11 травня 2022 року
справа №380/10673/21
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі головуючої судді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання -Гулій М.Р.,
за участі:
представника позивача - не прибув,
представника відповідача - Червінчака Ф.С., згідно наказу,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Львівгаз Збут” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною і скасування постанови, -
товариство з обмеженою відповідальністю «Львівгаз Збут» (далі - ТзОВ «Львівгаз Збут», позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - Національна комісія, відповідач) з вимогою визнати протиправним та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 23.12.2020 № 2685 “Про накладення штрафу на ТОВ «Львівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02.01.2021 засобами поштового зв'язку ТзОВ «Львівгаз Збут» отримало постанову Національної комісії від 23.12.2020 № 2685 «Про накладення штрафу на ТОВ «Львівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» (надалі - постанова № 2685), якою на позивача накладено штраф у розмірі 102000,00 грн. за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1. Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. ТзОВ «Львівгаз Збут» не погоджується з постановою № 2685, вважає її протиправною та такою, що прийнята з порушенням норм діючого законодавства, є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав. На підставі посвідчення на проведення позапланової перевірки від 11.11.2020 № 540, виданого Головою НКРЕКП відповідно до рішення НКРЕКП від 13.10.2020 № 1896, відділом НКРЕКП у Львівській області у період з 24.11.2020 по 07.12.2020 проводилась позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Львівгаз Збут» з питань дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, а саме: дотримання вимог пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункт 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497. За результатами перевірки складено акт від 07.12.2020 № 641 позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТзОВ «Львівгаз Збут», ЄДРПОУ 39594527, відповідно до висновків якого встановлені порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших -нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 та положень пункту 4.1 Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. Не погоджуючись з висновками акту від 07.12.2020 № 641 та заперечуючи наявність порушень, що встановлені за результатами перевірки відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про Національну «комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII та п. 7.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 позивачем направлено до НКРЕКП та Відділу НКРЕКП у Львівській області письмові пояснення та обґрунтування (заперечення) до акту від 07.12.2020 № 641 від 11.12.2020 за вих. № 797007.2-Сл-6721-1220. Проте, НКРЕКП заперечення товариства не враховано, висновки акту від 07.12.2020 № 641 залишені без змін. Постановою Національної комісії від 23.12.2020 № 2685 «Про накладення штрафу на ТОВ «Львівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження-господарської діяльності з постачання природного газу» на ТзОВ «Львівгаз Збут» накладено штраф у розмірі 102000,00 грн. за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1. Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. ТзОВ «Львівгаз Збут» не погоджується із встановленими порушеннями та накладенням штрафу, оскільки перевірка проводилась з грубим порушенням норм Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 та Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, висновки акту від 07.12.2020 № 641 суперечать нормам вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору.
Ухвалою судді від 07.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Відповідач позову не визнав. 10.08.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №58195). Відповідач зазначає, що вимоги положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не відносяться до сфери діяльності НКРЕКП та відповідно не могли бути застосовані НКРЕКП під час прийняття оскаржуваної за результатами розгляду акта перевірки, а тому не заслуговують увагу суду. Відповідач зазначає, що накладення регулятором штрафних санкцій на ТзОВ «Львівгаз Збут» є одним із елементів державного регулювання на ринку природного газу, передбаченого Законами України «Про Національну комісію», що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та «Про ринок природного газу», а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Щодо тверджень позивача про відсутність належних підстав для проведення позапланової виїзної перевірки зазначає, що до НКРЕКП надійшло звернення ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, позивачем, ліцензійних умов з постачання. При цьому Постанова №1896 містить посилання на пункт 2 частину сьому статті 19 Закону про НКРЕКП, якою передбачено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки, є обгрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Щодо тверджень позивача про відсутність встановлених в акті перевірки порушень та невідповідність висновків акту фактичним обставинам. Відповідач наголошує, що у ході перевірки встановлено, що позивачем здійснено постачання природного газу у серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансуваня, зокрема з 03.08.2020 по 11.08.2020 (включно). Відтак, позивачем порушено вимоги пункту 2.1. глави Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1. Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. Щодо твердження позивача про неврахування його пояснень до акту №641 під час прийняття Постанови №2685, то зазначає, що позивачем листом від 11.12.2020 №797007.2-Сл-6721-1220 надані пояснення до акту №641, які були отримані НКРЕКП 14.12.2020 (вх.№28476/1-20). Відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону про НКРЕКП, зазначені пояснення разом з Актом №641 розміщені на офіційному веб-сайті регулятора , у визначені законом терміни, а також опрацьовані до підготовки обгрунтування до проекту рішення. При цьому, НКРЕКП має враховувати при прийнятті рішень тільки обгрунтовані спростування допущених порушень, а сам факт направлення пояснень, не означає, що таких порушень не було. Щодо підстав для застосування штрафу та дотримання принципу пропорційності регулятором. Відповідач наголошує, що застосована до ліцензіата штрафна санкція у вигляді 102000,00 грн. не є максимальною та прийнята регулятором з урахуванням принципу пропорційності порушення, з огляду на встановлені позаплановою перевіркою ТзОВ «Львівгаз Збут» порушення останнім вимог законодавства та ліцензійних умов.
