Рішення від 24.05.2022 по справі 360/552/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 травня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/552/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Какулії Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Какулії Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Кіровоградській області), у якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.01.2022 №121630010094 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за віком по Списку №2 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 року №213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з дати звернення 04.01.2022.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 свою трудову діяльність почала з липня 1989 року та працювала по червень 2008 року. Згідно даних з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж Позивачки складає 26 років З місяці, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком №2 місяців 7 днів. 04.01.2022 позивач, досягнувши віку 50 років, звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою на призначення пенсії за віком по списку №2 на пільгових умовах, як жінка, що досягла 50 років та має стажі роботи не менше 25 років, з яких не менше 10 років - пільговий стаж роботи по Списку №2.

Проте рішенням від 10.01.2022 №121630010094 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком по Списку №2 через недосягнення нею віку у 55 років, відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилаючись на Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 позивач вважає рішення відповідача протиправним, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 24.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 16.02.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 23 лютого 2022 року надати суду засвідчені належним чином копії: заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.01.2022 разом з усіма доданими до неї документами; всі листи/відповіді/рішення тощо, що були прийняті під час розгляду вказаної заяви.

Ухвалою суду від 24.05.2022 відмовлено у задоволенні заяви ГУ ПФУ в Кіровоградській області про залучення до участі у справі в якості співвідповідача ГУПФУ в Луганській області.

21.02.2022 за вх. № 7391/2022 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 04.01.2021. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”. Згідно наданого пакету документів головним управлінням здійснено підрахунок стажу. Згідно зі статтею 24 Закону України №1058 визначено, що-страховий стаж - це період (строк), протягові якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж позивачки складає 26 років 03 місяців 29 днів, в тому числі пільговий стаж із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2 - 11 років 3 місяці 7 днів. Отже, рішення про відмову у призначенні пенсії від 10.01.2022 №121630010094 гр. ОСОБА_1 , прийнято відповідно до п.1 ч.2 статті 114 Закону України №1058, у зв'язку з тим, що позивачка не досягла передбаченого 55-річного віку. Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 статті 114 Закону України №1058 позивачка набуде з 26.03.2026.

На підставі вищевикладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , 04.01.2022 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою на призначення пенсії за віком по списку №2 на пільгових умовах, що підтверджується копіями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Сєвєродонецьким МВУМВС України в Луганській області, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, заяви про призначення пенсії від 04.01.2022.

До заяви були додані: копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія В02 № 724806; свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія В03 № 921437; повідомлення від 10.01.2017; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АБ № 172878; довідки про заробітну плату від 04.04.2008 № 205; довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру від 02.02.1999; виписки з наказу від 18.06.1994 № 97; документу про проведення атестації робочих місць від 09.10.2001 № 10497; документу про проведення атестації робочих місць від 29.12.2000 № 69-05-1620; документу про проведення атестації робочих місць від 13.06.2006 № 11/2502-33, довідки від 06.12.2021 № 1621; архівної довідки від 15.04.2008 № 1189; довідки від 08.04.2008 № 25; довідки від 08.12.2021 № 280; довідки від 08.12.2021 № 281; пам'ятки пенсіонеру від 04.01.2022; паспорту НОМЕР_2 від 31.03.1997; свідоцтва про укладення шлюбу від 29.02.1992 НОМЕР_3 ; трудової книжки від 04.07.1989 НОМЕР_4 .

Листом від 18.01.2022 № 1200-0211-8/3181 Головне управління ПФУ в Луганській області повідомило ОСОБА_1 про розгляд її заяви від 04.01.2022 та прийняття Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області рішення про відмову в призначенні пенсії.

Рішення ГУПФУ в Кіровоградській області від 10.01.2022 № 121630010094 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком обґрунтовано тим, що пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Вік заявника 50 років 9 місяців 9 днів.

Страховий стаж особи становить 26 років 03 місяці, з них - за Списком № 2 - 11 років 06 місяців 07 днів.

