а саме провести прерахунок його державної і додаткової пенсії у відповдідності до вимог ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Розподіл судових витрат вирішується судом у відповідності до вимог статті 88 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 57, 214, 215 ЦПК України, Законом України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в місті Єнакієве Донецької області про визнання неправомірною відмови УПФУ в місті Єнакієве провести перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 березня 2006 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Єнакієве Донецької області провести перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про соціальний статус громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 березня 2006 року.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня оголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Суддя : Дармін М.О.

гув період з 15 березня 2005 року по теперішній час відповідач виплачує мені пенсію за віком на пільговий умовах, призначену за Списком № 1. 12 квітня 2010 року він звернувся до відповідача з особистою заявою про перерахування пенсії. З 1 квітня 2010 року відповідач здійснив мені перерахунок пенсії відповідно у відповідності до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванні». На його письмове звернення про надання даних про перерахунок пенсії, відповідач своїм листом № 208/Р-02-01-03 від 18 травня 2010 року повідомив його, що при проведені перерахунку його пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530, було застосований показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з котрих сплачені страхові платежі та, котрий відповідно до закону, враховують для нарахування пенсії за 2007 рік (1197.91 грн.). Вважає дії УПФУ в місті Єнакієве з перерахунку його пенсії с застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік, незаконними, з підстав порушення вимог ст.19 Конституції України , постанови № 530 від 28 травня 2008 року.

В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні позовних вимог у повоному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечував, оскільки Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесені зміни до частини 4 статті 42 Закону України «Про загально обов'язкове пенсійне страхування» , яка передбачала, що після внесених змін за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії може бути проведений з заробітної плати за періоди страхового платежу, визначені у частині 1 статті 40 Закону № 1058-15 і які рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційними.

Суд заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи встановив наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.

Згідно із листа 208/р-02-01-03 до урахування для обчислення пенсії взято заробіток позивача за період з 1 липня 1995 року по 31 березня 2008 року (153 місяці). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 2917,98 грн.( 1197,91 (середня заробітна платня за 2007 рік) Х 2,43589 (індівідуальний коефіціент заробітку). Також з листа вбачається що проводити перерахунок за заявою позивача недоцільно, оскільки індівідуальний коефіціент заробітку буде зменшено до 2,33804 (а.с.7).

Позивач у судовому засіданні заявив, що просить при перерахунку пенсії змінити не індівідуальний коефіціент заробітку, а середню заробітну плату визначивши для розрахунку замість застосованою середньої заробітної плати за 2007 рік середню заробіну плату за 2009 календарний рік, на яку він має право у відповідності до Постанови № 530 від 28 травня 2008 року, оскільки після призначення пенсії працював повний календарний 2009 рік . \

Факт того, що позивачем було відпрацьовано повний 2009 рік в судовому засіданні підтвердив і представник відповідача , надавши в судове засідання копію відповідної сторінки особової справи ОСОБА_2 (а.с.22).

Відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України (рішення № 19-рп/2009 від 08.09.2009 року) були визнані незаконними пункти 8 ,10 та 15 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Однак в цілому постанова КМУ № 530 від 22 травня 2008 року не змінювалася і мала чинність на момент мого звернення до відповідача.

Таким чином, відповідач на думку суду повинен був перерахувати позивачеві пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеному в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Оскільки перерахунок пенсії відповідачем проводився в квітні 2010 року, то відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2007 рік як ним було зроблено.

Розподіл судових витрат вирішується судом у відповідності до вимог статті 88 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 57, 214, 215 ЦПК України, Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та . рішенням Конституційного Суду України № 19-рп/2009 від 08.09.2009 року , суд

ВИРІШИВ:

Визнати дії УПФУ в місті Єнакієве Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 квітня 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану в цілому по України , з якої сплачено страхові внески та яка добровільно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - протиправними .

Зобов'язати УПФУ в місті Єнакієве Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 1 квітня 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застроховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік.

Стягнути з УПФУ в місті Єнакієве Донецької області на користь ОСОБА_2 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розірі 11 гривень 50 копійок та ІТО у розмірі 40 гривень

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу його проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: Дармін М.О.