19.05.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №60362). Позивач вказує, що відповідачем не наведено обґрунтованих підстав, які б спростовували аргументи, викладені позивачем у позовній заяві та не надано жодного доказу, на підтвердження своїх доводів. Наведені аргументи відповідача є хибними, та лише аналізують певні норми чинного законодавства. Позивач зазначає, що ТзОВ «Львівгаз збут» своєчасно та в повному обсязі розрахувався з ТзОВ «Оператор ГТС України» за послуги з небалансу за серпень 2020 року. Також позивач наголошує на безпідставності проведення відповідачем перевірки, оскільки у постанові НКРЕКП від 13.10.2020 №1896 відсутня підстава для проведення позапланової виїзної перевірки, а саме, відсутнє обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
26.08.2021 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. №61483). Відповідач наголошує, що позивачем порушено вимоги пункту 2.1. глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави розділу ХІV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1. Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. Наголошує також, що позивачем у заявах по суті не заперечується той факт, що ним вчасно незбалансоване власне портфоліо балансування. Щодо безпідставності перевірки вказує, що в обґрунтуванні до проекту постанови №31896 зазначено, що до НКРЕКП надійшов лист ТзОВ «Оператор ГТС» від 03.09.2020 вих.№20-1042, на підставі якого прийнято рішення про проведення позапланової виїзної перевірки. Безпідставним є посилання позивача на судову практику, оскільки звільнення від доказування немає абсолютного характеру і не може сприйматися судом як неможливість спростування під час судового розгляду обставин, які зазначені в іншому судовому рішенні.
22.09.2021 від відповідача надійшли пояснення (вх. №68782).
27.09.2021 від відповідача надійшли пояснення (вх. №70172).
29.10.2021 від позивача надійшли пояснення (вх. №11138ел).
16.11.2021 від відповідача надійшли пояснення (вх. №83534). Відповідач зазначає, щодо надання неналежної судової практики, яка на думку позивача, виникла із-за аналогічних обставин. Обставини, встановлені у вказаних позивачем судових рішеннях не можна сприймати як преюдиційні, оскільки такі відмінні за своїм предметом. Стосовно безпідставного твердження позивача щодо неможливості позивача збалансовувати своє портфоліо, зазначив, що на сьогодні нормативно-правовими актами НКРЕКП встановлено дієві та прозорі механізми, що надають можливість замовникам послуг транспортування (постачальникам) природного газу, вчасно та самостійно збалансовувати власні портфоліо балансування з метою уникнення небалансу протягом газової доби, та як наслідок за підсумками місяця. Відповідач повторно наголосив, що застосована до ліцензіата штрафна санкція у вигляді 102000,00 грн. не є максимальною та прийнята регулятором з урахуванням принципу пропорційності порушення та покарання.
Протокольною ухвалою суду від 15.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання представник позивача вкотре не прибув. Подав клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з введенням в Україні воєнного стану.
Згідно ч. 5 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Представник відповідача в судовому засіданні наполягав на розгляді справи по суті, просив у задоволенні позову відмовити.
З урахуванням вимог ч. 5 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаючи причини неявки представника позивача не поважними (на території Львівської області активні воєнні дії не проводяться, крім того, місцезнаходженням позивача є м. Львів), та враховуючи, що його неявка в судове засідання не перешкоджає розгляду справи, суд розглянув справу на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що між ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» та ТзОВ «Львівгаз Збут» укладено договір транспортування природного газу від 18.12.2019 №1910000183 та додаткову угоду №1 до договору від 15.04.2020 та додаткову угоду №2 від 22.07.2020.