За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Не працює.

Право на пенсійну виплату відповідно до статті 26 Закону заявниця набуде після досягнення 55-річного віку з 26.03.2026.

Трудова книжка ОСОБА_2 НОМЕР_5 містить наступні записи:

1 - навчанння в СПТУ № 99 м. Сєвєродонецька з 01.09.1986 по 28.06.1989, диплом № НОМЕР_6 від 02.06.1989;

Сєвєродонецька ТЕС:

2 - 04.07.1989 - прийнята до котлотурбинного цеху № 1 машиністом - обхідником по турбинному обладнанню, наказ № 66к від 04.07.1989;

3 - перейменування підприємства наказом 19.08.2009 № 74;

4 - 09.11.2000 - за результатами атестації робочих місць за умовами труда підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах список № 2, наказ від 09.11.2000 № 178;

5 - 01.08.2003 - присвоєна IV група кваліфікації за тією ж професією, наказ № 90-к від 01.08.2003;

6 - за результатами атестації робочих місць по умовам праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 2, наказ № 207 від 29.12.2005;

7 - 08.04.2008 - звільнена у зв'язку зі скороченням штату працівників п.1 ст. 40 КЗпП України, наказ № 59-к від 07.04.2008;

ТОВ «Рубіжанський трубний завод»:

8 - 18.04.2008 - прийнята коморником у відділ складського господарства, наказ № 73-ок від 18.04.2008;

9 - 30.05.2008 - звільнена за згодою сторін п. 1 ст. 36 КЗпП України, наказ № 36-ок від 30.05.2008;

10 - 09.06.2008 - Сєвєродонецький міський центр зайнятості - розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно з п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», наказ від 08.06.2009;

11 - 17.11.2008 - припинено виплату допомоги, наказ № НТ081118 від 18.11.2008;

12 - 18.11.2008 - розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно з п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», наказ від 18.11.2008 № НТ 081118;

Сєвєродонецький професійний ліцей:

13 - 18.11.2008 - зарахована в групу за направленням центру зайнятості, наказ № 3-3-СНН від 18.11.2008;

14 - 17.04.2009 - відрахована у зв'язку з закінченням навчання, наказ від 17.04.2009;

15 - 17.04.2009 - закінчено виплату матеріальної допомоги у період профнавчання згідно п. 12 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», наказ № НТ090421 від 21.04.2009;

16 - 18.04.2009 - розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно з п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», наказ № НТ090421 від 21.04.2009;

17 - 03.06.2009 - припинено виплату допомоги по безробіттю, наказ № 090604 від 04.06.2009.

06.05.2009 ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_7 .

Відповідно до витягу з ІКС ПФУ: форма РС-право страховий стаж ОСОБА_1 становить 26 років 03 місяці, з них - за Списком № 2 - 11 років 06 місяців 07 днів.

За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, про що зазначено відповідачем у оскаржуваному рішенні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).

Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

При розгляді даної справи суд вважає за необхідне застосувати правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, прийнятій за наслідками апеляційного перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 квітня 2021 року у зразковій справі.

Так, з жовтня 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2148-VIII, що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-І, який містить пункт 2 частини другої статті 114 такого змісту: «На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах».

За приписами статті 12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Натомість згідно з пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом № 213-VІІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII (пункт 1 рішення).

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.

Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному.

Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

Тому відмова управління ПФУ в призначенні ОСОБА_1 , яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 50 років, мала страховий стаж роботи 26 років 3 місяці, у тому числі на роботах за списком № 2 - 11 років 06 місяців 07 днів, пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням недосягнення нею 55-річного пенсійного віку, визначеного пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV, є протиправною.

З огляду на наведене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 992,40 грн.

За приписами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на наведене, судовий збір належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Какулії Отарі Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, місцезнаходження: вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.01.2022 №121630010094 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за віком по Списку №2 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України від 02.03.2015 №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з дати звернення з заявою про призначення пенсії - 04.01.2022.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська