Справа № 2-3906/10
2 липня 2010 року Ворошиловський районний суд міста Донецька у складі:
головуючого: судді Князькова В.В.
при секретарі: Кобець А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2005, 2007, 2008 роки, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2005, 2007, 2008 роки. Позивач зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради . Також зазначає, що відповідно до ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання щорічної суми на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати компенсації.
Однак на протязі 2005, 2007 та 2008 років позивач отримував дані виплати у розмірі, нижчому ніж це передбачено законом.
Він звернувся до УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради з заявою про перерахунок та доплату щорічної суми на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати компенсації.
Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради відмовило позивачу.
Позивач вважає дії УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради неправомірними.
Просив стягнути з відповідача на свою користь недоплачену суму щорічної компенсації на оздоровлення в розмірі: за 2005 рік - 1560 грн., за 2007 рік - 2100 грн., за 2008 рік - 2525 грн., а всього 6185 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив справу слухати в його відсутність та просив позов задовольнити.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просила справу слухати в її відсутність та просила в задоволенні позову відмовити. Також відповідачем надані заперечення, в яких вказано наступне: відповідно до ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ст. 116 Конституції України
Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України а також, забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту населення, а відповідно до ст.117 Конституції України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими для виконання.
Згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України.
Ст.2 Закону України «Про встановлення розміру заробітної плати», які приймались Верховною Радою України на відповідні роки, зазначено, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах яких для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України здійснювати застосування цих норм, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України.
Виходячи з існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірі, встановленому в Постанові Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Виплати, передбачені Законом України № 796-ХІІ, які базуються на розмірі мінімальної заробітної плати виплачуються в розмірах, встановлених ПКМУ № 836.
В зазначеній постанові розмір щорічної допомоги на оздоровлення ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, складає 26 грн. 70 коп.
Згідно із статтею 86 Бюджетного Кодексу України видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюються в установленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених в Державному бюджеті України на відповідні бюджетні програми.
Так, відповідно до ст. 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік" , а саме на Кабінет Міністрів України, за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, покладено обов'язок затвердити розподіл бюджетних призначень на погашення заборгованості із соціальних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розрізі бюджетних програм.
Ст. 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005р." затверджені бюджетні призначення на 2005р. на централізовані заходи в розрізі адміністративно -територіальних одиниць, згідно з додатком. Порядок використання цих коштів визначається Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. У додатку до цього закону визначені суми для бюджетної програми "2501250 - Компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" № 3235-ІУ від 20.12.2005р., з метою приведення окремих норм законів у відповідність із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинено на 2006 рік дію пунктів статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати (в т.ч. п.п. ст.48 вищевказаного закону).
Також, ст. 109 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" Кабінету Міністрів України надано право на 2006 рік встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно з п.30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення деяких норм законів у відповідність до зазначеного вище Закону на 2007 р. призупинено чинність статтей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Крім того, ст.101 Закону "Про Державний бюджет України на 2007 рік" Кабінету Міністрів України в 2007 р. надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які за законодавством визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно пункту 28 підпункту 11 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Крім того, ст. 73 Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" Кабінету Міністрів України в 2008 р. надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які за законодавством визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно встановлених розмірів ОСОБА_1 було перераховано допомогу за наступні періоди: за 2005 рік - 100 гривень, за 2007 рік - 100 гривень, за 2008 рік - 100 гривень.
Вважають свої дії правомірними.
Просила у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, згідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. № 796-ХІІ мав право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону здійснюється за рахунок державного бюджету.
Відповідно до ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ст. 116 Конституції України
Кабінет Міністрів України розробляє проект закону про Державний бюджет України а також, забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту населення, а відповідно до ст.117 Конституції України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковими для виконання.
Згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України.
Ст.2 Закону України «Про встановлення розміру заробітної плати», які приймались Верховною Радою України на відповідні роки, зазначено, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах яких для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України здійснювати застосування цих норм, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України.
Ст. 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005р." затверджені бюджетні призначення на 2005р. на централізовані заходи в розрізі адміністративно -територіальних одиниць, згідно з додатком. Порядок використання цих коштів визначається Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. У додатку до цього закону визначені суми для бюджетної програми "2501250 - Компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначає правові засоби формування та застосування державних соціальних стандартів та нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.
Відповідач посилається на Постанову КМУ, відповідно до якої були здійснені виплати позивачу сум на оздоровлення. При цьому в даній Постанові не враховуються положення Закона України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відповідно до якого позивач має право на отримання щорічної суми на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати компенсації.
Конституційний суд України неодноразово звертав увагу на неконституційність законів по обмеженню та скасуванню пільг певним категоріям громадян.
Таким чином, відповідач порушив право позивача на соціальний захист як інваліда, постраждалого в результаті аварії на ЧАЕС.
Управлінням праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради ОСОБА_1 було перераховано допомогу за наступні періоди: за 2005 рік - 100 гривень, за 2007 рік - 100 гривень, за 2008 рік - 100 гривень.
Відповідно до встановлених розмірів позивач має право на виплату йому несплачених сум на оздоровлення відповідно до ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі:
за 2005 рік - 322*5-100 (фактично отримана сума) = 1560 гривень,
за 2007 рік - 440*5-100 (фактично отримана сума) = 2100 гривень,
за 2008 рік - 525*5-100 (фактично отримана сума) = 2525 гривень.
Всього підлягає стягненню на користь позивача ОСОБА_1 з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради 6185 (шість тисяч сто вісімдесят п'ять) гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.88 ЦПК України судові витрати компенсуються за рахунок держави.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік ст.ст. 15, 213, 214, 215 ЦПК України, суд , -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2005, 2007, 2008 роки - задовольнити .
Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку та доплаті сум щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати компенсації.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради зробити перерахунок ОСОБА_1 та стягнути на його користь суми щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2005 рік - 1560 гривень, за 2007 рік - 2100 гривень, за 2008 рік - 2525 гривень, а всього - 6185 (шість тисяч сто вісімдесят п'ять) гривень.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення надруковано у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного суду
м. Донецька В.В.Князьков