ТзОВ «Оператор ГТС України» 31.08.2020 уклав односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць серпень 2020 року №08-2020-1910000183, відповідно до якого розмір плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті замовником, а саме ТзОВ «Львівгаз Збут» (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця складає 67597203,64 грн.
Зазначений акт скеровано ТзОВ «Оператор ГТС України» 14.09.2020.
ТзОВ «Львівгаз Збут» листом від 17.09.2020 №797-СЛ-4857-0920 повідомило про зарахування частини в розмірі 3200000,00 грн. передплати послуг замовленої потужності в рахунок небалансу за серпень 2020 року.
Решту частини оплати небалансів за серпень 2020 року у розмірі 64 397 203, 64 грн сплачена відповідно до платіжного доручення від 21.09.2020 №1718.
Судом встановлено, що на підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 11.11.2020 №540, виданого відповідно до рішення НКРЕКП від 13.10.2020 №1896, Сектором Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Львівській області доручено проведення перевірки ліцензіата товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» щодо дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 за період діяльності з 01.08.2020 по 31.08.2020. Підстава проведення перевірки: звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-10042. Перелік питань, щодо яких буде здійснюватися перевірка: дотримання вимог законодавства та пункту 2.1. ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497.
За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз Збут» складено акт від 07.12.2020 №641, відповідно до висновків якого, відповідачем встановлені порушення позивачем, зокрема пункту 2.1. глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотримання вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 07.12.2020 №641 ТзОВ «Львівгаз Збут» направлено до відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Львівській обалсті письмові пояснення та обгрунтування (заперечення) до акту, складеного за результатами проведення позапланової невиїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу від 07.12.2020 №641.
В подальшому, постановою Національної комісії відповідно до статей 17,19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статі 59 Закону України «Про ринок природного газу» Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг накладено на позивача штраф у розмірі 102000,00 грн. за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Позивач, не погоджуючись із встановленими порушеннями та накладенням штрафу, звернувся з цим позовом до суду.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Згідно із частиною другою статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
4) державного контролю та застосування заходів впливу;
5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 11, 12 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
За приписами частин першої - третьої, п'ятої статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора. За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Пунктами 2, 3 частини сьомої статті 19 Закону №1540-VIII підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
За приписами частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Згідно із частиною четвертою статті 22 Закону №1540-VIII Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, Законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».
Відповідно до частини першої статті 59 Закону №329-VIII суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини другої статті 59 Закону №329-VIII передбачено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
За приписами частини третьої статі 59 Закону №329-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб'єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді:
1) попередження про необхідність усунення порушень;
2) штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Відповідно до підпункту «б» пункту 5 частини четвертої статті 59 Закону №329-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Згідно із частиною п'ятою статті 59 Закону №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
За правилами частин шостої - восьмої статті 59 Закону №329-VIII рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки. Накладення санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо порушення було виявлено через п'ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків. За одне правопорушення на ринку природного газу може застосуватися лише один вид штрафної санкції (штраф) або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Рішення про накладення санкцій Регулятором оскаржуються в судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Згідно із пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС терміни, що використовуються в цьому Кодексі, мають такі значення:
балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;
газова доба (D) - газова доба, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу;
комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації;
небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;
плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;
портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.
Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
Згідно із пунктом 4.1 Типового договору замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Крім того, пунктом 4.1 договору транспортування природного газу, укладеного 18.12.2019 №1910000183 між ТзОВ «Оператор ГТС України» (оператор) та ТзОВ «Львівгаз Збут» (замовник), передбачено,зокрема обов'язок замовника вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що недотримання вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, пункту 2.1 Ліцензійних умов в частині зобов'язання замовників послуг транспортування вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування є не лише порушенням замовником умов договору, укладеного з оператором газотранспортної системи, а й правопорушенням на ринку природного газу у вигляді порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності (пункт 1 частини другої статті 59 Закону №329-VIII).
На думку суду, ТзОВ «Львівгаз Збут» допустило порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що підтверджується актом перевірки від 11.12.2020 №653 та не спростовано позивачем під час судового розгляду справи, тому у відповідача були наявні фактичні та правові підстави для застосування до позивача санкцій у вигляді штрафу на підставі статті 22 Закону №1540-VIII, статті 59 Закону №329-VIII.
При цьому, під час розгляду справи судом не встановлено порушень щодо призначення та проведення перевірки, позаяк така перевірка обґрунтовано була призначена на підставі пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону №1540-VIII, у зв'язку із надходженням на адресу НКРЕКП звернення ТзОВ «Оператор ГТС України» від 03.09.2020 №ТОВВИх-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, позивачем ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201. Зокрема, ТОВ «Оператор ГТС України» у своєму зверненні зазначено, що серпні 2020 року окремі замовники послуг транспортування природного газу допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування. Також у зверненні вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у власності чи розпорядженні.
За наслідком розгляду звернення ТзОВ «Оператор ГТС України» відповідачем прийнято постанову №1896від 13.10.2020 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання», в якому наведено перелік суб'єктів господарювання щодо яких і проводяться позапланові виїзні перевірки. Зазначеним переліком передбачено також і проведення перевірки ТзОВ «Оператор ГТС України».
Отже, відповідно до положень Закону №1540-VIII, на підставі постанови НКРЕКП №1896 від 13.10.2020 та підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 11.11.2020 №540, виданого відповідно до рішення НКРЕКП від 13.10.2020 №1896, сектором НКРЕКП правомірно та за наявності обґрунтованих підстав проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Львівгаз Збут», за результатами якої складено акт №641 від 07.12.2020.
Суд зважає на доводи позивача про те, що ТзОВ «Львівгаз Збут» листом від 17.09.2020 №797-Сл-4857-0920 повідомило про зарахування частини в розмірі 3200000,00 грн. передплати послуг замовленої потужності в рахунок небалансу за серпень 2020 року. Інша частина оплати небалансів за серпень 2020 року в розмірі 64397203,64 грн. сплачена відповідно до платіжного доручення від 21.09.2020 №1718.
Проте, такі доводи не спростовують виявлене перевіркою допущене позивачем порушення в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування та не звільняє його від встановленої законодавством відповідальності за правопорушення на ринку природного газу у вигляді порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Позивач у даному випадку не відмежовує договірних обов'язків постачальника природного газу перед ТзОВ «Оператор ГТС України» та обов'язки позивача як постачальника природного газу щодо виконання умов Кодексу ГТС та вимог Типового договору.
Стосовно доводів позивача про недотримання відповідачем вимог частини п'ятої статті 59 Закону №329-VIII суд зазначає про таке.
Відповідно до частини п'ятої статті 59 Закону №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Крім того, за приписами частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Суд погоджується із доводами позивача про те, що в тексті оскаржуваної постанови від 23.12.2020 №2685 відсутні відомості щодо того, чи враховані Регулятором при прийнятті вказаної постанови серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Разом з тим, на думку суду, про дотримання відповідачем вимог частини п'ятої статті 59 Закону №329-VIII, частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII свідчать інші надані НКРЕКП документи.
Так, до проекту оскаржуваної постанови про накладення штрафу на ТзОВ «Львівгаз Збут» за порушення вимог законодавства Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу Департаментом ліцензійного контролю НКРЕКП було підготовлено обґрунтування, у якому, зокрема, викладено суть виявленого порушення із описом обставин, вказано про поведінку позивача.
Також суду надано копію примірника оскаржуваної постанови від 23.12.2020 №2685 із підписами голови та членів НКРЕКП, та підписами-погодженнями керівників департаментів та управлінь.
Суд також враховує, що оскаржуваною постановою від 23.12.2020 №2685 на позивача накладено штраф в сумі 102000,00 грн., тоді як підпунктом «б» пункту 5 частини четвертої статті 59 Закону №329-VIII передбачено накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу у розмірі від 3000 до 100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що становить від 51000,00 грн. до 1700000,00 грн.). Тобто, до позивача застосовано штраф в сумі, що становить 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - у розмірі, ближче до мінімального розміру штрафу, визначеного законодавством. Вказане свідчить про обґрунтованість застосованого відповідачем розміру штрафу.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідками розгляду справи, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що постанова Національної комісії від 23.12.2020 № 2685 "Про накладення штрафу на TзOB «Львівгаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу" є правомірною, а тому, підстави для її скасування відсутні.
Звідси, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати в цій справі стягувати не належить.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 23.05.2022.
Суддя Потабенко В.А.